Domobrana (dobrovolnická organizace)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Skupina členů norské domobranecké organizace Natteravnene na hlídce v nočním Oslu

Domobrana či sousedská hlídka je organizovaná skupina dobrovolníků z řad občanů, kteří se ve spolupráci s policií podílejí na prevenci pouliční kriminality a vandalismu ve svém bezprostředním okolí.

Náplň činnosti[editovat | editovat zdroj]

Členové domobrany vykonávají pouliční hlídkovou službu, zvláště v noci, ve dne před školami a podobně, snaží se monitorovat své okolí a sledovat podezřelou činnost, zvláště drobnou kriminalitu. Jejich dalším úkolem může být např. pomoc tělesně postiženým. Mohou být uniformovaní (v ČR nosí pouze reflexní vesty), zbraně však mají pouze neletální, k osobní ochraně (např. pepřové spreje, mohou s sebou také vodit psy), a nemají žádné zvláštní pravomoci – nesmí proto zasahovat sami, ale jakékoli podezřelé chování hlásí pomocí telefonu či vysílačky policii.

V případě přistižení při činu může ovšem i člen domobrany, stejně jako každý jiný občan, vykonat tzv. občanské zadržení podezřelého (v ČR podle § 76 odst. 2 trestního řádu), kterého následně předá policii. Rakouská organizace proNACHBAR se zabývá např. také konzultacemi ohledně zabezpečení bytu, šířením informací o prevenci proti zločinu a podobně.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

První skupina sousedských hlídek vznikla v roce 1964 v USA, kdy byla v Queensu znásilněna a zavražděna osmadvacetiletá Kitty Genovese; celá řada občanů byla svědky vraždy, nijak se však nesnažili ženu zachránit nebo dopadnout vraha. Z šoku nad lhostejností občanů a ze snahy americké policie zapojit veřejnost do monitorování zločinů posléze vznikly domobranecké organizace.

V ČR je tento systém spíše výjimečný (domobrana vznikla jako občanské sdružení v Chomutově, kde ji však místní úřady považují za neefektivní,[1] a v Dobromilicích, příležitostně se také tento systém dočasně uplatňuje v některých obcích evakuovaných při povodních jako ochrana před rabováním[2]), v anglicky mluvících zemích (zde se obvykle označují jako neighbourhood watch či Crimestoppers) je však velice populární. Funguje i v Rakousku (proNACHBAR) a ve Skandinávii (norská Natteravnene).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/206319-domobrana-neni-potreba-tvrdi-urady-po-pul-roce/
  2. http://www.novinky.cz/domaci/304042-ochranu-zatopene-obce-vzala-do-svych-rukou-domobrana.html