Diskuse k Wikipedii:Editační filtr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:Falešný poplach při editaci stránky Seznam evropských druhů ptáků[editovat zdroj]

Dobrý den,

když jsem dnes upravoval stránku Seznam evropských druhů ptáků, zobrazila se mi tato tabulka:

Editační filtr zaznamenal možnou problematickou editaci.

Právě jste se pokusili editovat stránku, na které pracuje jiný wikipedista a označil ji šablonou {{Pracuje se}}. Prosím, vyčkejte se svými úpravami do doby, než druhý wikipedista s úpravami skončí. Pokud překročil délku uvedenou v šabloně Pracuje se, šablonu můžete odstranit.

Neváhejte ohlásit falešné poplachy filtru nebo jiné podněty pro vylepšení filtru.

Proč se mi však tato tabulka zobrazila? Já jsem neupravoval stránku, na které pracuje někdo jiný, tu šablonu jsem tam včera vložil já sám. Šlo by to prosím opravit, aby se mi už neukazovala? Děkuji. 194.228.13.145 26. 3. 2019, 18:55 (CET)

Prostě ji ignoruj. Taky se mi zobrazila na jiné stránce když jsem tam tu šablonu měl. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Serious Jano (diskusepříspěvky)
Jde o zásah filtru 25. @Martin Urbanec: ping autorovi filtru. Problém s tím, že vkladatel šablony je IP? --Vachovec1 (diskuse) 27. 3. 2019, 22:20 (CET)
@Serious Jano: pro Váš účet mi filtr žádné zásahy nevypisuje. Editoval jste snad tehdy anonymně jako IP adresa? --Vachovec1 (diskuse) 27. 3. 2019, 22:25 (CET)
Problém je způsobený tím, že šablonu vložila IP adresa 194.228.13.190, zatímco hláška se zobrazuje IP adrese 194.228.13.145. Tyto dvě IP adresy jsou sice podobné, ale liší se v posledním trojčíslí - a systém je pochopitelně považuje za dva rozdílné uživatele. Řešení mě napadá několik. A) zcela ignorovat IP adresy B) přidat do upozornění informaci vysvětlující tuto možnou rozdílnost (a případně i informaci, že registrace by to spravila). Nějaký nápad, @Vachovec1? --Martin Urbanec (diskuse) 27. 3. 2019, 23:35 (CET)
@Martin Urbanec: úplně ignorovat IP asi není dobrý nápad. Možná ignorovat stránky, do kterých šablonu vloží IP adresa? Pokud ale IP adresa zkusí editovat stránku založenou neanonymním uživatelem, tak by se jí varování rozhodně mělo zobrazit. Případně neignorovat, ale přidat do upozornění info pro takový případ. Taky by šlo udělat nový filtr, který by zachytával vložení "pracovní" šablony IP adresou a varoval, že pokud se stránku pokusí editovat jiný uživatel, nebude editačním filtrem varován (s tím, že registrace by toto spravila, jak uvádíš výše). Starý filtr by pak mohl stránky založené IP adresou bez újmy ignorovat. --Vachovec1 (diskuse) 28. 3. 2019, 19:15 (CET)

Návrh nových filtrů[editovat zdroj]

Měl bych návrh na dva nové filtry:

  • Filtr na nevyplněný {{taxobox}}. Měl by varovat, že v šabloně je třeba vyplnit vědeckou klasifikaci, kterou není možno načítat z Wikidat. Filtr může hlídat jednak zcela prázdnou šablonu – {{T/taxobox}}, jednak situaci, kdy nebude vyplněna žádná z položek říše, doména a Baltimorova klasifikace virů.
  • Filtr na chybně vkládané ISBN. Pro začátek zachytávat alespoň vložení do tagů "nowiki" (třeba skrz řetězec wiki>ISBN) a dvojtečku nebo naopak absenci mezery za ISBN (první dva znaky za řetězcem ISBN by měly být mezera a číslice). Později můžeme přidávat další, složitější checky.

U obou filtrů zpočátku značka (nevyplněný taxobox, chybně vložené ISBN), později po otestování varování. --Vachovec1 (diskuse) 28. 3. 2019, 19:36 (CET)

Já souhlasím. Na první filtr na taxobox nemám názor protože se článkům s touto tématikou nevěnuji. U návrhu na filtr ISBN souhlasím a podporuji. Mám jednu připomínku. U toho ISBN by bylo dobré v nápovědě pečlivě a dopodrobna popsat jak psát správně ISBN a jaké jsou nejčastější chyby při psaní ISBN v citačních šablonách. --Podroužek (diskuse) 28. 3. 2019, 19:52 (CET)
HotovoHotovo Zprovoznil jsem filtry 122 a 123. Matěj Suchánek (diskuse) 31. 3. 2019, 18:12 (CEST)

@Matěj Suchánek: ještě mě napadl filtr, který by hlídal vkládání externích odkazů bez popisu, jako např. [https://www.seznam.cz/]. Tj. něco jako "přidaný text obsahuje jednoduché hranaté závorky, ve kterých je text http:// nebo https://, ale žádná mezera" (mezera pochopitelně funguje jako oddělovač mezi odkazem a jeho popisem a pokud tam není, tak jde zřejmě o odkaz bez popisu). Asi bude potřeba nějakou dobu ladit – nevím, zda odkazy bez popisu nejsou používány i k nějakým (polo)legitimním účelům ("refy" v tabulkách?). --Vachovec1 (diskuse) 2. 4. 2019, 22:47 (CEST)

HotovoHotovo Číslo 124. Mimochodem, dřív tohle zaznamenával problém #79 CheckWiki, ale evidentně byla chyba globálně deaktivována. Vyhledávačem se ke kompletnímu seznamu nedostaneme. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 4. 2019, 09:17 (CEST)

@Matěj Suchánek: u toho filtru pro ISBN to patrně zachytává i případy běžného vložení v citační šabloně (isbn =, ISBN =), viz [1] - tady žádný problém nevidím. --Vachovec1 (diskuse) 12. 4. 2019, 20:08 (CEST)

Upravil jsem regex, v šablonách je to opravdu ok. Matěj Suchánek (diskuse) 12. 4. 2019, 20:37 (CEST)

Diffy u zásahů[editovat zdroj]

Některé zásahy filtrů nabízí diff (za zásahem je nabídka podrobnosti/prozkoumat/rozdíl), jiné nikoliv (pouze podrobnosti/prozkoumat). Původně jsem se domníval, že diff se nenabídne v případě, kdy "běžný" diff není k dispozici, tj. když jde o založení stránky nebo v případě, že editace není uložena. To ale zřejmě neplatí. Jaký je tedy klíč? Ono účel obvykle splní prozkoumání podrobností, jejichž součástí je také jaké rozdíl verzí, ale občas se může hodit prozkoumání přímo na stránce článku. --Vachovec1 (diskuse) 3. 4. 2019, 14:03 (CEST)

Díváme se oba na #124? Zvláštní, editace byla uložena. Možná je to bug. Matěj Suchánek (diskuse) 3. 4. 2019, 18:38 (CEST)
U #124 lze najít hned několik takových případů, ale stejně tak u i jiných filtrů. Třeba #115, #116 a další. Osobně v tom nemůžu najít žádný systém: někde prostě diff k dispozici je (většina případů), někde ne. --Vachovec1 (diskuse) 4. 4. 2019, 19:10 (CEST)

EDITAČNÍ CHYBA[editovat zdroj]

Dobrý den, po úpravě svého příspěvku na Wikipedii mi bylo odepřen přístup pro publikování článeku. Údajně jsem se dopustil editační chyby, kterou mi nahlásil Editační filtr. Opravdu netuším, jaké chyby jsem se dopustil. Z mého pohledu se tudíž jedná o falešný poplach. MKSMJK (diskuse) 12. 4. 2019, 17:41 (CEST)

@Mksmjk: dobrý den. Předpokládám, že jde o článek Mečiar (film). Editační filtr (filtr #6) Vám znemožňuje článek uložit, protože sice do článku vkládáte nový obsah, ale zároveň odstraňujete veškeré kategorie z konce článku. Odstranění všech kategorií, které jsou navíc v tomto případě k článku přiřazeny zcela správně, je věc značně nežádoucí, pročež editačním filtrem blokovaná. Hlášení, které by se Vám mělo při pokusu o uložení zobrazovat, hovoří myslím zcela jasně:

S pozdravem --Vachovec1 (diskuse) 12. 4. 2019, 19:54 (CEST)