Přeskočit na obsah

Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Sluneční soustava

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Diskuse k Wikiprojektu Planetární vědy

Vymezit portál[editovat zdroj]

Připomínám existenci neaktualizovaného, ale graficky hezkého portálu Planetární vědy. Tento nový portál Sluneční soustavy se více než z poloviny s ním obsahově překrývá. Autor kolega Power, jinak opravdu schopný wikipedista, na něm příliš nepracuje. Bude vhodné si ten portál projít, dohodnout se s jeho autorem o rozdělení působnosti, případně když na něj nemá čas, tak aby ho zredukoval na oblast, kterou stačí pokrýt. Nebo z něj převzít vhodné části sem a Planetární zrušit. Zčásti se tento portál překrývá i s astronomickým a kosmonautiky. Není dobré, když portál dělá jeden člověk, může marodit, zamilovat se atd.., a co pak s tím, aby se z něj nestala ostuda. Portál není heslo.--Zákupák 29. 12. 2008, 12:35 (UTC)

upozorňuji na základní rozdíl, že tamto je Portál (tedy sdružuje a ukazuje pěkné a zajímavé články) a toto je WikiProjekt (má soustředit a usměrňovat práci na tématech). Výstupem projektu má být materiál pro Portál. Jakékoliv rušení či vybírání planetárního portálu mi přijde nelogické. Slučovat s astronomií je zcestné, planetární portál má mnohem detailnější zaměření (astronomie jako taková je pouze nástrojem, kterým planetologové získávají část svojich dat). A kosmonautika je v podstatě také pouze nástrojem planetologie :) Nechal bych současnou podobu --Chmee2 29. 12. 2008, 12:39 (UTC)

Infobox Těleso sluneční soustavy[editovat zdroj]

Myslím, že současný infobox používaný pro planetky moc nevyhovuje, a proto jsem dal dohromady nový, vycházející z infoboxu planeta. Je využitelný třeba i pro komety. Zatím je u mě na pískovišti. Příklad jeho použití lze pak vidět třeba tady. .

Jeho výhodou je, že všechny položky jsou nepovinné, takže tam nestraší zbytečná prázdná políčka u charakteristik, které budou ještě desítky let neznámé. Taky tam nejsou předdefinované jednotky, což umožňuje každou charakteristiku v případě potřeby doložit refem. Kromě toho je možné doložit jedním refem celou sekci infoboxu, pokud všechny údaje v ní pochází ze stejného zdroje. Pokud jsou k infoboxu nějaké připomínky, dejte vědět, ať se případně zapracují dřív, než to vložím do jmenného prostoru šablona. Jan.Kamenicek 12. 1. 2012, 21:30 (UTC)

Šablonu jsem vložil na Šablona:Infobox - těleso sluneční soustavy. Jan.Kamenicek 15. 1. 2012, 14:56 (UTC)

Rozlišovač „plutoid“[editovat zdroj]

Chtěl bych navrhnout změnu rozlišovače u těles Pluto, Haumea, Makemake a Eris, a to z „plutoid“ na „trpasličí planeta“, a tím tyto rozlišovače u všech trpasličích planet sjednotit. Důvody jsou dva:

  1. Název Pluto (plutoid) vypadá fakt blbě, občas se nad tím lidé pozastavují. V textu bych taky nikdy nenapsal třeba „oběžná dráha plutoidu Pluto“.
  2. Rozlišovač „trpasličí planeta“ se v současné době také užívá, ovšem celkem nesystematicky jen u jednoho hesla, a sice Ceres (trpasličí planeta), přitom ty ostatní jsou dle definice IAU také trpasličí planety.

Sjednocení na „trpasličí planeta“ by to vyřešilo.

Domnívám se, že současné užívání rozlišovače „plutoid“ místo „trpasličí planeta“ plyne ze snahy vyhnout se v názvu případnému POV, jestli to je trpasličí planeta nebo ne. Tato obava je dle mne zbytečná, neboť 1) nejde o žádné naše POV, když všechny významné astronomické instituce v čele s Mezinárodní astronomickou unií tato tělesa za trpasličí planety označují 2) stejný problém bychom nyní tak jako tak měli u zmíněného tělesa Ceres 3) Plutoid by byl úplně stejné POV, jen převlečené, neboť je definován jako trpasličí planeta za oběžnou dráhou Neptunu. Jan.Kamenicek (diskuse) 5. 3. 2012, 12:28 (UTC)

Dobře, rozumný návrh.--Jann (diskuse) 5. 3. 2012, 15:33 (UTC)