Diskuse s wikipedistkou:Jarka D

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

--Horst (diskuse) 27. 1. 2015, 14:08 (CET)

Ukázat náhled[editovat zdroj]

Pro Vaši informaci

Dobrý den, děkuji za Vaše příspěvky. Zároveň Vás však prosím o častější používání tlačítka Ukázat náhled. To Vám ukáže, jak bude článek vypadat po Vašich úpravách, aniž by se úprava uložila. Až budete mít pocit, že jsou Vaše úpravy hotovy, vyplňte do pole shrnutí editace stručný popis provedených změn a změny uložte.

Uložením zároveň dáváte najevo, že další změny v nejbližších okamžicích neplánujete a že se jiní wikipedisté mohou pustit do dalších úprav, oprav a doplnění článku. Každá uložená změna se zapisuje do historie článku a do seznamu posledních změn na Wikipedii. Při častém ukládání se tyto zbytečně přeplňují a znepřehledňují. Hrozí také riziko, že dojde k tzv. editačnímu konfliktu, tedy stavu, kdy dva wikipedisté editují tentýž článek zároveň. Děkuji za pochopení. --Jana Lánová (diskuse) 5. 11. 2015, 11:56 (CET)

Používejte prosím náhled![editovat zdroj]

Prosím, věnujte pozornost předchozímu upozornění, že máte – namísto častého ukládání stránky – používat tlačítko Ukázat náhled. Neberte to na lehkou váhu. Důvody, proč se má tlačítko používat, máte uvedeny výše. Věřím, že pochopíte důležitost používání tohoto tlačítka. Děkuji za pochopení. --Jana Lánová (diskuse) 5. 11. 2015, 12:20 (CET)

Prosím![editovat zdroj]

Dobrý den, prosím, nerada bych Vás blokovala, přečtěte si odkazy výše a buďte ohleduplná k ostatním editorům. Používání náhledu a obezřetné ukládání změn je velice důležité (přehlednost, zatěžování serveru, atd.), nebo Vám připadá Historie Vámi editovaného článku přehledná. Předem děkuji --Jana Lánová (diskuse) 5. 11. 2015, 12:51 (CET)

Paní kolegyně už Vás prosila, já žádám naposledy. Neukládejte každou maličkost, vše se dá udělat na jedinou editaci. Pokud potřebujete času více /až dva dny/, vložte na začátek šablona:Pracuje se. Díky--Horst (diskuse) 13. 1. 2016, 20:40 (CET)
Dobrý den, Horste, prosím Vás, nezlobte se. Trvalo mi až dodnes pochopit, jak Vám a kolegyni Lánové odpovědět – neignoruju Vaše informace, jen jsem nebyla schopna najit info, JAK a KAM PSÁT ODPOVĚĎ, a byla jsem z toho nešťastná. Máte pravdu, ukládám často, a budu se snažit to nedělat. Užívám od 1992 textové editory atp. a ukládám stále, je to zvyk, resp. automatika. Dovolte otázku: lze se nějak pojistit proti ztrátě textu během práce? (Měla jsem za sebou asi tři hodiny práce, neukládala jsem, když mi Micr. restart. PC kvůli jakési aktualizaci, takže jsem dohledávala a psala znovu.) Děkuji, s pozdravem Jarka D (diskuse) 19. 1. 2016, 21:34 (CET)

Citační šablony[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji za Vaše příspěvky i za snahu vyladit a sjednotit formát uváděných referencí, jako např. zde. Ještě účinnější by mohlo být zajištění jednotného vzhledu s pomocí citačních šablon. Tedy právě opačným směrem, než jak se stalo v této editaci. Opravdu doporučuji, k vkládání referencí vizte též Nápověda:Reference nebo konkrétně Nápověda:Reference podrobně#Reference v textu. S výhodou se dá využít i rozšířený editační panel. --Bazi (diskuse) 16. 1. 2017, 16:16 (CET)

Dobrý den, děkuji Vám za první informace v článku Jaroslav Kučera (kameraman). Bohužel jeho rozsah nebo zpracování zatím nedosahuje ani minimální nutné délky. Pokuste se prosím text článku rozšířit alespoň do té míry, abychom jej mohli zařadit mezi články k rozšíření. Pokud se nám to ani společnými silami nepodaří, po sedmi dnech se rozhodneme, zda pro udržení kvality Wikipedie není vhodnější takový článek úplně odstranit; tento proces se nazývá Odložené smazání. Děkuji za pochopení. --OJJ, Diskuse 16. 3. 2017, 06:02 (CET)

Shrnutí editace[editovat zdroj]

Pro Vaši informaci

Dobrý den, díky za Vaše příspěvky. Chci Vás však poprosit o pokud možno výstižné vyplnění shrnutí editace před uložením úprav. Je velmi žádoucí, aby měli ostatní wikipedisté představu, čeho se Vaše změny týkají. Umožníte tak snazší dohled nad stránkou posledních změn, ale i budoucí nalezení konkrétní změny v historii článku.

Registrovaní uživatelé mají navíc možnost si ve svém nastavení v sekci Editace zatrhnout položku Upozornit při vložení prázdného shrnutí editace a systém pak každé nevyplněné shrnutí před konečným uložením změn připomene. Děkuji za pochopení. --Perid (diskuse) 15. 9. 2017, 22:49 (CEST)

Citační šablony[editovat zdroj]

Vážená Jarko,

moc Vám děkuji za úpravy, doplnění a vylepšení v článku Všesokolský slet! Chtěl bych Vás ale požádat o to, co už zmiňoval kolega Bazi výše – pokud je to možné, snažíme se na Wikipedii používat pro uvádění referencí tzv. citační šablony. Důvod je dvojí: a) usnadní Vám práci! Namísto ručního sestavování citace kousek po kousku, přemýšlení o tom, kde se píše čárka, kde tečka, kde kurzíva a kde velká písmena, vyplníte do připravených kolonek známé informace a citace se sama zformátuje. b) šablony zajistí, že všechny citace ve všech článcích napříč Wikipedií budou vypadat stejně. Zároveň umožňují v případě potřeby změnit formátování úplně všech referencí najednou – upravením samotné šablony – oproti nutnosti procházet všechny ty desetitisíce článků a upravovat reference jednu po druhé.

Pro jednoduchou práci s citačními šablonami používejte Panel referencí. Ten se zapne v uživatelském Nastavení, na kartě Udělátka (tj. zde: [1]), zaškrtnutím možnosti „Zobrazovat Panel referencí v editoru zdrojového kódu“. Další nápovědu hledejte na stránce Nápověda:Panel referencí a v případě jakýchkoliv potíží se na mne neváhejte obrátit. Zdravím a těším se na Vaše další editace --YjM | dp 20. 10. 2018, 21:44 (CEST)

Zdravím, YjM a děkuji Vám za vlídný dopis. Je to vlastně průšvih: udělat citaci mi trvá zhruba 30 vteřin. Vyplňovat kolonky, na to mě neužije. Nadto citace je živá stejně jako jazyk a do wikikrabiček se "nevejde". Kapitolu v odborné monografii, jakkoli je na tituláku uveden Matoušek, Koláčková a Kodymová, nelze citovat pod jejich jmény, protože ji halt napsal někdo jiný. Takže citace, resp. reference vypadá takhle:
JANEČKOVÁ, Hana. Sociální práce se starými lidmi. In: MATOUŠEK, Oldřich, ed., KODYMOVÁ, Pavla, ed. a KOLÁČKOVÁ, Jana, ed. Sociální práce v praxi: specifika různých cílových skupin a práce s nimi. Praha: Portál, 2005, s. 169. ISBN 80-7367-002-X. a bibliografický záznam v „Literatuře“ takhle (je úplně stejný, liší se jen rozpětím stran, na nichž je ta kapitola... stejné jako u příspěvku ve sborníku nebo v periodiku):
JANEČKOVÁ, Hana. Sociální práce se starými lidmi. In: MATOUŠEK, Oldřich, ed., KODYMOVÁ, Pavla, ed. a KOLÁČKOVÁ, Jana, ed. Sociální práce v praxi: specifika různých cílových skupin a práce s nimi. Praha: Portál, 2005, s. 162–193. ISBN 80-7367-002-X.

A pak si jednu nedejte :-) Mně nevadí, že Wiki se nedrží tak úplně aktuální normy, vím nebo předpokládám, že analýzu záznamu (to jak bude krabička vypadat) děláte s odborníky, a norma je jen doporučující, důležitá je ta jednotnost záznamů. Mně skutečně vadí, že nemohu uvádět zdroj pořádně. Už jsem Milanovi Ficajovi (Horst) navrhovala, že se na Wiki vykašlu, když to tolik komplikuje život, a to mě nenapadl onen logický argument ...potřeby změnit formátování úplně všech referencí najednou – upravením samotné šablony – oproti nutnosti procházet všechny ty desetitisíce článků a upravovat reference jednu po druhé. Nevím, zvažte :-) Vlastně si na Wiki jen tak ujíždím, jsem na redaktořinu zvyklá (bohužel už 40 let), vcelku mě neláká tvorba nových článků a nechybí mi metály, ale k akci mě zpravidla pohne nějaká příšernost, kterou se dočtu (kromě biologických témat, ta jsou zpravidla OK a já si jen doplňuji, viz třeba nedávní sokoli, ovšem teď mám na mysli ptáky ... kouzlo nechtěného), nebo mi přijde líto, že k tématu mám plno inf. materiálů a mohla bych článek doplnit atp. Mějte se moc hezky, a prosím, písněte mi, co dál. Díky, Jára

Vážená Jarko, v prvé řadě se Vám moc omlouvám za prodlení s odpovědí. Popravdě jsem Vaši reakci příliš neočekával a tak jsem si jí teď všimnul spíše náhodou... Každé udělátko, formulář, šablona, atp. slouží v první řadě k usnadnění práce běžným smrtelníkům. Pokud vidíte před sebou novinový článek a během 30 vteřin máte před sebou sepsanou citaci, pak asi není o čem diskutovat. Přidávejte reference samozřejmě tak, jak je to pro Vás pohodlnější! Přesto bych Vás chtěl alespoň poprosit, abyste nevypisovala ručně ty, které již pomocí šablony vyplněné jsou, jako např. ve zmíněném článku Všesokolský slet. Používání citačních šablon je na Wikipedii upřednostňováno právě z důvodu možnosti té hromadné změny, zmíněné již výše. Pokud máte konkrétní návrhy na vylepšení šablon, třeba protože podle Vás neodpovídají normě, určitě by neměly zapadnout. Určitě se můžeme pokusit o jejich vylepšení. S pozdravem --YjM | dp 19. 11. 2018, 12:06 (CET)

Dobrý den, prosím, nevkládejte do článků zdroje informací prostými odkazy, jako tomu je např. v této editaci článku Jindřich Šídlo. Využijte k tomu prosím funkcionalitu Nápověda:Reference. Vkládat odkazy přímo do textu je poměrně nevhodné a je přitom možné vložit tutéž informaci poměrně jednoduchým způsobem, který nevyžaduje složité vypisování. S pozdravem --Bazi (diskuse) 30. 5. 2019, 00:14 (CEST)

Báze – upozornění na diskusi[editovat zdroj]

Vážená Jarko, chtěl bych Vás upozornit na mnou založenou diskusi o stránce Báze, na jejíž nynější podobě jste se značně podílela. Petr Matas 14. 1. 2020, 15:46 (CET)