Přeskočit na obsah

Domitia Lepida Major

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Domitia Lepida Major
Portrét
Narození8 př. n. l.
Úmrtíčerven 59 (asi 66–67 let)
ManželéDecimus Haterius Agrippa
Gaius Sallustius Crispus Passienus
PotomciQuintus Haterius Antoninus
OtecLucius Domitius Ahenobarbus
MatkaAntonia Major
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Domitia Lepida Major (8 př. n. l.59) byla nejstarším potomkem Antonie Major a konzula Lucia Domitia Ahenobarba, a nejstarší vnučkou triumvira Marka Antonia, praneteří římského císaře Augusta, druhou sestřenicí a švagrovou císaře Caliguly, sestřenicí císaře Claudia, tetou císařovny Messaliny a císaře Nera. Měla dva mladší sourozence: sestru Domitiu Lepidu Major a bratra Domitia Ahenobarba.

Provdala se za konzula Decima Hateria Agrippu, který zemřel v roce 32 jako oběť Tiberiovy vlády teroru. Domitia porodila asi v roce 20 Aggripovi syna Quinta Hateria Antonina. V roce 33 se znovuprovdala za duchaplného, bohatého a vlivného Gaia Sallustia Crispa Passiena. Crispus byl adoptivní vnuk a biologický praprasynovec historika Sallustia.

Po lednu 41 se Crispus s Domitiou rozvedl a oženil se s její bývalou švagrovou Agrippinou mladší, která se vrátila z exilu. Tím se stal Crispus nevlastním otcem Agrippinina syna Lucia Domitia Ahenobarba (Nero), který byl Domitiným synovcem. Crispus brzy záhadně zemřel, zanechavši Agrippině a jejímu synovi spoustu peněz.

Během vlád Caliguly, Claudia a Nera byla vlivnou protivnicí Agrippiny. V červnu 59 zemřela upoutána na lůžko s těžkou zácpou. Nero ji v té době navštívil a ona mu řekla, že když si oholil vousy (římský symbolický čin, který se obvykle uskutečnil během obřadu ve věku dvaceti dva let), ráda by zemřela klidně. Nero se k ní otočil a zažertoval: "Okamžitě to odnesu." Podle pověsti pak nařídil doktorům, aby jí dali smrtelnou dávku projímadla a zatímco umírala jí zabavil majetek. Moderní učenci však nevěří, že by ji nechal Nero otrávit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Domitia Lepida the Elder na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]