Divadla v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Divadlo Reduta, nejstarší divadelní budova ve střední Evropě.
Plakát ze slavnostního otevření Národního divadla v Brně roku 1884.

Kořeny brněnské divadelní tradice sahají až do roku 1767, kdy se měla v Brně odehrát první profesionální divadelní hra, nicméně první kamenná budova divadla byla postavena až v roce 1882. Toto divadlo se nazývalo Městské (později Na hradbách a nyní Mahenovo) a hrálo pouze německy, již tři roky předtím však získalo Družstvo českého národního divadla v Brně koncesi k divadelnímu hraní. Provizorní budova byla otevřena v ulici Veveří a sloužila až do roku 1952, kdy byla stržena. Velký zlom na divadelních scénách v Brně způsobil vznik republiky v roce 1918, českému Národnímu divadlu připadly budovy divadla německého (budovy Reduty na Zelném trhu a tehdejšího divadla Na hradbách). Další scéna Národního divadla Brno, Janáčkovo divadlo, byla postavena v roce 1965. Mezi lety 1971 a 1978 byla provedena rekonstrukce Mahenova divadla, v této době byly činoherní inscenace odehrávány na brněnském výstavišti.

Brněnské divadlo Reduta je nejstarší divadelní budovou ve střední Evropě.[1] Zajímavostí je, že Mahenovo divadlo se stalo prvním plně elektricky osvětleným divadlem na evropském kontinentu, kvůli tomu musela být v blízkosti divadla dokonce postavena malá parní elektrárna a sám Thomas Alva Edison přijel roku 1911 do Brna zhlédnout svůj výtvor.[2]

Dalším brněnským divadlem je Městské divadlo Brno, jeho historie sahá do roku 1945, kdy byla založena druhá činoherní scéna v Brně. První sídlo měla v Novém domově ve Falkensteinerově ulici (dnes Gorkého ulice), posléze toto divadlo bylo přejmenováno na Divadlo bratří Mrštíků a sloučeno s Divadlem Julia Fučíka. V roce 1965 bylo přestěhováno do prostor domu v Lidické ulici, kde sídlí Městské divadlo dodnes.

Dále v Brně působí divadlo Husa na provázku a HaDivadlo. Divadlo Husa na provázku vzniklo v roce 1967 pod vedením Bořivoje Srby, HaDivadlo bylo založeno v roce 1974 v Prostějově, tato divadla byla později připojena k tehdejšímu Státnímu divadlu Brno (nynější Národní divadlo). Herci divadla Husa na provázku hráli své hry v Procházkově síni v Domě umění města Brna a HaDivadlo v kulturním středisku v Šelepově ulici, v roce 1992 se divadla osamostatnila a získala pro svoje hry prostory na Zelném trhu. Nyní pracují spolu s divadlem U stolu v Centru experimentálního divadla. Dalšími divadly jsou autorské Divadlo Bolka Polívky, Divadlo Radost založené v roce 1949, Divadlo Polárka fungující na profesionální bázi od roku 1999, G Studio, Divadlo v 7 a půl (Kabinet múz), Divadlo Vaňkovka pro děti[3] či Divadlo na Orlí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie divadla Reduta, Národní divadlo Brno. www.ndbrno.cz [online]. [cit. 13-09-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-03-2012. 
  2. Historie Mahenova divadla, Národní divadlo Brno. www.ndbrno.cz [online]. [cit. 13-09-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 18-11-2011. 
  3. URVÁLKOVÁ, Lucie. Fenomén Městského divadla v Brno v brněnské kultuře. Brno: Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav hudební vědy, 2009. Dostupné online. Kapitola Divadla, s. 37-49.