Diskuse k Wikipedii:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto není hlasování, nýbrž diskuse. Důležité jsou argumenty

Prosím, umisťujte své příspěvky do příslušných sekcí podle jejich tematiky. --Martin Urbanec (diskuse) 23. 8. 2018, 18:35 (CEST)

Kontextové otázky a chat[editovat zdroj]

Nejlepší (ale na lidské zdroje nejnáročnější) by byla možnost „chatu“. Ten by mohl být v editačním rozhraní vidět jen ve chvíli, kdyby byli online wikipedisté, kteří by předtím potvrdili, že chtějí skrz toho rozhraní odpovídat. Jen nevím, jestli by bylo vůbec technicky možné zjistit, kdy je který uživatel „online“ (tj. k dispozici), protože být přihlášený a být k dispozici jsou dost různé věci...

Převedení dotazu z editačního rozhraní na stránku Potřebuji pomoc může být trochu matoucí. Bylo by fajn, že by ten dotaz díky tomu vůbec pal, ale bylo by pro nováčka srozumitelné, že se ten dotaz objeví někde úplně jinde než kam ho zadával a že na odpověď bude muset pravděpodobně dost dlouho čekat? Když už zavádět něco přímo do editačního rozhraní, tak by ta pomoc měla být ideálně okamžitá, ne odložená. Pak se ta výhoda podle mě trochu ztrácí. --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Jsem určitě pro, jak píše Vojta, nejlepší by byla možnost chatu, ale to je komplikovaný z mnoha a mnoha důvodů (málo lidí, spousta extrémně nepoužitelných lidí pro tuhle činnost, taky to, že si daný uživatel musí ten spuštěný chat "odchytit" a nadále se mu věnovat, ...). Ale jinak super. Určitě by nebylo špatný mít něco jako "bázi", kam by ty otázky spadaly a nemusela by to nutně být jen a pouze stránka "potřebuji pomoc", ale spíš "otázky a odpovědi" v rozumném nepřímo wiki rozhraní.--frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 16:59 (CEST)

Jsem také pro. Doplnit formulář v editačním okně pro pokládání otázek může nováčkovi pomoc. Otázky budou velice specifické a někdy nepřesně položené, proto je nutné je jinak označit na stránce Potřebuji pomoc. Aby ostatní wikipedisté hned poznaly že dotaz poslal úplný nováček a musí se vysvětlovat polopaticky. I chat je dobrý nápad. Možná ten chat je lepší. Zkušený wikipedista, který bude chtít pomáhat nováčkům si zapne jsem přítomen a když nebude mít čas pomáhat tak se zase vypne. Nováček na chatu uvidí zelený puntík a bude vědět že někdo je přítomen a je ochoten odpovědět. Myslím že takové funkce na eshopech již fungují. --Podroužek (diskuse) 4. 9. 2018, 08:18 (CEST)

Stránka Potřebuji pomoc[editovat zdroj]

Stránka Potřebuji pomoc funguje docela dobře a zviditelnění by neškodilo, ovšem problém je v tom, že jde o diskusní rozhraní – myslím si, že mnoho tápajících nakonec vůbec nezvládne svůj dotaz položit. (V tom by mohl pomoci ten formulář v editačním rozhraní.) Přemýšlím, jestli vylepšení stránky Potřebuji pomoc (převrácené pořadí, upozornění e-maily) nepovede ještě k většímu zmatení nováčků ohledně toho, jak fungují diskusní stránky (tady je to tak, jinde ale zase jinak). --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Souhlas s Vojtou. Jen doplním, že by nebylo špatný mít přímo na hlavní stránce tlačítko ve smyslu "Chci se zeptat" nebo "Jak mám začít". Já sám pořádně nevím, kde bych ten malej odkaz měl hledat a že je někde nalevo, to by mě fakt nenapadlo. --frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:01 (CEST)
To tlačítko tam i existuje, zkus kliknout na tlačítko „Nový dotaz“ či „jak se edituje“. Je mi jasné, že není „obří“, ale na druhou stranu, chceme agresivně cílit na čtenáře s tím, aby se „překonvertovali“ na wikipedisty? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 19:02 (CEST)
Tlačítko „jak se edituje“ tam je, ale úplnému nováčkovi nepomůže k prvnímu psaní do wiki. On potřebuje něco jako je tato příručka. Vše od základů. --Podroužek (diskuse) 24. 8. 2018, 19:31 (CEST)

Čajovnu pár let zpátky pokoušel Martin U. importovat, ale pravděpodobně nedokončil. Myslím však, že to je jen duplicitní stránka ke stránce Potřebuji pomoc, obsah je na ní trochu jinak poskládán, ale ve výsledku mezi nimi moc rozdíl není. Vybral bych jednu, dvě formy a té/těch se držel. Netříštil bych příliš možnosti, jak nováčci mohou získat pomoc. Už nyní mohou psát do diskuse ke článkům, na Potřebuji pomoc, na Facebook, IRC, jiným wikipedistům, e-mailem, jiným wikipedistům e-mailem. --Dvorapa (diskuse) 26. 8. 2018, 17:46 (CEST)

Stránku, Potřebuji pomoc, by neškodilo zviditelnit. Na to kolik přibude nováčků za měsíc, je tam dotazů velice málo. Nováčci by asi potřebovali jinou stránku Potřebuji pomoc. Jednodušší, bez dalších popisků a informací. Obrácené pořadí asi taky pomůže. Když si otevřu stránku Potřebuji pomoc, mám přes celou obrazovku informace a tabulku s dalšími informacemi. Dotazy zatím nikde nevidím. Křížek a text Položit nový dotaz je tak malý, že v okolním textu zanikne. Upozornění, že byl dotaz zodpovězen, je taky dobrá věc. Uvítací šablonu bych zjednodušil a hned po zaregistrování by ji nováček dostal na svou diskusi. Nečekal bych až udělá pár editací, tak jak je to v doporučení.--Podroužek (diskuse) 8. 9. 2018, 23:07 (CEST)

Navrhování editací[editovat zdroj]

Tohle je hodně zajímavý nápad, stál by za úvahu, ideálně i za nějaký testovací provoz (části uživatelů se tlačítko "navrhnout editaci" zobrazí, kontrolní skupině ne, pak se porovnají výsledky). Jak by to ale mělo blíže vypadat? Tlačítko "navrhnout editaci/změnu" v horním menu, vedle tlačítka "editovat"? A navržená editace by byla slovním popisem o co má jít (což by se pak asi objevilo v diskusi), nebo by to bylo něco jako "draft" (editace čekající na schválení, jak to funguje na některých projektech)? Nebo by si nováček mohl vybrat? Každopádně by to byla docela velká věc, která by asi hodně narušila (nebo modernizovala?) zažitý (tedy pro zkušené wikipedisty) systém pojmů diskuse a editace. Najednou by tu bylo ještě něco mezi tím, na druhou stranu pro mnohé čtenáře/začátečníky by asi tlačítko "navrhnout změnu" bylo mnohem srozumitelnější než "diskuse" či "editace". --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Jak by to mělo vypadat teď nikdo neví :). Může to vypadat jakkoliv, ať už jako tlačítko v menu nebo jinak. Právě proto, že je to „velká věc“ by měla dostat komunita prostor, aby se vyjádřila, jak by to vyhovovalo jí. Vývojáři WMF to pak rádi naprogramují tak, aby to tak i fungovalo. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 01:00 (CEST)

Moc zajímavej nápad. Jen to vidím tak, že hodně lidí by očekávalo něco ve smyslu "hele, tohle se mi nelíbí, tak můj nápad je, udělej tohle a tohle, já to dělat nechci". :) Ale jinak bezvadný, tohle mi přijde rozumný - jak moc by to zatížilo "patrolu" (děsný slovo), to nevím - ale imho by to mohlo být odloženo bokem patroly, protože by to nešlo hned dovnitř a mohli / měli by se tím zabývat jen ti, kteří o to budou mít zájem.--frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:03 (CEST)

Tlačítko "Navrhnout editaci" je podle mne nejlepší z nápadů zde uvedených. Začátečník si skutečně často není jistý, zda nepáchá něco nepřípustného a reverty odradí od dalšího přispívání. Pro povzbuzení nováčka by bylo vhodné, aby editace jím navržená a případně nevýznamně upravená někým jiným byla nováčkovi započtena jako jeho. --Svenkaj (diskuse) 24. 8. 2018, 21:01 (CEST)

Navrhování editací u zamčených stránek na enwiki považuji za dobrý nápad. Mimo zamčené stránky bych asi podporoval ale maximálně navržení editace do diskuse, německý systém je náročný na patrolu více než jsme schopni na cswiki zvládnout. --Dvorapa (diskuse) 26. 8. 2018, 17:41 (CEST)

Považuji to za dobrý nápad. Musí to být nováčkovy srozumitelné a hned jasné bez zdlouhavého návodu. Hned musí pochopit co znamená navrhování editace. Jinak na tom budeme stejně jako s nápovědou.--Podroužek (diskuse) 27. 8. 2018, 01:11 (CEST)

Kontextové lekce[editovat zdroj]

Integrace nápověd do editoru by byla určitě fajn. Jen moje zkušenost s kurzy pro seniory – čím více vyskakovacích oken a měnících se sekvencí (poprvé nápověda vyskočí, podruhé a dál už třeba ne), tím hůř. Mívají s tím docela problém. Na druhou stranu, zkušenost s mladou generací je úplně opačná, ti těm oknům či sekvencím v pohodě porozumí. Každopádně by to chtělo nějak sjednotit. Teď se novému uživateli ve vizuálním editoru v editačním menu objeví dvě modré blikající tečky (u odkazů a ještě někde... možná u referencí?), kde je krátký kontextový popis o co jde a který se po přečtení už nikdy neukáže. Dále jsou třeba u některých parametrů šablon ikonky s nápovědou (popisem parametru) atd. Takže pozor na jednotnost a hlavně bacha na zahlcování... --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Rozdíl mezi staršími a mladšími wikipedisty je velmi dobrá připomínka, díky za ni! --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 01:00 (CEST)

Rozhodně ano! Ale popřemýšlet o tom, jak píše Vojta je asi nutné. A pak taky je nutné bojovat s těmi, kteří jsou leta zvyklí na podobu X a najednou tam vyskočí okno! Takže asi defaultně to pro starší uživatele nechat vypnutý - na to myslet.--frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:05 (CEST)

Nejlepší nápad. Vyskakovací pop-up okna s nápovědou určitě pomůžou. Zkušení uživatelé si tuto funkci prostě vypnou. Tento nápad rozhodně podporuji. --Podroužek (diskuse) 8. 9. 2018, 23:20 (CEST)

Sdělit nováčkům dosah jejich editací[editovat zdroj]

Nutno počítat s tím, že návštěvnost české Wikipedie je řádově nižší než anglické, takže by se mohlo stát, že by pak dotyčnému přišel e-mail ve stylu "gratulujeme, článek XY, který jste nedávno vylepšil(a), za poslední týden přečetlo 2 lidí", což by asi nebylo moc motivují. :-) Co se týče notifikací, tak je pravda, že ty mnoho nováčků (ale i zkušených) ignoruje. Otázka: to potenciální posílání e-mailů by fungovalo plně automaticky? Nebo nějak poloautomaticky? --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Zvláště u nováčků myslím malé množství návštěv nehrozí, kvůli patrole, která je také návštěvou, byť ne tou v pravém slova smyslu (viz Zemětřesení_u_Fidži_2018, v den založení navštíveno 66 lidmi, pak už jen pár). Každopádně děkuji za připomínku. Jak jsem psal výše, může to fungovat jakkoliv. Pokud myslíš, že by to z nějakého důvodu mělo fungovat poloautomaticky, klidně to tak může být.--Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 01:00 (CEST)

Tohle je zajímavá myšlenka, nedávno jsem pro Packu dělal nějaký výstupy, aby věděl, kolik nafotil ulic a tak - vždycky někoho potěší, když vidí, že jeho práce nepřichází vniveč. Jen teda ten spam je naprd, spíš bych (jde přeci o přihlášený uživatele) je informoval tady - tak jako tak už chodí informace o tom, že "udělal jste X tou editaci na hotentotské wikipedii", tak proč ho neinformovat ve stylu "víte o tom, že článek, který jste napsal vidělo už 1000 lidí a to jen za 12 hodin od editace? Více informací naleznete na informacích o stránce". Udělat to zajímavé i pro nováčky.--frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:08 (CEST)

Začnu od konce: Co máš na mysli větou „Udělat to zajímavé i pro nováčky“? Mnoho nováčků (i zkušených wikipedistů) on wiki notifikace ignorují a můžeme tím informovat a neinformovat zároveň. Je mi naprosto jasné, že je to spíš důvod, proč notifikace vylepšit - když už jsme u toho, napadá tě něco? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 18:56 (CEST)
Martine, třeba je informovat o tom, že jejich článek byl přečten tolika a tolika lidma v tom a tom čase. Jak to tam píšu. Stejně tak informovat o tom, že "někdo si všiml vaší editace a článek rozšířil o tolik a tolik znaků", ... --frettie.net (diskuse) 25. 8. 2018, 01:12 (CEST)

Já nepovažuji návštěvnost za dobrý ukazatel. Když někdo napíše odborný článek, nebude vysoká návštěvnost, když napíše článek o nějakým youtuberovy, bude vysoká návštěvnost. Nováčka potěší a povzbudí, když ho někdo pochválí za editaci, za článek, za opravu překlepu. Když oceníme jeho příspěvek ( a to i přesto, když zkušený wikipedista udělá takových editací desítky denně ) bude rád pokračovat v editaci. Když jsem začínal nejvíc mně vadilo že po editaci jsem neměl žádnou reakci. Nevěděl jsem jestli ten můj příspěvek byl přínosem nebo nebyl. Navrhuji nováčkům poděkovat i za drobnosti. V tom je ten dosah jejich editací, že jejich oprava článku byla prospěšná, užitečná a někdo si toho všiml. --Podroužek (diskuse) 27. 8. 2018, 00:35 (CEST)

Personalizovat první den[editovat zdroj]

Souhlasím, že moment těsně po registraci je promarněnou příležitostí. Ta změna před-po je tak subtilní, že si dokonce někteří lidé nevšimnou, že se registrace povedla a jsou zmatení a přemýšlí, co udělali špatně, vrací se v prohlížeči zpět a pokoušejí se registrovat znovu... Navrhovaná řešení se mi moc líbí, asi bych byl pro nechat registraci maximálně jednoduchou (jak je) a ty další (zaškrtávací?) možnosti nechat až na speciální "vítací" stránku, která by se objevila po registraci. Tam by mohly být odkazy na nápovědy (střídmé), kontakt na nějakého wikipedistu (ideálně i e-mailový, lidem trvá, než se adaptují na nové wiki-komunikační nástroje a možnosti) a ideálně i nějaké tipy na editace (nováček by mohl zaškrtnout své zájmy a preference a podle toho by ho to navedlo dál). Ovšem ty tipy na editace by byly na zřízení a údržbu velmi složité (v údržbových kategoriích jsou často články, které mají tolik problémů, že směrovat tam nováčky nemusí být moudré... a tipy na založení nových článků, tj. červené odkazy, zase nejsou pro každého). --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

E-mailový kontakt je dobrá připomínka, napadá mě tam odkazovat na OTRS, co myslíš ty? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 01:00 (CEST)
Jo, to by bylo možné a asi nejjednodušší řešení. Přemýšlím, jestli nováček raději napíše na info-cs, nebo raději na soukromý mail nějakého ochotného dobrovolníka. U toho druhého se možná bude bát, že ho bude obtěžovat blbostí, na druhou stranu by to bylo takové osobnější. Takže OTRS fajn (pokud to půjde stíhat). --Vojtěch Veselý (diskuse) 24. 8. 2018, 16:57 (CEST)
Nevím, jestli je to realizovatelné, ale nešlo by vytvořit mailovou adresu např. novacci@wikimedia.org, na který by se tyto dotazy posílali. Pak by to chodilo lidem, kteří by měli zájem se zapojit. Asi by to bylo lepší než s tím zatěžovat OTRS. --Hugo (diskuse) 24. 8. 2018, 17:13 (CEST)
Technicky je možné cokoliv, klidně můžeme založit třetí OTRS frontu určenou pouze pro dotazy nováčků, podobně, jako jsou adresy info-jazyk@wikimedia.org a permissions-jazyk@wikimedia.org. Na druhou stranu, k čemu by adresa info-cs@ měla sloužit když ne k zodpovídání dotazů těch, kteří nedovedou použít diskusní stránky, tj. většinou nováčků? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 19:14 (CEST)
To je pravda, info-cs je super adresa na tyto účely, ale bude mít stávající OTRS tým čas a chuť řešit tento typ dotazů? --Hugo (diskuse) 24. 8. 2018, 19:30 (CEST)
To nevím. Pokud ne, je možné ho rozšířit. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 19:52 (CEST)
Jakékoliv žádosti o pomoc musí být vyhověno, toto je priorita. I kdyby se do toho měla vložit pobočka. Podle mně je to opravdu zásadní.--Vojtěch Dostál (diskuse) 27. 8. 2018, 10:47 (CEST)

Zajímavé. Tohle by mohlo být fakt fajn - ono by vůbec nebylo špatný, aby existoval nějaký "můj dashboard", kde bych viděl takový ty základní informace. Nepotřebuju vidět HP, potřebuju vědět, jestli mi někdo napsal, třeba i jestli mám někde něco špatně, ... --frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:10 (CEST)

Považuji to za špatný nápad, registrační formulář by měl být co nejjednodušší a nejkratší, dlouhý může od registrace odradit, i když je většina polí nepovinná. Avšak formou post-registračních otázek (v kontextových okéncích) by mi to přišlo docela vhodné. --Dvorapa (diskuse) 26. 8. 2018, 17:37 (CEST)

Registrace musí být jednoduchá. Když nějaké otázky tak jen dvě nebo tři. Víc by už asi otravovalo. Po registraci by si měl nováček přečíst rychlou a jednoduchou nápovědu. Tu, ale zatím nemáme. Odkázat na zkušeného wikipedisty je dobrý nápad. Ale nevím co mu bude nováček psát, když ještě nic neví a dotazy zatím nemá. --Podroužek (diskuse) 8. 9. 2018, 23:40 (CEST)

Post diskuse[editovat zdroj]

{Ping|Martin Urbanec|skrýt=ano}} Jen drobná zmínka, pokud nezazněla v diskusi. Na naší Wikipedii máme také dvě nebo tři průvodce Guided Tours, které jsem pomáhal připravit. Bylo by tedy dobré do nich možná zavést nějakou analytiku, abychom věděli i u nich, kolik % nováčků Guided Tours dokončí, jak daleko se dostanou a zda jim taková funkce pomáhá, či nikoliv. --Dvorapa (diskuse) 23. 9. 2018, 22:40 (CEST)

@Dvorapa:Ahoj, ano, vím o nich. Přijde mi ale, že se nespouští automaticky po registraci, že je na ně nutné "narazit". Nebo se mýlím? --Martin Urbanec (diskuse) 24. 9. 2018, 10:09 (CEST)
Je to tak, jsou zakomponovány do průvodce. Hned po registraci se pouze objeví okénko odkazující na Nápověda:Úvod (, tam je velký tlačítkový odkaz na průvodce a v něm je pak odkaz na Guided Tours průvodce). Každopádně kdyby bylo potřeba kouzlit s Guided Tours, už s tím nějaké zkušenosti mám... --Dvorapa (diskuse) 24. 9. 2018, 16:26 (CEST)

Pochopení prvního dne[editovat zdroj]

Moje zkušenosti z různých webových diskuzních fór, jsou velmi podobné. Účtů je velmi mnoho, ale aktivních je jen zlomek. Nevím, jestli monitorování pohybu nováčků přinese něco zajímavého. IMHO jde z velké části spíš o psychologickou záležitost, je možnost se zaregistrovat, tak se zaregistruji. Možná by bylo lepší soustředit síly na předchozí bod (Personalizovat první den), protože tady si myslím, že se dá hodně nováčkům pomoci. --Hugo (diskuse) 24. 8. 2018, 16:16 (CEST)

Souhlas, podle mě i dost "čtenářů" je registrováno - nebo se někdy registrovalo a neočekávali, že budou editovat.--frettie.net (diskuse) 24. 8. 2018, 17:11 (CEST)

Já s tímto souhlasím. Toto se stejně nás netýká. Data o pohybech nováčků budou jen pro určité lidi, kteří můžou podle toho pohybu navrhnout změny. Běžně to funguje na firemních webech. Když si tuto možnost vložíte do své firemní webové stránky, zjistíte, jaká ip adresa se dívala na konkrétní stránku webu, jak dlouho tam setrvala, jaký měla prohlížeč a další informace. Tuto funkci si ani nemusíme odhlasovávat. V dnešní době běžná věc. --Podroužek (diskuse) 27. 8. 2018, 00:51 (CEST)

Odpovědi na e-mailové notifikace[editovat zdroj]

Nevím o tom, že by se nějaký nováček, se kterým jsem se setkal, snažil na ty e-mailové notifikace odpovědět také e-mailem. Aspoň si nikdo nestěžoval, že by jeho odpověď byla oslyšena. Ale přesto je samozřejmě dost možné, že se to děje. Občas mi kurzisté píšou "přišel mi tenhle e-mail, co to znamená, co s tím mám dělat?" Takže souhlasím, že úprava e-mailových notifikací tak, aby bylo zřejmé o co jde a jak na to případně reagovat, je na místě. --Vojtěch Veselý (diskuse) 23. 8. 2018, 23:55 (CEST)

Já k tomu dodám kuriozitu, párkrát mi přišla odpověď na e-mailovou notifikaci (dokonce jsem v té době zkoušel, kam vlastně odpověď na e-mailovou notifikaci chodí - skutečně nikam), tj. ten člověk se musel ručně nějak dostat k mé e-mailové adrese (což, vzhledem k tomu, že ji mám na UP, není těžké), kliknout na odpovědět v e-mailové notifikaci a nahradit adresu adresáta za mou. Jak na to přišel je mi záhadou. --Martin Urbanec (diskuse) 24. 8. 2018, 01:00 (CEST)

V tu chvíli bychom ale museli základnu OTRS rozšířit a to o dost. Také bude potřeba oddělit takové odpovědi od autorskoprávních problémů. --Dvorapa (diskuse) 26. 8. 2018, 17:50 (CEST)

@Dvorapa:Jak to myslíš, oddělit? Už relativně dlouho existuje info-cs pro dotazy apod. a permissions-cs pro autorskoprávní záležitosti, zejména povolení. --Martin Urbanec (diskuse) 26. 8. 2018, 18:20 (CEST)
Ajovlastně. A info-cs jde také přes OTRS systém? --Dvorapa (diskuse) 26. 8. 2018, 18:33 (CEST)
Samozřejmě. --Martin Urbanec (diskuse) 26. 8. 2018, 18:48 (CEST)

Já souhlasím a podporuji možnost odpovídat na e-mailové notifikace. Mám, ale tento názor. Tato funkce nám moc nových přispěvatelů nezáchrání z důvodu jaké uvedl Vojtěch Veselý. Podle mého úsudku nebude těch nováčků tolik, kteří odpovídají na automatický e-mail. Já bych raději doplnil do textu toho e-mailu tuto větu : Tento e-mail byl vygenerován automaticky neodpovídejte na něj. Věta bude na viditelným místě a třeba tučným písmem. Podobné notifikační e-maily chodí s eshopu a lidé to normálně pochopí. Tato, nebo podobná věta musí snížit počet odpovědí na e-mail. Přesměrovat odpovědi na OTRS nebo na novou stránku, kde se bude odpovídat je na uvážení, kde je nebo bude více lidí, kteří chtějí odpovídat.--Podroužek (diskuse) 28. 8. 2018, 18:41 (CEST)

Příp. by stačilo přidat do hlavičky emailu Reply-To a nastavit to třeba na info-cs, pokud to systém umožní. --Hugo (diskuse) 28. 8. 2018, 18:50 (CEST)
Je otázkou, jestli by pak nepřemýšleli, kde tedy na tu zprávu odpovědět. Když pošlu skrze web dotaz na podporu (jedno čeho, funguje tak LastPass, Evernote a pro business zákazníky i Google) a nevyužiji chatu (někteří ho nabízejí, někteří ne), pošle se mi kopie mailem a chci-li něco dodat, prostě na mail odpovím. Mohu odpovědět i skrze webové rozhraní, ale mohu si vybrat. Nejsou notifikace z Wikipedie o nových zprávách na DS více podobné podpoře než eshopu? --Martin Urbanec (diskuse) 8. 9. 2018, 11:05 (CEST)

Další nápady[editovat zdroj]

  • Specifická jednoduchá nápověda pro nováčky. O čem (ne)psat - zdroje - pískoviště - odstavce atd..
  • Tématické nápovědy ( osobnosti, zvířata, budovy, organizace )
  • Tématická ukázková stránka. Nyní je doporučováno podívat se na nejlepší články. Tato rada není dobrá. Nováček takto nedovede napsat první článek. Lepší je ukázkovou stránku vytvořit pro určité témata. Informace v článku budou vymyšlené, aby se dalo ukázat všechny možnosti formátování, stylů a možností textu. --Podroužek (diskuse) 8. 9. 2018, 23:58 (CEST)

Aktualizace - říjen 2018[editovat zdroj]

Diskuse výše i z dalších místech byla týmem Growth shrnuta. Zpráva obsahující toto shrnutí je k dispozici.