Diskuse k šabloně:Infobox - kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bylo by fajn sjednotit názvy parametrů s {{Infobox - okres}}:

význam IB okres IB kraj návrh úpravy
kraj {{{kraj}}} není stále máme 2 typy krajů a zdá se mi, že alespoň v IB okres (u obcí a částí obcí radši spíš ne) by mohly být oba -> rozdělit na {{{samosprávný kraj}}}(?) a {{{územní kraj}}}(?) chystá se legislativní zrušení starých krajů (snad od 2021?), čili toto už nemá význam
okres není není vzhledem k používání IB okres i pro ORP (viz, i v dalších) doplnit v tomto IB {{{okres}}} výhradně pro použití u ORP
město {{{sídlo okresu}}} {{{město}}} u kraje upravit na {{{krajské město}}}; vzhledem k používání IB okres i pro ORP doplnit(?) v tomto IB ještě jeden parametr, možná {{{město}}}(?), nebo mít jen jeden parametr a ten přejmenovat(?)
hustota obyvatel {{{hustota zalidnění}}} {{{hustota}}} u kraje přejmenovat na {{{hustota zalidnění}}}
historická země není {{{země}}} zavést i pro okres(?); máme odkazovat na České země (nyní u kraje) nebo Země (Česko) (podle mě vhodnější)?
nejvyšší bod není {{{nejvyšší}}} přejmenovat na {{{nejvyšší bod}}}, pro okres nezavádět(?)
počet okresů není {{{okresy}}} u okresu logicky není, u kraje upravit na {{{počet okresů}}} (viz níže)
počet obcí s rozšířenou působností {{{počet ORP}}} {{{orp}}} sjednotit na {{{počet ORP}}}
počet obcí s pověřeným OÚ {{{počet POÚ}}} {{{pou}}} sjednotit na {{{počet POÚ}}}
Local administrative unit {{{NUTS}}} není u krajů logicky není, u okresů upravit na {{{LAU}}}
ISO 3166-2:CZ {{{ISO}}} {{{iso}}} u krajů upravit na {{{ISO}}}
CZ-NUTS není {{{nuts}}} u okresů logicky není, u krajů upravit na {{{NUTS}}}
SPZ/RZ {{{SPZ}}} {{{rz}}} u krajů upravit na {{{RZ}}}
doba existence (datum vzniku a zániku) není není pro použití v článcích o historických okresech, historických krajích, ale i současných (datum vzniku). Dle {{Infobox - region}} použít {{{vznik}}} a {{{zánik}}}

--Harold (diskuse) 9. 9. 2019, 19:39 (CEST) Doplněno o využití IB okres u ORP. --Harold (diskuse) 10. 9. 2019, 08:04 (CEST) Doplněno rozdělení krajů. --Harold (diskuse) 10. 9. 2019, 13:09 (CEST) Zrušeno rozdělení krajů, přidána doba existence. --Harold (diskuse) 20. 10. 2019, 16:34 (CEST) Doplnění hustoty a zemí. --Harold (diskuse) 21. 10. 2019, 15:46 (CEST)

Když už jsme u toho, asi by mohlo dojít k přejmenování: {{Infobox - okres}} -> {{Infobox - český okres}}, {{Infobox - kraj}} -> {{Infobox - český kraj}}. A případně i k modernizaci designu tak, aby odpovídaly jiným českým místopisným infoboxům. --Harold (diskuse) 11. 9. 2019, 07:26 (CEST)

Jen podotýkám, že tu máme (co vím tak) záměrně {{Infobox - sídlo}} vs. {{Infobox - sídlo světa}}. --Matěj Suchánek (diskuse) 12. 9. 2019, 19:12 (CEST)
Díky, vím o tom. Pak tu zas máme {{Infobox - česká obec}}... Měl jsem v plánu se v dalších krocích podívat na české infoboxy sídel (obec, městská část, sídlo) a případně navrhnout přesun. Zdá se mi, že by ty názvy měly být jednoznačné - pokud se infoboxy týkají výhradně českých témat, měly by to ukazovat už v názvu. Pokud bych tu byl nový a neorientoval se tu, předpokládal bych, že IB sídlo je nějaká univerzální šablona. IB kraj jsem teď odstraňoval ze dvou polských vojvodství. --Harold (diskuse) 12. 9. 2019, 20:17 (CEST)
Taky jsem našel {{Infobox - slovenský okres}}. --Harold (diskuse) 20. 10. 2019, 16:22 (CEST)
Sjednocení názvů parametrů určitě ano.
Přidání parametrů vznik/zánik, klidně ano.
ještě upozorňuju, že u okresů existují i další parametry, které jsou ale vesměs tahány z Wikidat (rozloha, počet obyvatel atp.) - kontroloval jsi i jejich názvy?
česká Wikipedie je primárně Českopedie a preferuje tedy česká témata. I proto nejsem úplně pro přejmenování - ale na druhou stranu počet vložení těchto dvou šablon je v tuto chvíli víceméně konečný a nové články s těmito šablonami nebudou vznikat (leda že někdy vzniknou články o historických okresech). JAn (diskuse) 21. 10. 2019, 12:56 (CEST)
Vypsal jsem ty parametry, které bych nějakým způsobem změnil. Proklouzla mi hustota + ještě bych upravil země. Ostatní by snad mělo být jednotné.
S tou první větou moc nesouhlasím. WP je primárně encyklopedie v češtině, nikoliv o Česku. Samozřejmě, vzhledem k tomu, že drtivá většina mluvčích žije v ČR, bude zde převaha lokálních (=českých) témat. Ale z encyklopedického a systematického hlediska mi nedává smysl preferovat v názvech infoboxů obecné označení, které může být použito pro entitu v jakékoliv zemi, když je infobox bytostně český. Každopádně ale sjednocení názvů, ať už na jednu stranu, nebo na stranu druhou, by myslím by záhodno, protože jeden infobox z té "Českopedie" z nějakého mě neznámého důvodu vybočuje ({{Infobox - česká obec}}). --Harold (diskuse) 21. 10. 2019, 15:46 (CEST)
S těmi jmény je to opravdu matoucí a bylo by opravdu dobré to vyřešit. Pokud máme univerzální (region), není třeba přívlastek, ale pokud máme jeden pro českou variantu a druhý pro světovou a není v plánu je sloučit v nejbližší době, pak jsou přívlastky rozhodně nutné české sídlo x sídlo světa apod. Kraj a okres ale zase jsou specificky české (těch pár výjimek jako třeba slovenské úplně nematou), takže tam přívlastek nutný není. --Dvorapa (diskuse) 27. 11. 2019, 19:22 (CET)
Možná že by bylo dobré je všechny české přejmenovat na český/české. Sice jsme wiki v češtině, ale dokud máme infoboxy specificky pro české admin. celky, nesloučeny do těch světových, pak by to měly mít i v názvu. --Dvorapa (diskuse) 27. 11. 2019, 19:28 (CET)
Máte to pevně v rukou a víte co děláte, takže sice se můžete zeptat běžných smrtelníků, ale myslím, že můžete v pohodě pokračovat systematicky dál a přesunout všechny navržené, laici by vám jen ničili promyšlenou vizi a zaplevelovali výjimkami :) Chrzwzcz (diskuse) 22. 12. 2019, 11:14 (CET)
S přesunem všech šablon bych počkal, až se dořeší parametry jednotlivých infoboxů, ať se to udělá roboticky najednou. Teď přes Vánoce s tím rozhodně pokročím. --Harold (diskuse) 22. 12. 2019, 11:47 (CET)
Ode mě máte volnou ruku a palec nahoru :) Chrzwzcz (diskuse) 22. 12. 2019, 11:51 (CET)