Diskuse k Wikipedii:Studenti píší Wikipedii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O nás Proč se zapojit Probíhající kurzy Poslední změny Naše úspěchy Kontakt Nápověda pro studenty
English summary
Facebook Google+ Twitter
Archiv
Archiv 1
Archiv 2

Přejmenování jmenného prostoru[editovat zdroj]

Ahoj, rád bych vymyslel kratší a český název pro neohrabaný jmenný prostor "Education program:", na kterém provozujeme naše rozšíření pro správu kurzů. Navrhuji krátké a srozumitelné "Kurz:". Například Kurz:Univerzita Karlova/Základy práva (2014-2015). Co si o tom myslíte, vidíte v tom nějaký problém či máte jiný a lepší nápad? Díky za zpětnou vazbu, --Vojtěch Dostál (diskuse) 23. 9. 2014, 21:39 (UTC)

Návrh podporuji, zní to lépe, je to kratší, srozumitelnější, česky. Přemýšlím nad dalšími možnostmi, ale nic moc mě nenapadá: „workshop“ není česky a nesedí ani fakticky, „výukový program“ zní, jako kdyby šlo o software. Možná snad jedině „výuka“, ale „kurz“ je lepší. --Vojtěch Veselý (diskuse) 24. 9. 2014, 09:47 (UTC)
Problém je, že to v budoucnu bude mít využití i pro edit-a-thony. Chtělo by to něco univerzálnějšího. Třeba tu výuku. --Dominik Matus  diskusepříspěvky 24. 9. 2014, 22:24 (UTC)
No jo, jenže vymyslet slovo, které sedí jak na dlouhodobé programy (výuka, kurz, předmět), tak na ty krátkodobé (akce, workshop, událost, školení), bude docela oříšek. Je pravda, že už teď tam máme mezi institucemi položku „Workshopy“ a kombinace „Kurz:Workshopy/...“ nevypadá úplně nejlíp. Ale v zásadě je to drobnost na kterou nikdo koukat nebude, účastníci jednorázových akcí teprv ne. --Vojtěch Veselý (diskuse) 25. 9. 2014, 08:12 (UTC)

Myslím si že takový workshop vlastně kurz také je :-) --Vojtěch Dostál ([[Diskuse s wikipedistou:Vojtěch Dostál|diskuse]]) 25. 9. 2014, 17:45 (UTC)

Hlasování o návrhu[editovat zdroj]

Navrhuji tedy následující změny:

  • "Education program:" ---> "Kurz:"
  • "Education Program talk:" ---> "Diskuse ke kurzu:"

Prosím o případné alternativní návrhy a vaše hlasování, následně vytvořím bug na Bugzille a Sage Ross slíbil, že se na to podívá. Pro návrh:

Problém[editovat zdroj]

Nově zaregistrovaný editor se zapsal do více kurzů, přičemž vysokoškolským (vůbec nějakým) studentem s velmi vysokou pravděpodobností není. Může se (formálně vzato) zapsat kdokoliv?--Zdenekk2 (diskuse) 31. 1. 2015, 22:40 (CET)

Technicky vzato se může zapsat každý, ale v praxi samozřejmě všechny, kteří do kurzů nepatří, mažeme. Tady to už asi někdo udělal za mě,už ho v těch kurzech nevidím. Máme možnost kurzy zaheslovávat, ale zatím to většinou nebylo potřeba --Vojtěch Dostál (diskuse) 1. 2. 2015, 10:04 (CET)

Propagace[editovat zdroj]

Bylo by možné zařadit stránku propagace (třeba ve smyslu podobné pro CHU), kde člověk rychle najde různé vizuály a materiály pro prezentování?--Juandev (diskuse) 11. 3. 2015, 09:55 (CET)

To je dobrý nápad, navrhl bys nějakou takovou stránku? Rád ji následně doplním --Vojtěch Dostál (diskuse) 11. 3. 2015, 11:59 (CET)

Jako vhodný nástroj rozšíření informací i propagace navenek (lidi si přečtou, jak nás "jiní" chválí) vidím jistě rubriku Píší o nás. Používám podobné nástroje jinde (výběry ohlasů v on-line médiích). Ale třeba i pro mě samotného při zpětném hledání či ověřování vidím jako notnou pomůcku, když jsou odkazy v textu datované. Byl by problém, psát tam datumy? Navíc to může pomoci hledání obsahu odkazované stránky nebo jiných zdrojů, když odkazovaná stránka třeba přestane fungovat. --MONUDET (diskuse) 6. 2. 2016, 13:58 (CET)

@MONUDET Dobrý nápad! Budeme se snažit. Neměl byste čas tam ty data nyní doplnit a my už pakna to budeme dbát? Nebo by to třeba mohla udělat Gabka? :-) díky všem. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 2. 2016, 18:16 (CET)
když mi řeknete, co a jak, tak to určitě můžu udělat ;) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 6. 2. 2016, 18:25 (CET)
Zde je dole seznam mediálních výstupů a kolega MONUDET si myslí, že bychom ho mohli nějak lépe zformátovat - třeba uvést datumy a důsledně uvádět název časopisu atp. :) --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 2. 2016, 18:34 (CET)
Nevím, jak to přesně stylovat, ale mně to celkem vyhovuje takto. Každý vidí, ze kdy je která zpráva. Někomu asi nepřijde nutné psát tam do závorky adresu edice nebo pod. Ale pro rychlou orientaci se to hodit může. --MONUDET (diskuse) 6. 2. 2016, 22:14 (CET)

Omylem jsem se zapsal do kursu[editovat zdroj]

Omylem jsem se zapsal do kursu Kurz:Univerzita Karlova/Systematika a evoluce stélkatých organismů (2014-2015) a nedaří se mi nalézt způsob, jak uvedené vzíti zpět. Děkuji předem za vymazání či radu, jak se z kursu vyřadit. S pozdravem --Vavrin (diskuse) 15. 4. 2015, 11:46 (CEST)

Hotovo :-) to se občas stává, to nic. Odstranit to mohou lidé s právy instruktora. Rád vám je dám pokud byste se chtěl do projektu dlouhodobě zapojovat a např. kontrolovat články studentů --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 4. 2015, 12:02 (CEST)
Děkuji moc. Popravdě řečeno, celkem často procházím v tomto projektu vzniklé (zejm.) mykologické články, na druhou stranu si však nejsem jist, zda jsem s to věnovat se tomu nějak pravidelně a systematicky. Ad hoc ale samozřejmě rád pomůžu :) (např. jako "dozor článku"? - heldím na tuto rubriku v tabulce na stránce kursu). Jinak jsem stále ještě, jak vidím, zapsán zde Speciální:Studenti, pokud by šlo i to zlikvidovat, bude to skvělé, pokud ne, je to rovněž úplně jedno :) Díky. --Vavrin (diskuse) 15. 4. 2015, 16:20 (CEST)
tam už to zmizí časem, to není nic vážného. Dal jsem vám nějaká práva, vyzkoušejte zda máte nějaké pravomoce navíc :) Minimálně se už příště budete moct sám škrtnout. --Vojtěch Dostál (diskuse) 15. 4. 2015, 16:23 (CEST)
@Vavrin:: Pro přehled toho, co se svými nově nabytými právy nyní můžete, vizte Wikipedie:Education Program. --15. 4. 2015, 16:57‎ (CEST), Utar (diskuse)
Děkuji, zdá se, že se mi ty pravomoce na patřičných místech zjevily :) Pokusím se případně nějak věnovat zejm. zmíněnému kursu Systematika a evoluce stélkatých organismů . Zdraví --Vavrin (diskuse) 15. 4. 2015, 19:05 (CEST)

Zdravím. Povedlo se mi totéž u kurzu HMM. Chtěl jsem vyzkoušet, co rozhraní Education Program vlastně umí... :-) Mohl by mě někdo prosím odebrat ze zapsaných studentů a přidat mě do skupiny online i offline dobrovolníků k tomuto kurzu? Díky --YjM | dp 2. 1. 2016, 18:22 (CET)

@YjM: VyřešenoVyřešeno Odebráno, práva přidána a vy přidán jako online i offline dobrovolník. S těmito právy se můžete připojit i k jakémukoliv dalšímu kurzu, pro přesnější informace o Vašich nově nabytých právech viz WP:EP. S pozdravem, --Urbanecm (diskuse) 2. 1. 2016, 18:28 (CET)
Děkuji --YjM | dp 2. 1. 2016, 18:44 (CET)

Citování[editovat zdroj]

Nevím, čím to je, ale poměrně dost přispěvatelů špatně chápe význam pole titul v šablonách pro citování. Často tam chybně duplikují periodikum nebo autora. Například:

--Jvs 21. 4. 2016, 09:26 (CEST)

Někde jsem tuším si dovolil komentář, že to tam hned za jménem (jestli si to s něčím nepletu) aspoň chvilku vyvolá dojem, že tam patří akademický titul. --MONUDET (diskuse) 21. 4. 2016, 09:34 (CEST)
Mohlo by to být také tím, že je používán Citoid (automatická citace ve VE) a zjistil jsem, že u některých webů místo titulu zkopíruje vydavatele. Myslím, že je to tím, že poměrně velká část webu v příslušném tagu title (zobrazí se v liště prohlížeče/kartě) nemají název článku. Pokud je to takhle, chtělo by to vést studenty ke kontrole tohoto častého problému. --Urbanecm (diskuse) 21. 4. 2016, 09:59 (CEST)

Výzkum[editovat zdroj]

Vizte článek o nadcházejícím výzkumu, který se bude zabývat sledováním dopadů programů typu SPW na dovednosti studentů. --Vojtěch Veselý (diskuse) 2. 9. 2016, 19:49 (CEST)

Píší o nás... - bez datumu?[editovat zdroj]

Ohlasů v médiích je dosti. Navrhuji k tomu psát datum, aby se to dalo trochu sledovat z hlediska novosti zpráv, či naopak jako jaksi historické svědectví. --MONUDET (diskuse) 18. 9. 2016, 21:03 (CEST)

Určitě by to bylo lepší, ideálně třeba vkládat to i s citační šablonou, jako je tomu u hlavních Ohlasů v médiích. Jen jako odkaz je to samozřejmě pohodlnější na aktualizaci, ale s přibývajícím počtem článků by se hodilo to udělat víc pořádně, třeba i jako samostatnou podstránku. Mně se ale popravdě nechce s tím párat, ale třeba se toho někdo chopí (ESO). --Vojtěch Veselý (diskuse) 18. 9. 2016, 21:11 (CEST)
Šablony jsem vložil, ovšem dva zdroje již nejsou dostupné. --Vlout (diskuse) 18. 9. 2016, 22:14 (CEST)

Označení článků psaných studenty mimo SPW[editovat zdroj]

Zdravím. Chtěl jsem otapetovat články (resp. jejich diskusní stránky) vytvořené studenty v rámci předmětu HMM na ZČU v předchozích letech šablonou {{Studenti píší Wikipedii2}}, ale pak mi došlo, že to je celkem zavádějící – a) ty články nevznikly v rámci SPW (nebyly oficiálně součástí toho projektu) a b) jako podprojekt bych tam musel vyplnit buď neexistující kurz nebo nic, což by zase bylo zavádějící, protože to v rámci nějakého kurzu vzniklo, jen nebyl součástí SPW. Takže co myslíte? Označit šablonou? Označit jinak? Neznačit vůbec mi přijde škoda, je to informace zajímavá jak pro čtenáře, tak pro další editory. --YjM | dp 20. 10. 2016, 19:46 (CEST)

Zdravím, nebyly součástí SPW? Já osobně považuji SPW za projekt otevřený, do kterého se volně může zapojit každá škola a nemusí nutně mít "svého" wikipedistu, ale ptát se na mailu projektu (studenti@wikimedia.cz), kde jim někdo vždycky rád odpoví. Takže bych je otagoval s podprogramem v podobě odkazu na kurz ve formátu [[Kurz:Západočeská univerzita/Historie map a mapování (ZS 2015-2016)|Historie map a mapování (ZS 2015-2016)]]. Mimochodem, samotné tagování může klidně provést bot, klidně ho můžu instruovat otaguj všechny články, které jsou v kterémkoliv z kurzů ZČU. Obecně tohle tagování považuji za užitečné jen a pouze pro měření úspěšnosti projektu, kdy, za předpokladu označenosti všech, to může jednoduše ukazovat metriky, které jsou dokonce i strojově aktualizovatelné.--Martin Urbanec (diskuse) 20. 10. 2016, 20:09 (CEST)
Přesně tak, budeme moc rádi, když se kurz pod hlavičku SPW přidá. --Vojtěch Dostál (diskuse) 20. 10. 2016, 20:11 (CEST)
@Martin Urbanec, Vojtěch Dostál:Za prvé se omlouvám, že jsem nereagoval dříve, musely mi vaše odpovědi uniknout a pak jsem na tenhle svůj dotaz úplně zapomněl. Za druhé, nevím, jestli jsme se úplně pochopili. Mluvím tu o článcích napsaných mezi lety 2011 a 2015, tj. snad ještě předtím, než WMČR začala SPW nějak organizovat, a s projektem SPW je pojí jen ten fakt, že byly napsány studenty VŠ za dozoru odborníka. --YjM | dp 7. 2. 2017, 18:39 (CET)
@YjM:Aha, pak jsme se skutečně nepochopili. Pak bych to neznačil vůbec. Teoreticky je ještě možné šablonu upravit tak, aby reagovala i na tyhle případy (např. parametrem), ale nepovažuji to za úplně nezbytné. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 2. 2017, 17:18 (CET)

SlidesLive[editovat zdroj]

Přemýšlím, kam hodit odkaz na videa SlidesLive. Už je tam pěkných šest kousků. Možná do Proč se zapojit mezi Externí odkazy? Ale klidně by to mohlo bejt i někde viditelněji. A vůbec ideální by bylo třeba z toho něco vystříhnout/sestříhat a udělat třeba tříminutový promo video, který si někdo pustí spíš než dvaceti až osmedátiminutový videa. :-) --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 11. 2016, 09:33 (CET)