Diskuse s wikipedistou:Robins7

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tykání × vykání
Ty Upřednostňuji tykání, pokud mi ale chcete vykat, vykejte mi Vy
Moje jazykové znalosti
Babylon – informace o uživateli
cs-N Tento uživatel je rodilý mluvčí češtiny.
en-4 This user has near native speaker knowledge of English.
sk-3 Tento užívateľ má pokročilé znalosti slovenčiny.
de-1 Dieser Benutzer beherrscht Deutsch auf grundlegendem Niveau.
ru-0 Этот участник не владеет русским языком (или понимает его с трудом).
Wikipedisté podle jazyka
Archivy
Archivy:

Vítejte na mé diskusní stránce

Návod
  • Potřebujete-li mi něco sdělit, napište mi sem.
  • Chcete-li mi něco sdělit soukromě, podívejte se zde.
  • Vyjadřujte se prosím slušně a srozumitelně.
Děkuji za pochopení, s pozdravem Robins7


Doložení zdrojů na stránce REVOCK[editovat zdroj]

Dobrý den , --Moklo1996 (diskuse) 6. 5. 2020, 15:05 (CEST)robins7--Moklo1996 (diskuse) 6. 5. 2020, 15:05 (CEST)

rád bych se zeptal z jakého důvodu nejsou dostatečné doložené odkazy na články ve ždárském deníku na stránce soundmaster atd ? jaké jiné zdroje by měla kapela doložit ? existujeme 5 let máme fb máme instagram psali o nás a články pro vás stále nejsou dostatené a akorád pořád mažete článek o naší kapele Dřív než se člověk zeptá a dostane odpověd na to co je špatně je článek smazt a člověk to může dělat do nekonečna . opravdu super přístup k novým pisatelům --Moklo1996 (diskuse) 6. 5. 2020, 15:05 (CEST)moklo1996--Moklo1996 (diskuse) 6. 5. 2020, 15:05 (CEST)

Dobrý den děkuji za ozdrojován stránky revock ale i přesto stále stránka není k najití přes vyhledavač ? rád bych zeptal proč tomu tak je a co tedy ještě udělat aby to bylo vše v pořádku --Moklo1996 (diskuse) 7. 5. 2020, 22:15 (CEST)Moklo1996--Moklo1996 (diskuse) 7. 5. 2020, 22:15 (CEST)

Kouzelná školka[editovat zdroj]

Dobrý večer pane kolego, myslím si že toto bylo zbytečné krmení trollů. Zdá se že u kolegy bohužel chybí nutná způsobilost. Mějte se fajn. S pozdravem--F.ponizil (diskuse) 7. 5. 2020, 22:23 (CEST)

@F.ponizil: Dobrý den. Asi máte pravdu, ale už mě ta "diskuse" upřímně nebavila (to asi nikoho). Dobrou noc ;) --Robins7 (diskuse) 7. 5. 2020, 22:54 (CEST)
Mě naopak ten příspěvek rozesmál... (Smazání stránky)--F.ponizil (diskuse) 7. 5. 2020, 22:57 (CEST)

Zpráva pro mentory: Sledujete vývoj produktů týmu Growth?[editovat zdroj]

Milí mentoři,

děkuji Vám za Vaši neúnavnou práci, která je pro nováčky velmi důležitá. Jednou z věcí, kterou je možné do odpovědi nováčkům zahrnout, jsou nástroje vyvíjené týmem Growth. Vidím, že někteří z vás nejste přihlášeni k newsletteru, který je o projektu Zkušenosti nových wikipedistů vydáván – a tak možná přicházíte o nejnovější informace týkající se projektů týmu Growrh.

V nedávné době jsme třeba na českou Wikipedii nasadili Editační tipy, které nováčkům radí, jaké články by mohli editovat, a co je v nich k editování. V současné době ze všech sil pracujeme na doprogramování interaktivního průvodce editačními tipy, který by měl nováčky dokončením editačního tipu provést od otevření Domovské stránky až po úspěšné uložení editace. Nasazení na českou Wikipedii se očekává každým týdnem - jakmile se tak stane, dám vědět formou newsletteru.

Rád bych Vás všechny požádal, abyste zkontrolovali, zda newsletter odebíráte, a v případě, že nikoliv, abyste se do seznamu zapsali. Pak vám neuniknou žádné nové projekty či informace. Pokud Vám z nějakého důvodu newsletter nevyhovuje, ozvěte se mi, prosím, na murbanec-ctr@wikimedia.org – rád formu distribuce informací přizpůsobím tak, aby vyhovovala všem.

Ještě jednou díky,
--Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 9. 5. 2020, 22:51 (CEST)

Miroslava Michlíková[editovat zdroj]

Dobrý den, máte v diskusi o smazání článku Miroslava Michlíková pravdu, měl jsem vložit šablonu Neověřeno místo Upravit. Je to moje měkká povaha; vypadalo to, že stránku založil nějaký fanoušek a nevěděl, jak se to správně dělá. Tak jsem mu chtěl dát šanci :-). Příště budu dávat Neověřeno. Zdraví--Svenkaj (diskuse) 9. 5. 2020, 23:40 (CEST)

@Svenkaj: Zdravím, nic se neděje :). Jen mi to přišlo poněkud divné, že tam tak dlouho visí neurgentní šablona vyžadující nápravu urgentního problému a řešíme to DoSem. Chápu Váš přístup, to je naprosto v pořádku. Dobrou noc, kolego. --Robins7 (diskuse) 10. 5. 2020, 00:33 (CEST)

Otázka od wikipedisty KajakTv12 (11. 5. 2020, 13:35)[editovat zdroj]

jak mám vytvořit článek? --KajakTv12 (diskuse) 11. 5. 2020, 13:35 (CEST)

@KajakTv12: Dobrý den a vítejte ve Wikipedii! Oceňuji, že máte chuť tvořit a rád Vám v začátcích pomohu. Nic méně, psaní nových článků je jedna z nejtěžších činností na Wikipedii, pro začátek Vám doporučuji začít s drobnými editacemi jako je oprava překlepů a přidávání odkazů na další články. Pokud ale opravdu chcete začít psaním nového článku, uvedu základní postup. Do editačního módu nového článku se dostanete tím, že do vyhledávacího políčka zadáte název článku, který chcete vytvořit. Následně kliknete na červený odkaz a otevře se editační pole, do kterého můžete začít psát. Jelikož je Wikipedie encyklopedie, články by podle toho měly vypadat. Jako první před psaním zvažte, zda téma Vašeho článku splňuje podmínky encyklopedické významnosti. Na Wikipedii nemůže být vše, proto k tématu článku musí existovat alespoň dva nezávislé netriviální věrohodné zdroje (nejlépe odkazy na internetové stránky, ale např. i knihy atd.). Zkuste při psaní dodržovat encyklopedický styl, vzhled a styl, dbejte na minimální délku článku aby nevznikl tzv. subpahýl a nevkládejte texty z jiných webů, tím by mohlo dojít k porušení autorských práv. Další nápovědu najdete na stránce Nápověda:Jak vytvořit článek. Mohu se zeptat, jaký článek máte v plánu vytvořit? Mohl bych Vám pak pomoci konkrétněji a lépe. S pozdravem, Váš mentor --Robins7 (diskuse) 11. 5. 2020, 16:28 (CEST)

Podmínky významnosti[editovat zdroj]

Ahoj Robins7, jsem tu úplně nový a popravdě se teď spíš učím :-) Mám již rozpracovaný článek, kde mám zatím šest zdrojů a stále je tam ta tabulka s názvem "Předmět tohoto článku možná nesplňuje podmínky významnosti." Prosím o radu, jestli je to již ok, nebo jestli nakonec dojde ke smazání. Případně co mám ještě udělat, aby ke smazání nedošlo? Díky moc o radu, lada sojka

článek: Elektrotechnická asociace České republiky -- Tento příspěvek přidal(a) Elektrotechnická asociace České republiky (diskuse)

@Elektrotechnická asociace České republiky: Ahoj, v pořádku, každý někdy začínal :-). Jenom bych chtěl upozornit na to, že ta "tabulka" se nazývá "šablona" a nevkládá ji automat ale lidé, v tomto případě já a sama od sebe tedy nezmizí. Díval jsem se na ty zdroje a s odřenýma ušima bych si troufl šablonu o významnosti odstranit. Přeci jenom aspoň 2 netriviální zdroje o organizaci tam jsou, jde o to, zda jsou některé nezávislé (to asi ano) a nakolik jsou důvěryhodné. Když trochu přimhouřím oči, článek by se smazání mohl vyhnout. Chce to ale ještě trošku upravit obsah. Něco udělám sám, tipy pro další úpravy případně dodám. Pokud bys chtěl cokoliv objasnit nebo vysvětlit, neváhej se na mě obrátit. S pozdravem --Robins7 (diskuse) 11. 5. 2020, 18:44 (CEST)

Komunitní konzultace: Strukturované editace[editovat zdroj]

Milí kolegové,

tým Growth uvažuje o dalším (pod)projektu: Strukturovaných editacích. Velká část nováčků odchází proto, že nemohou přijít na to, jak, či co, by na Wikipedii měli dělat. Napadlo nás proto přijít s nápadem, jak to změnit: jednotlivé úkoly vhodné pro nováčky strukturalizovat tak, aby je bylo možné provést bez nutnosti jakékoliv wiki-dovednosti. Během uvažování, jak na to, nás napadly dva způsoby: průvodce existujícím editorem, anebo nový editor, který by nováčky provedl pouze jedním konkrétním typem úkolu, což by umožnilo snížit počet kroků nutných k uložení úkolu. Jelikož oba dva přístupy mají svá pro i proti, a jelikož toto rozhodnutí projekt zásadně ovlivní, rozhodli jsme se spustit měsíční komunitní konzultaci, a nejprve ¨¨sesbírat názory komunity.

Rád bych, abyste si přečetli českou projektovou stránku a zapojili se do komunitní konzultace. Poté vaše komentáře shrnu, a na základě vašich připomínek a připomínek dalších jazykových verzí Wikipedie bude probíhat další vývoj Strukturovaných editací. O tom budu informovat formou newsletteru. V případě, že vás napadnou jakékoliv nejasnosti týkající se projektu budu rád, když mi napíšete.

Odkazy[editovat zdroj]

S přáním hezkého zbytku dne, --Martin Urbanec (WMF) (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 14. 5. 2020, 22:20 (CEST)

Otázka od wikipedisty Lucinka Makovicka (17. 5. 2020, 13:16)[editovat zdroj]

Jak mam vlozit obrazek? --Lucinka Makovicka (diskuse) 17. 5. 2020, 13:16 (CEST)

Growth team newsletter #13[editovat zdroj]

18. 5. 2020, 16:29 (CEST)

Omluva[editovat zdroj]

Omlouvám se za smazání vašeho příspěvku, nebylo to úmyslem, ale vznikl editační konflit, na který jsem ze záhadných důvodů nebyl upozorněn při ukládání mé editace. --Jowe (diskuse) 20. 5. 2020, 16:43 (CEST)

@Jowe: Dobrý den, v pořádku nic se neděje ;). Také se mi několikrát stalo, že jsem kvůli editačnímu konfliktu na který jsem nebyl upozorněn omylem smazal cizí příspěvek. Pro omyly mám samozřejmě pochopení. Hezký den --Robins7 (diskuse) 20. 5. 2020, 16:48 (CEST)

Porušení autorských práv za odkaz na wiki[editovat zdroj]

Dobrý den, z jakého důvodu byla stránka Sokol Svinov označena ke smazání, když jsem přidal url odkaz na web oddílu? Děkuji Vojtechbenes (diskuse) 22. 5. 2020, 15:02 (CEST)

Pro kolegu Robins7: Při porušení autorských práv se používá {{Copyvio}}, použití viz dokumentace šablony. Ale mám pochybnosti, že rozsah zkopírovaného textu je vůbec možné považovat za porušení práv. Spíš to není enc. článek, ale jen Wikipedie:Subpahýl. --Matěj Orlický (diskuse) 22. 5. 2020, 15:11 (CEST)

V tomto případě souhlasím s tím, že se mělo použít {{Copyvio}}, ale proč by se za něj neměl zkopírovaný odstavec považovat? Pokud teď nebudu řešit encyklopedičnost, tak já osobně takto označuji i kratší zkopírované části (samozřejmě, že pár slov ne), takže v délce textu bych neviděl problém. --David V. (diskuse) 22. 5. 2020, 15:18 (CEST)
Souhlasím. Taky by to chtělo zpomalit, a ne pět minut po vytvoření článku vlepovat šablony, který znám. Co to třeba příště upravit? --Ján Kepler (diskuse) 22. 5. 2020, 15:24 (CEST)
@Matěj Orlický, David V.: Zdravím. Souhlasím s Davidem V., že se může jednat o porušení autorských práv i v takovém rozsahu textu. Samozřejmě, že si nemůže autor klást nárok na každé slovo, to bychom nemohli nic napsat, ale jeden odstavec už je docela dost. S tím {{Copyvio}} vs. {{smazat}} máte asi oba pravdu. Pročetl jsem si doporučení WP:RS a o porušení práv se tam nic nepíše. K tomuto kroku mě navedlo zapnuté udělátko (v sekci „editační udělátka” Zjednodušené vložení šablon rychlého smazání), které usnadňuje vkládání šablon pro RS. Zkuste si jej zapnout a vpravo nahoře se objeví malá rozbalovací nabídka tag a jedna z možností je i vložit {{Smazat|Porušení autorských práv}}. Nevím tedy proč to tam je, když v tomto případě nemá rychlé smazání oporu v pravidlech. Můžeme zkusit navrhnout úpravu tohoto udělátka aby tam tato možnost nebyla. Tímto bych se chtěl omluvit, budu používat {{copyvio}}. To udělátko byl opravdu jediný důvod, proč jsem to udělal, protože jsem si myslel, že udělátka jsou snad vytvářena v souladu s pravidly. S pozdravem --Robins7 (diskuse) 22. 5. 2020, 15:35 (CEST)
To by se mohlo použít třeba, pokud je celý text zkopírován z ČSFD, tam povolení nedostaneme...--MrJaroslavik (diskuse) 22. 5. 2020, 15:39 (CEST)
@MrJaroslavik: Jo tak… díky za částečné objasnění. To mě třeba vůbec nenapadlo. Vůbec by tedy nebylo od věci to zakomponovat do toho doporučení (WP:RS), nebo na to aspoň upozornit v popisu udělátka. --Robins7 (diskuse) 22. 5. 2020, 15:45 (CEST)
David V.: Když to nebudeme brát jen formálně: zde k žádnému citelnému zásahu do autorských práv nedošlo, naopak v jiných případech stačí pouhá 2–3 slova. A ještě víc než v případě ČSFD zde žádné OTRS nepřipadá vůbec v úvahu. I čistě prakticky je snad přípdadně méně práce upravit/smazat ty dvě věty a rovnou požádat na NS o skrytí, než rozjíždět kolečko s Copyvio. --Matěj Orlický (diskuse) 22. 5. 2020, 16:10 (CEST)
Je možná pravda, že já jsem v Copyviích trochu moc přísný, ale i tak si myslím, že by Wikipedie zkopírované texty měla obsahovat opravdu pouze v případě, že to povolil autor daného textu. --David V. (diskuse) 22. 5. 2020, 16:14 (CEST)
Ale i při přísnosti jde o vhodný nástroj a postup. Teď místo upozornění: „nemůžeš jen tak něco zkopírovat, musíš napsat aspoň kratičký encyklopedický článek, jinak se to smaže“ se teď nováček na své DS dočte: „pokud jste autorem původního díla“…, běží týdenní lhůta na doložení otrs atd. --Matěj Orlický (diskuse) 22. 5. 2020, 16:37 (CEST)

Žádost[editovat zdroj]

Zdravím, rád bych vás požádal, abyste přestal žádat správce na NS o skrývání editací, jako třeba dnes, či včera večer. Nemá to oporu v pravidlech (pokud se mýlím, poučte mě). Například nad nějakým "tak si mě zablokuj blbečku" bych mávl rukou, stačí se nad tím trošku povznést. Samozřejmě závažné pomlouvačné údaje, nebo osobní údaje klidně skrývat, ale tohle mi přijde fakt zbytečné. Díky --MrJaroslavik (diskuse) 22. 5. 2020, 15:13 (CEST)

@MrJaroslavik: Dobrý den kolego. Asi máte pravdu, nebudu s tím zbytečně obtěžovat, ačkoliv takové skrývání (osobní útoky) je v souladu s pravidly. Je to ale poměrně prkotina a tak nad tím příště mávnu rukou :-). Mějte se hezky --Robins7 (diskuse) 22. 5. 2020, 15:38 (CEST)
1) V pravidle o OÚ nevidím žádnou zmínku o skrývání, jsem slepý? 2) "tak si mě zablokuj blbečku" opravdu není závažný osobní útok...--MrJaroslavik (diskuse) 22. 5. 2020, 15:47 (CEST)
@MrJaroslavik: Ad 1) Pardon, ne slepý nejste, myslel jsem si že to tam je. Každopádně je to zažitá praxe, že se závažnější osobní útoky skrývají. Ad 2) už výše jsem napsal, že je to opravdu prkotina (a žádný závažný oú) a že nad tím příště jen mávnu rukou a nebudu žádat o skrytí, pokud usoudím, že je to maličkost. Snad se nic závažného nestalo. Díky za upozornění, osobní útoky si budu třídit na závažné a nezávažné. S pozdravem --Robins7 (diskuse) 22. 5. 2020, 16:13 (CEST)
Doporučuji využívat šablonu {{Refaktorizováno}}. Tu může využít každý. --Jowe (diskuse) 22. 5. 2020, 16:49 (CEST)
@Jowe: Jo, to je dobrý nápad, díky. Když by to byl konstruktivní příspěvek do diskuse ale s oú tak to určitě využuji. Pokud to bude ale vyloženě pouze nadávka, nejlépe od anonyma ohledně zablokování, tak to můžu i úplně revertovat, že? --Robins7 (diskuse) 22. 5. 2020, 16:55 (CEST)

Pořadí závěrečných sekcí[editovat zdroj]

Zdravím. Jen k této editaci. Dle WP:ZS se nepreferuje ani jedna z variant, a možná ani není žádané to měnit. Předpokládám, že v tom nebudete pokračovat. Zdraví Ján Kepler (diskuse) 25. 5. 2020, 16:37 (CEST)

@Ján Kepler: Zdravím. Ano WP:ZS znám a vím že kolem toho nepanuje žádný konsenzus. Už dříve jsem při pročítání archivů Wikipedie narazil na hlasování nebo ŽoK (teď nevím?) a tam se kolegové tehdy také nedohodli. Já jsem zastáncem této varianty a jelikož článek obsahoval všechny nadpisy závěrečné sekce, přišlo mi lepší, to shrnout do jednoho nadpisu, ikdyž to bylo "prosazování" mého názoru. Samozřejmě že v tom nebudu pokračovat protože neexistuje konsenzus a kvůli tomu bych o editaci ani vůbec neválčil ani sám nediskutoval kdyby to někdo revertoval. Nebojte ;) S pozdravem --Robins7 (diskuse) 25. 5. 2020, 22:16 (CEST)

Úprava článku[editovat zdroj]

Dobrý den, mám za úkol napsat wiki heslo na téma "Dějiny Macaa". Snažila jsem si dát pozor na styl, pravopis a ostatní pravidla psaní. Nicméně se mi článek vrátil k editaci. Po opětovném přečtení stránky si stále nejsem jistá, kde se stala chyba a nevím si rady. (Problém ohledně autorského práva v současné době řeším) Děkuji za pomoc --Kacala21 (diskuse) 27. 5. 2020, 17:29 (CEST)

@Kacala21: Dobrý den. Po konzultaci s kolegy jsme se domluvili, že článek nepotřebuje urgentně upravit ale jen upravit; dá se tedy celkem jednoduše uvést do přijatelného stavu. Je potřeba si pozorně přečíst základní body v doporučení Wikipedie:Encyklopedický styl a řídit se tím. Například odstranit oslovování čtenáře a dále se snažit text omezit opravdu jen na téma historie – zbytek (zajímavosti atd.) patří do článku Macao. Článek mi místy připadá trošku nesouvisle psaný, což je také menší nedostatek. Pokud by proběhla nějaká oprava základních problémů (zmíněny výše) a stále by tam zůstaly alespoň z mého pohledu drobné stylistické nedostatky a s kolegy bychom se proto rozhodli tam šablonu {{upravit}} nechat, nic si z toho nedělejte – na začátek to může být docela dobrý výkon. Kdyby cokoliv, nebojte se znovu zeptat. S pozdravem --Robins7 (diskuse) 27. 5. 2020, 17:42 (CEST)

Autorská práva[editovat zdroj]

Dobrý den, ráda bych se "zbavila" štítku možné porušení autorských práv u článku "Dějiny Macaa". Text porušující autorská práva mi byl vymazán a já nevím jak zařídit aby mi byla smazána i šablona oznamující porušení. Děkuji za radu --Kacala21 (diskuse) 28. 5. 2020, 11:02 (CEST)

@Kacala21: Dobrý den. Asi jste si už všimla, že kolega Jan Myšák už šablonu odstranil. Jednom pro vaši informaci, v takových případech, kdy víte, že určitě nedostanete povolení od autora původního textu, můžete samozřejmě napsat a správci editaci kde se nacházel problémový text skryjí, šablonu oddělají a vše je vyřešeno. Jen pro příště, reprodukujte text vlastními slovy ať to opět nemusíme řešit. Hezký den --Robins7 (diskuse) 28. 5. 2020, 13:02 (CEST)