Diskuse:Zdeněk Kubík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poznámka k vektorizaci obrázků znaků a vlajek obcí[editovat zdroj]

Tato poznámka je míněna jako upozornění (vedle poděkování) grafikům činným (i u obrázků státních a jiných znaků či vlajek) v oblasti vektorizace bitmapových souborů se znaky a vlajkami obcí; za výchozí zdroj takových souborů je na stránce se souborem označen Registr komunálních symbolů, kde se originální obrázky po schválení objevují.

Stínování

V jednom se tu občas činí, jak je vidět, odborná chyba. Heraldika nezná a nepracuje (vědomě) se stínováním. Ještě lze tolerovat u kontur, ale ne v ploše figury.

Viz ostatně základní zásady na stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Citace z bodu 2: V žádném případě se nepřipouštějí odstíny barev nebo stínování. Též Vexilologické zásady.

Takže třeba u znaku Útviny je to sice "hezké", ale není to "košer", přesto zde netřeba hrotit. Chápe se, že to dělá ne heraldik, ale grafik (laik), a zdá se mu ta plocha velké figury jednoduchého znaku "prázdná" ...

Třeba u vlajky Jindřichova Hradce tolik stínování nepoužil, ale je vidět, že k tomu má slabost a nutkání.

Barvy a odstíny

Rozdílnost originálu a upraveného obrázku lze pozorovat na příkladu Bernartic (v Rekosu štít dle malého státního znaku a všude černá kontura, na Wikipedii španělský šít a kontura tmavě červená).

Ideální by bylo mít na Wikipedii originál z Rekosu.

Pokud to ale technicky nejde všude nahradit/přehrát (platí-li v infoboxu hesla na Wikipedii "nadřazenost" obrázku v SVG nad JPG?), bylo by dobré posoudit, jestli se příliš zásadně graficky neliší.

Protože pak máme pádný argument pro supervizory, že byl použit "nepřesný" obrázek, a správný/nesporný tedy musí být z Rekosu.

Jinak "rozdíly" typu mírně odlišný odstín tinktury (mírně odlišný tvar štítu) či místo černé linky (kontury) použití tmavého odstínu např. červené, a tak dále a podobně, není třeba řešit.

Samozřejmě primární tvar figury a její proporce (kompozice figur štítu/vlajky, maximální velikost výplně atd.) by neměly být porušeny (jiným grafikem svévolně měněny oproti originálu v Rekosu). --Pavel Fric (diskuse) 1. 10. 2021, 21:13 (CEST)[odpovědět]