Divoká planeta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Divoká planeta
Původní název La Planète sauvage
Země Francie
Délka 72 min
Žánry sci-fi film
film based on literature
Předloha Oms en série
Scénář Roland Topor
René Laloux
Stefan Wul
Režie René Laloux
Obsazení a filmový štáb
Produkce René Laloux
Roland Topor
Oms en série
Stefan Wul
Alain Goraguer
Dick Elliott
Hudba Alain Goraguer
Kamera Dick Elliott
Premiéra 1973
Divoká planeta na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Divoká planeta je francouzsko-československý animovaný sci-fi film z roku 1973, natočený podle románu Stefana Wula. Režisérem byl René Laloux. V roce svého uvedení obdržel cenu poroty festivalu v Cannes.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavním hrdinou je mladý člověk, který slouží jako hračka dítěte modrých Dragů - skutečných vládců planety Ygam. Modří jsou několikanásobně větší než normální lidé a jsou vybaveni dokonalými technologiemi. Obyčejní lidé jsou pro ně jen trpěnou škodnou a domácími mazlíčky. Hlavní hrdina se postupně seznamuje s fantastickým světem Divoké planety a když uprchne, seznámí se i divokými lidmi. Protože se Modří rozhodnou lidi vyhubit, utíkají lidé na sousední měsíc, Divokou planetu. Tam zjistí, že Modří získávají svou sílu a technologie od jiných mimozemšťanů. Lidé zneškodní obří sochy, naruší rozmnožovací cyklus Modrých, kteří chtě-nechtě musejí vyjednat oboustranně přijatelný kompromis.

Příprava filmu[editovat | editovat zdroj]

Animovaný film (francouzský název La Planéte sauvage) je barevný, dlouhý 72 minut. Hlavní zásluhu o uznání filmu měl francouzský grafik, literát a tvůrce řady experimentálních filmů Roland Topor. Přesto, že zpracováním je film na první pohled určen pro děti, hluboké myšlenkové poselství uspokojí zejména přemýšlivé diváky. Film se připravoval v letech 19691973 a byl natočen v pražském studiu Jiřího Trnky.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ADAMOVIČ, Ivan. Encyklopedie fantastického filmu. Praha: CINEMA, 1994. ISBN 80-901675-3-5. Kapitola 300 hlavních filmů – Divoká planeta, s. 46. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]