Diskuse s wikipedistou:Rawe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ještě jedno přání, dodejte k vámi vytvořeným heslům zdroj, odkud jste informace čerpal a kategorii, která článek přiřadí k podobnému heslu, aby se tu neztratil. Hezkou sobotu přeje --Zákupák 18. 10. 2008, 14:40 (UTC)

Používejte prosím kategorie[editovat zdroj]

Děkujeme za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás prosíme, abyste každé nově vzniklé heslo vždy zařadil(a) do určité kategorie (příp. kategorií). Dělá se to připsáním [[Kategorie:Název kategorie]], například [[Kategorie:Němečtí fyzikové]] – každou na novou řádku na konci stránky.

Proč kategorizovat?

Kategorizace článků je výhodná, protože kategorizované články mohou uživatelé Wikipedie procházet nejen podle jejich názvů, ale také podle právě takto vytvořených kategorií. Jediným kliknutím na odkaz pod daným heslem získají seznam všech článků v dané kategorii, čímž získávají kontext k tématu, které je zajímá.

Nejčastější příklady
  • U osob, u nichž je znám rok narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Rok_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Rok_úmrtí]], například [[Kategorie:Narození 1896]].
  • U osob, u nichž je znám den narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Den_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Den_úmrtí]], například [[Kategorie:Úmrtí 26. října]].
  • U žijících osob se přidává [[Kategorie:Žijící lidé]].
  • U všech osob též kategorizujte jejich pohlaví, pomocí [[Kategorie:Muži]] nebo [[Kategorie:Ženy]].
  • U věcí se známým datem vzniku či zániku se přidává [[Kategorie:Vzniklo Rok vzniku]], a/nebo [[Kategorie:Zaniklo Rok zániku]]. Lze kategorizovat i dobu vzniku a/nebo zániku nerozlišenou na roky ale na staletí, například [[Kategorie:Vzniklo ve 13. století]].
  • U obcí, okresů, krajů apod. je zvykem vložit minimálně kategorii státu, do kterého patří, například [[Kategorie:Estonsko]].
  • U bibliografií osob (popř. též u cizojazyčných názvů, které uvozuje určitý člen) je možno upravit pořadí, ve kterém se tyto budou v kategoriích zobrazovat. A sice přidáním šablony {{DEFAULTSORT:Název, tak jak má být zařazen}}, například pro heslo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by to bylo {{DEFAULTSORT:Guth-Jarkovský, Jiří Stanislav}}.
Další odkazy

Dobrá[editovat zdroj]

Dobrá...jsem vlastně taky student, takže žádné vykání, spíš to onikání by šlo :D, ale zpět, je tedy vhodné dopsat třeba i zdroj informací? jak je tomu, pokud mám ten zdroj v hlavě? Ještě dotaz: vkládání obrázků je možná po 4 dnech a 10 příspěvcích, těmito je myšleno 10 nových?

Já už bohužel desítky let student nejsem, ovšem tady se stále učím. Takže vím, že se v diskusích vše podepisuje (to je to 7 tlačítko zprava). A dozvěěl jsem se, že vlastní výzkum (co vím ze školy, vidím, mám jen v hlavě), se tu uplatnit nesmí. Vše musí být odněkud, alespoň ze dvou zdrojů opsáno, ovšem ne doslova, ale vlastními slovy, v jiných odstavcích a větách. A ty zdroje je nutné v heslu uvést dole. V naučných knihách autoři připisují na konec kapitolu Literatura (odkud oni čerpali)--Zákupák 14. 12. 2009, 18:17 (UTC)