Diskuse k nápovědě:Úvod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdroje[editovat zdroj]

Rád bych na stránce zdůraznil nutnost zdrojování.--Kozuch 13. 8. 2008, 14:03 (UTC)

Hotovo Hotovo.Hotovo --Dvorapa (diskuse) 31. 5. 2016, 10:28 (CEST)

Jednotné uvítaní s uvítáním v diskusi[editovat zdroj]

Myslím, že by bylo dobré sjednotit vzhled i obsah této stránky a šablony vítejte. Co myslíte?

Zároveň bych chtěl navrhnout celkovou změnu vzhledu této stránky i šablony vítejte podle frwiki, viz související návrh u šablony. --Dvorapa (diskuse) 17. 1. 2016, 21:36 (CET)

Jenom pro zajímavost, nově zaregistrovaní uživatelé dostávají uvítací upozornění, které odkazuje právě na tuto stránku. Matěj Suchánek (diskuse) 18. 1. 2016, 15:08 (CET)
Právě. Při zakládání bota jsem si všiml, že tohle není úplně nejlepší startovací stránka. Zeptám se možná pod lípou a pokud padne shoda, zapracuji na tom. --Dvorapa (diskuse) 31. 1. 2016, 04:40 (CET)

Vzhled stránky bych neměnila. Sofi BlueGirl (diskuse) 29. 2. 2016, 00:13 (CET)

Navrhy: Jak vylepšit wikipedii?[editovat zdroj]

Jestli má někdo nějaký návrh, rozhodně se podělte.😄 Sofi BlueGirl (diskuse) 29. 2. 2016, 00:15 (CET)

Ano, ale ne zde, raději přímo na stránce Wikipedie:Pod lípou (návrhy). --29. 2. 2016, 12:14 (CET), Utar (diskuse)

paavac[editovat zdroj]

To já chci poděkovat vám za obrovskou databázi všeho co se nás- lidstva- týka. Máme se čím chválit, protože jsme jediní v našem známem vesmíru. Dovede si představit že zítra naše nedokonalé sondy zjístí že se k Zemi blíží cizí předmět co nemá s naším sluncem nic společného!!! Paavac (diskuse) 25. 4. 2016, 17:18 (CEST)

Přejmenování?[editovat zdroj]

@Dvorapa: Nebylo by vhodné před přesunem takto exponované stránky, tím spíš napříč jmennými prostory, nejdřív tento přesun navrhnout a dohodnout se na něm? --Bazi (diskuse) 30. 5. 2016, 19:33 (CEST)

Reaguji na stížnost Dannyho_B, který označil nápovědu na cswiki za „messy“, přičemž zamítl žádost o magické slůvko zjišťující uživatelův výchozí editor (VE vs zdroj) s tím, že bychom to zde měli řešit kompletním přepsáním stránek nápovědy pro VE a překopáním struktury nápovědy namísto takovýchto provizorií. Tak jsem se do toho pustil. Změnu jsem dostatečně vysvětlil ve zdůvodnění, zároveň jsme se nového názvu stránky dotkli u návrhu na sloučení této stránky se stránkou Wikipedie:Úvod (u které jsem nyní změnil cíl sloučení). Změna názvu také souvisí s kompletním přepracováním stránky a samotný název pro tuto stránku není ani příliš důležitý. Důležitější spíše je, zamyslet se nad obsahem stránky tak, aby nováčkům umožnila co nejjednodušší start na Wikipedii. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 19:45 (CEST)
Osobní názor Dannyho B má mít rozhodující roli namísto nějakého komunitního konsenzu? Tím spíš pokud se někde vedla diskuse o nějakém slučování, nemělo by k přesunům dojít právě až po vyhodnocení té diskuse? Takže na Hlavní straně nám teď trčí výrazné uvítání „Vítejte ve Wikipedii“ jakožto přesměrování na stránku Nápověda:Úvod? Kde tedy bylo projednáno překopání a přesunutí této stránky do jiného jmenného prostoru a na jiný název? V té odkazované diskusi rozhodně nikoli, tam nezazněl ani žádný hlas Dannyho B. --Bazi (diskuse) 30. 5. 2016, 20:57 (CEST)
Kolega Dvorapa zjevně myslel https://phabricator.wikimedia.org/T132897#2337425 . --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2016, 20:59 (CEST)
Dobrá, díky za odkaz. Každopádně zamítnutí nějakého udělátka snad automaticky nerozhoduje o přejmenování stránky na české Wikipedii. Zvykněme si prosím diskutovat věci tam, kde náleží, kde si toho všimnou a vyjádří se k tomu lidé, kteří mají zájem o tu stránku nebo tu součást Wikipedie, které se podobné úpravy týkají. --Bazi (diskuse) 30. 5. 2016, 21:12 (CEST)
To si myslím také (a původně jsem, když jsem v RC zachytil přesun chtěl revertovat hned, jen jsem na to pozapomněl a jen jsem smazal relikt). --Martin Urbanec (diskuse) 30. 5. 2016, 21:14 (CEST)
Ještě k tomu Dannymu B: Na to se zeptejte jeho. Šmahem už stihl na Phabricatoru zamítnout několik žádostí cswiki[zdroj?], protože podle jeho názoru tu danou úpravu cswiki nepotřebuje a podle něj bychom si to místo spolupráce s vývojáři mw měli vyřešit jinak, lokálně, sami. Na druhou stranu se už párkrát zasadil i pro zrušení nějaké blbosti nebo pomohl prosadit nějaký návrh cswiki mezi vývojáři, ale to závisí případ od případu. Vývojáři se ho ptají na názor k tomu či onomu požadavku cswiki, protože je Čech a on jim (což se mi trochu nelíbí) odpovídá za cswiki i přes to, že už zde pěkných pár let nepůsobí. --Dvorapa (diskuse) 30. 5. 2016, 22:29 (CEST)
Ano, Dannyho B. v rámci možností znám, ale opět připomínám, že názor jeho jako jedné lidské entity není rozhodující pro to, jestli se tato stránka bude přejmenovávat a dokonce přesouvat mezi jmennými prostory. K takovým změnám se na české Wikipedii dospívá jinými cestami než rozhodnutím jednoho člověka na Wikipedii prakticky nepůsobícího. --Bazi (diskuse) 30. 5. 2016, 22:47 (CEST)
Ehm. Ujasněte si pár faktů, prosím.:
Danny B. označil nápovědu za messy a navrhované řešení za nevhodné [1], ale zamítnutí provedl User:Nemo bis [2].
Stejně tak Danny B. mluvil o nutné restrukturalizaci, ne o nutném přejmenování.
Šmahem = po třech měsících čekání na další argumenty? Do diskuse zasáhlo nebo ji sledovalo více vývojářů, takže pokud by někdo z nich v budoucnu usoudil, že je to potřeba, může znovuotevřít.
Dannyho se ptají asi i proto, že působí na ostatních českých projektech a zároveň má dostatečné technické znalosti.
Co je česká Wikipedie? pouze jeden (největší) z několika českojazyčných projektů, jeden ze stovek WMF projektů a jeden z tisíců projektů používajících MediaWiki. Takže veškeré požadavky na novou funkcionalitu jsou posuzovány zároveň z globálního pohledu.
Přesněji 26. největší Wikipedie a 48. největší z 850 WMF projektů.
Zajímavé je, že žádná velká wiki doposud nepotřebovala řešit problematiku uživatelova editoru - v tomto je cs.wiki unikátní.
JAn (diskuse) 31. 5. 2016, 07:52 (CEST)
To šmahem se vztahovalo k jiným požadavkům, tento byl velmi dlouho diskutován a opravdu zamítnut někým jiným. --Dvorapa (diskuse) 31. 5. 2016, 08:13 (CEST)

Odkaz na průvodce[editovat zdroj]

Tlačítko Průvodce v úvodu stránky odkazuje na průvodce, který však učí klasický wikikód. Nevím, zda by nebylo lepší odkazovat spíš na WP:Průvodce (kde už se učí práce s VE). Případně upravit toho aktuálního průvodce tak, aby učil VE (ví někdo jak/kde)? Nebo ponechat Wikikód? --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2016, 10:24 (CEST)

OK, prý se připravuje verze pro VE, zatím to tedy nechám takto a zkusím to popohnat. --Dvorapa (diskuse) 24. 6. 2016, 11:03 (CEST)
Hotovo Hotovo.Hotovo --Dvorapa (diskuse) 18. 10. 2016, 19:10 (CEST)