Diskuse ke kategorii:Mýty a pověsti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Diskuse ke kategorii:Pověsti)
Jump to navigation Jump to search

And here we go again… Vizte Kategorie:Mythologie. Hledají se dobrovolníci pro přeházení obsahu, směr si určete sami. Boti se mohou účastnit taktéž. --Mormegil 13:56, 2. 6. 2005 (UTC)

Směr je snad poměrně jasný:). Tak doufám, že se Kategorie:Mytologie brzy zaplní:-). --Dodo 15:07, 2. 6. 2005 (UTC)
Jo takhle, on se směr měl teprv určit. No to jsem nějak přehlédl... (no co stane se) --Li-sung 15:18, 2. 6. 2005 (UTC)

Mýty a pověsti[editovat zdroj]

Navrhnul jsem sloučení kategorií kategorie:mytologie a kategorie:pověsti. Oba pojmy sice označují něco odlišného, ale velmi těžké je rozlišit, snad jen tím že slovo mýtus víc vztahujeme k náboženství a pověst k lidové kultuře. Dnes to na Wikipedii dopadá tak že jsou do jedné či obou těchto kategorií dávány hesla víceméně náhodně. V praxi lze totiž těžko říct zda třeba kicune (kouzelná japonská liška) patří do japonské mytologie či do japonského folklóru (a tím pádem do pověstí) nebo zda třeba vodník je postavou slovanské mytologie či jakýchsi obecných slovanských pověstí. Konkrétně v těchto dvou kategoriích najdeme například následující podivnosti:

V různých podřazených kategoriích je samozřejmě těchto problémů ještě mnohem více.

S tím souvisí i otázka jaké adjektivum používat pro místa, tvory či třeba předměty spadající pod mýty a pověsti: mytický/bájný/legendární ?--Crinkly.sun (diskuse) 8. 5. 2018, 15:22 (CEST)

Já rozhodnoě souhlasím se spojením. Co se týče druhé otázky, mytické asi ne, dle významu vysvětleného výše. Legendární zní částečně expresivně, částečně v pozměněném významu. Asi bych volil bájní/é/á, zkousnul bych jako druhou možnost i mytičtí/cké/cká. --Dvorapa (diskuse) 8. 5. 2018, 21:35 (CEST)
Diskuse pokračovala pod lípou. --Dvorapa (diskuse) 22. 5. 2018, 10:13 (CEST)