Diskuse:Václav IV.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Pozor. Ne stránce věnované Václavu IV je závažná chyba. Nenabyl nikdy titul císaře. V roce 1376, ještě za života Karla IV, byl korunován ve Frankfurtu nad Mohanem jako Římský král a tento titul užíval až do svého sesazení v roce 1400.

Editujte s odvahou přímo na stránce. Určitě to zformulujete lépe než třebas já. --Luděk 14:42, 14. 6. 2005 (UTC)

Chybny erb[editovat zdroj]

Ten erb nalezi jeho strycovi Vaclavovi, vevodovi Lucemburskemu. Vaclav k nemu naroky nemel. – Tento příspěvek přidal(a) Dogbert, 17:31, 6. 12. 2007 SE(L)Č

Editujte s odvahou - samozřejmě je žádoucí při editaci uvést zdroj. --Luděk 16:38, 6. 12. 2007 (UTC)
Ok, tak jsem ho tady vymazal a hodil k jeho opravnenemu drziteli. Zdroje, no, jednak uz to bylio v zahlavi onoho souboru:), jednak se skladal ze znaku zemi, ktere patrily Vaclavovi, vevodovi z Lucemburku, nikoliv krali Vaclavovi


Možná homosexualita[editovat zdroj]

Nedávno jsem někde v rozhlase zaslechl, že někteří současní badatelé se domnívají, že byl skrytý homosexuál. Byl bezdětný, jeho manželství nebylo šťastné a často se prý obklopoval mladými šlechtici. Bylo by možná zajímavé dohledat vědecky podložené práce týkající se tohoto tématu a posléze sem k tomu něco napsat. MiroslavJosef (diskuse) 10. 4. 2012, 07:37 (UTC)

O tomto pojednává studie:

  • Říhová Milada, Byl Václav IV. homosexuál? Příspěvek k dějinám středověké každodennosti, in: Ve znamení zemí Koruny české. Sborník k šedesátým narozeninám profesorky Lenky Bobkové, vyd. L.Březina - J.Konvičná - J.Zdichynec, Praha 2006, str. 489 - 498.

62.168.13.130 9. 12. 2013, 11:08 (UTC)

Struktura[editovat zdroj]

Článek má nevyrovnanou strukturu - na jedné straně celý jeden odstavec (i když malý) je např. věnován jakémusi lvinci, na druhé straně je málo informací o důležitých tématech jako je Václavův vztah k církvi, zejména arcibiskupu Janu z Jenštejna (zcela chybí vysvětlení, proč byl umučen Jan z Pomuku, a to je velmi důležité), otázka tzv. milců (Václavovi oblíbenci z řad nižší šlechty a měšťanstva) nebo vztah k Husovi a počáteční podpora reformním snahám v církvi.