Diskuse k šabloně:ITF female profile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

@Dvorapa, Matěj Suchánek: Ahoj, nemusíte se do toho nořit, jen nadhodím „menší problém“ této a mužské šablony s chybovým odkazováním u nových tenistů.
ITF v roce 2019 změnila identifikátory z 1... na 8... Evidentně se podařilo přepsat skript (?) šablony tak, že správně odkazuje stále ze starých kódů 1.. na web ITF s profily opatřenými kódy 8... Problém ale nastal u nových tenistů, kteří žádný starý kód neměli a nový osmičkový tak v šabloně nefunguje, viz nefunkční kód ITF u Fruhvirtové, ačkoli ITF profil existuje. V podstatě na tento problém míří požadavek v závěru diskusní sekce.

Dotaz na řešení: Asi nebude možné upravit skript tak, aby šablona odkazovala na starý jedničkový nebo nový osmičkový kód podle toho, který identifikátor se objeví ve WD profilu tenisty. Směřuje to k náhradě starých jedničkových kódů za nové osmičkové ve WD položkách všech tenistů, jinak nebude možné osmičkové kódy vůbec vkládat, respektive budou nefunkční? --Kacir 21. 6. 2020, 06:16 (CEST)

Ještě mě napadlo, jestli by bylo možné na WD založit přechodný, dočasný identifikátor „kód ITF2“, jímž by se plnila lokální šablona „ITF female profile2“, právě pro tenisty pouze s novými kódy 8... Tím by se zajistilo jejich odkazování z článků. Oprava původní šablony a zřejmě náročný přepis položek u všech tenistů na WD, může trvat ještě roky. Až po opravě by došlo k robotickému sloučení a poté smazání přechodné šablony. --Kacir 22. 6. 2020, 02:35 (CEST)

@Kacir: Rozumím problému. Rozeberu ho postupně:
  • (Tím skriptem je myšlen skript pro robota, který by automaticky převedl hodnoty ze starého schématu na nové. Srov. WTA d:Special:Diff/1050362200/1069985071.)
  • Schéma do roku 2019: Serena Williamsová (Q11459) → 20007765 → 20007765.
  • Nyní daný odkaz funguje, ale je přesměrovaný na https://www.itftennis.com/en/players/serena-williams/800205424/usa/wt/s/overview/. Proměnnou částí adresy je serena-williams/800205424/usa/wt (jméno, id, stát, man/woman), tzn. přechod na nové schéma není triviální (neexistuje-li nějaký, našim očím skrytý mechanismus, kterému stačí jen číslo).
  • Na nové tenist(k)y (Linda Fruhvirtová (Q95568176)) lze odkazovat pouze pomocí nového schématu (https://www.itftennis.com/en/players/linda-fruhvirtova/800485856/cze/jt/s/overview/). Vložení číselného identifikátoru na Wikidata vytvoří odkaz podle starého schématu, který nefunguje, a toto chování přesně odráží šablona.
K možným řešením:
  • Upravit šablonu, aby uměla používat nové i staré identifikátory. Určitě nějak proveditelné (odhlédneme-li od čistoty provedení). Neřeší však problém nedostupnosti odkazů z Wikidat.
  • Vyřešit problém na Wikidatech (a šablonu přizpůsobit). Nemusíme nutně zakládat novou vlastnost, pokud se na tom komunita Wikidat shodne. V takovém případě by se jen změnilo podporované schéma vlastnosti a všechny dosavadní hodnoty by se (roboticky) převedly, podobně jako u WTA. Nevýhoda: po nějakou dobu nemusejí být všechny doposud fungující odkazy funkční. V opačném případě můžeme prostě použít proces smazání vlastnosti a/nebo nechat založit novou vlastnost. V obou případech bude potřeba změny předem prodiskutovat a oznámit, takže náprava může chvíli trvat (zvláště pokud chceme být zdvořilí a dát čas na vyjádření všem, co k tomu mohou mít co říct).
Robota můžeme použít, i kdybychom neměli převodní tabulku. Dokud staré odkazy fungují, robot je může následovat a vyrobit odkaz nový. --Matěj Suchánek (diskuse) 29. 6. 2020, 15:58 (CEST)
Díky za vyčerpávající odpověď (echo nedorazilo ani nemám š. ve sledovaných, takže jsem reakci objevil náhodně kontrolou diskuse.)
Pokud by to nebylo časově a technicky náročné, pak by bylo výborné upravit tuto lokální šablonu, jak uvádíš v první možnosti a zajistit její funkčnost i pro nové tenisty. Pokud bys k tomu někdy našel čas – není kam spěchat, byl bych rád.
Nevím, kde na WD oznamovat návrhy změn, jestli přímo v diskusi šablony nebo k tomu existuje nástěnka, a už vůbec netuším, jak technicky popsat návrh úprav, natož jak zajistit jejich provedení. Pokud by ses tomu chtěl věnovat, opět, bylo by to dobré. Stále doufám, že se toho někdo v „dohledné“ budoucnosti na WD ujme, s tím jak bude problém chybových linků růst s novými tenisty v čase. (Ty poslední 2 parametry wt/s/ označují pohlaví a věkový okruh/typ soutěže: tj. wt/s – ženský tenis/dvouhra (singles), jt/d – juniorský tenis/čtyřhra (doubles)).
Díky.--Kacir 30. 6. 2020, 16:16 (CEST)
@Kacir: Dobře, snad se tomu budu moct věnovat. (Za nedoručené upozornění se omlouvám; pokud za to nemůžou nové diskusní nástroje, pak to asi nezvládá takhle členité příspěvky.)
Prozatím jsem se rozepsal na d:Wikidata:Project chat#Property:P599 format change. Pokud by to nikam nevedlo, provedu něco se šablonou. --Matěj Suchánek (diskuse) 6. 7. 2020, 13:54 (CEST)