Dohoda USA–Mexiko–Kanada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Dohoda USA-Mexiko-Kanada)
Dohoda USA–Mexiko–Kanada
zúčastněné státy na mapě kontinentu
zúčastněné státy na mapě kontinentu
Typsmlouva o volném obchodu
Pracovní verzezáří 2018
Podepsána30. listopadu 2018
10. prosinec 2019 (revidovaná verze)
Účinnost1. červenec 2020
Vypršení16 let od vzniku (s možností prodloužení)
ÚčastníciMexikoMexiko Mexiko
KanadaKanada Kanada
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina, francouzština, španělština

Dohoda USA–Mexiko–Kanada je smlouva mezi těmito třemi severoamerickými státy, jejíž náplní jsou obchodní podmínky a pravidla vytvářející zónu volného obchodu. Anglický název dohody je „United States–Mexico–Canada Agreement“ (USMCA), francouzský Accord Canada–États-Unis–Mexique (ACEUM), španělský Tratado entre México, Estados Unidos y Canadá (T-MEC). Její předchůdkyní byla Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA) fungující od roku 1994. Dohoda USA-Mexiko-Kanada je v médiích označována též jako „Nová NAFTA“ či „NAFTA 2.0“, jelikož na předchozí smlouvě staví a přebírá z ní řadu kapitol.

Jednání, ratifikace[editovat | editovat zdroj]

Hlavy států podepisují dohodu

Během volební kampaně prezidentských voleb USA 2016 Donald Trump uvedl, že chce vyjednat nové podmínky v rámci NAFTA. Následně Trumpova vláda provedla řadu změn v zahraniční politice, které ovlivnily obchodní vztahy s dalšími zeměmi (např. odstoupení z Pařížské dohody i Transpacifického partnerství nebo obchodní válka s Čínou). To bylo jedním z impulzů pro seriózní diskuze nad revizí NAFTA.

K formálnímu podpisu dohody došlo 30. listopadu 2018 na summitu G20 v Buenos Aires. Podepisující byli prezident USA Donald Trump, mexický prezident Enrique Peña Nieto (v poslední den svého mandátu) a kanadský premiér Justin Trudeau. Následně však došlo k revizi úmluvy a 10. prosince 2019 byla podepsána revidovaná verze dohody v Národním paláci v Ciudad de México - za Kanadu podepisovala ministryně zahraničí Chrystia Freeland, za USA vedoucí Kanceláře obchodního zástupce Spojených států Robert Lighthizer a za Mexiko náměstek ministerstva zahraničí Jesús Seade. Po procesu ratifikace ve všech státech vstoupila smlouva v účinnost dne 1. července 2020.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Agreement between the United States of America, the United Mexican States, and Canada 12/13/19 Text [online]. United States Trade Representative [cit. 2020-07-25]. Dostupné online. (anglicky)