Diskuse ke kategorii:Drogy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Drogy jsou omamné látky. Zkuste třeba morfium

Prosím tě, co to meleš? Ano droga je jakákoliv látka splňující dvě kritéria, má omamné účinky a může se stát návykovou. A jakou to má společnost s morfiem? A proč bych to kvůli tomu měl zkoušet? A to ty jsi navrhl rozdělení kategorie? A nepodepsal ses? --Duff 08:57, 30. 4. 2007 (UTC)

Hloupost[editovat zdroj]

Podle mně je dělení na Drogy a Narkomanie zbytečnost, která by akorát zanášela zmatky. Ne všichni, co požívají drogy, jsou ihned narkomani. --Ean-code 13:57, 15. 6. 2007 (UTC)

Káva[editovat zdroj]

Diskuse přenesena z Wikipedista diskuse:ŠJů#Káva vs drogy. --ŠJů 19:02, 7. 1. 2008 (UTC)

Zařadit kávu do Kategorie:Drogy mi nepřipadá zrovna šťastné. Spíš by to patřilo někam mezi povzbuzující či podpůrné látky. Káva totiž nevykazuje přítomnost psychotropních látek, od nichž se běžně odvozuje zařazení látek mezi drogy. Na rozdíl od "ostatních" drog mj. nepoškozuje nervovou soustavu, naopak v přiměřených dávkách prospívá např. srdci. Díky za pochopení Mirekk 15:18, 7. 1. 2008 (UTC)

Z encyklopedického hlediska je vhodné mít pohromadě jak drogy, které momentálně jsou považovány v naší kultuře spíše za nelegální či škodlivé, tak drogy, které momentálně jsou považovány za legální a spíše užitečné či tolerované. Toto podrobnější hodnocení patří do článků, nikoliv do kategorizace. Kofein nepochybně psychoaktivní látkou je, stimulancia nepochybně patří mezi drogy. tr--ŠJů 15:21, 7. 1. 2008 (UTC)
V širším slova smyslu káva (resp. její hlavní účinná látka kofein) mezi drogy patří, ale v tomto případě její zařazení do uvedené kategorie skutečně není na místě. Drogou je kofein, nikoliv káva. Jak by dopadl čaj (thein), extrémně pak i kefír (alkohol)? --Emrys 15:27, 7. 1. 2008 (UTC)
Drogami se obvykle nazývají nejen účinné látky, ale i směsi a formy, v nichž jsou tyto látky běžně a typicky užívány. Pití kávy je v naší kultuře naprosto základní formou užívání kofeinu a naopak, obsah kofeinu je jedním z hlavních důvodů oblíbenosti a vysoké spotřeby kávy. Samozřejmě to lze rozlišovat, ale myslím, že v tuto chvíli není podrobnější členění kategorie Drogy na pořadu dne, k tomu postačí například článek Droga. Pokud chápeš kategorizaci věcně a nikoliv jako nástroj vyjadřování něčího postoje, neměl by se zařazením být problém. Mimochodem, Coca-Cola prvních 20 let obsahovala kokain, ze zcela podobných důvodů jako kofein. Kulturní a mocenské hodnocení psychoaktivních látek patří do obsahu článků. Ze zařazení určité látky nebo potraviny mezi drogy rozhodně nevyplývá, v jaké míře je užitečná nebo škodlivá. --ŠJů 15:42, 7. 1. 2008 (UTC)

Při téhle logice byste mohl zařadit mezi drogy většinu běžných potravin, protože většina z nich obsahuje v nějaké formě a nějakém množství látky, které mohou působit stimulativně, psychoaktivně, či dokonce návykově. Zmíněná cola, čokoláda, ale také čaj, tonic, by tak byly označeny jako drogy, což považuju za nepřípustné. Ostatně jedním z deskriptorů drog je jejich škodlivost a návykovost. Ale o takovém čaji nebo čokoládě opravdu nelze říct, že by byly nějak škodlivé, že by působili destruktivně na mozek, poškozovaly nervovou soustavu apod. Aspoň žádnou takovou studii neznám.
Pokud tedy nedoložíte relevantní referenci, že káva jako produkt (nikoli kofein) je droga, bude potřeba tyto změny revertovat. Děkuji za pochopení. Mirekk 18:16, 7. 1. 2008 (UTC)

Pokud vím, tak rozhodujícím kritériem proto, zda nějaká látka je drogou, je možnost vzniku závislosti – nikoliv škodlivost a poškozování nervové soustavy, pokud ovšem tím poškozováním nemyslíme právě samu závislost (ostatně ve farmakologii se termín droga používal a snad ještě používá dokonce pro jakoukoliv látku rostlinného nebo živočišného původu s jakýmkoliv farmakoligickým účinkem - to už je ale opravdu jiný, širší význam). Obvyklost vzniku závislosti u kofeinu stejně jako třeba u heroinu považuji za obecně známý fakt, poměrně zjevný (doložit to ovšem nedokážu z fleku ani u heroinu, ale nesouhlasil bych jen kvůli tomu s tím, aby byl heroin z kategorie drogy vyřazen). V článku o kávě nebo o kofeinu či heorinu by jistě i takto obecně známé a zjevné skutečnosti měly být ozdrojovány. V Psychologickém slovníku Hartlových vydaném v Portále je zmíněna definice drogy od Eduarda Urbana, kde je jako směrodatné kritérium právě rozvoj závislosti a tolerance, nikoliv škodlivost. V témž slovníku je zmíněno, že nejrozšířenější drogou je alkohol a že bagatelizovanými drogami jsou nikotin a kofein. Ne že bych Harlovy či Urbana považoval za klíčové autority, ale uvádím to jako doklad, že řadit kofein mezi drogy není žádný extrém.
Za drogu se považují v užším smyslu ty účinné látky, ale účelem kategorie Drogy je, aby v ní čtenář informace o drogách našel, což je jednodušeji splněno tím, když do ní jsou zařazeny celé podkategorie zahrnující formy, v nichž se drogy užívají. Takže v kategorii Tabák máme tabákové výrobky a v kategorii Drogy zase alkoholické nápoje nebo kávu. --ŠJů 18:58, 7. 1. 2008 (UTC)

konec přenesené části diskuse

Název kategorie[editovat zdroj]

Navrhoval bych přejmenování kategorie na Psychotropní látky (případně psychoaktivní či omamné látky).

1.droga je primární název pro konzervované části rostlin a živočichů, od psychotropních látek by se měli jasněji odlišit

2.nabízející se název návykové látky není vhodný, protože do této kategorie patří látky jež klasickou definici závislosti nesplňují (halucinogeny, konopí), ačkoliv český právní řád je tak označuje. Společnou vlastností těchto látek je tedy jejich psychoaktivnost. --Crinkly.sun 31. 1. 2009, 21:55 (UTC)

Sloučení s psychoaktivními látkami[editovat zdroj]

Kategorie je duplicitní s přesněji pojmenovanou kategorií Psychoaktivní látky. Navíc interwiki nevede na „drogy obecně“ ale narkotika (v užším slova smyslu), tedy především opiáty a barbituráty, takže spojení mezi nimi je zcela nesmyslné.--Crinkly.sun (diskuse) 10. 1. 2020, 17:21 (CET)[odpovědět]