Diskuse:Teorie krajní meze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zdroje a originální termín[editovat zdroj]

Zřejmě se má na mysli ru:Фантастика ближнего прицела. -- Jann (diskuse) 8. 11. 2018, 20:37 (CET)

@Jann: Díky, díky. To zní logicky, i když podle mne překlad použitý v českém článku "Teorie krajní meze" tomu zdaleka neodpovídá. Spíš bych přeložil "Fantastická literatura nejbližších cílů" nebo nějak podobně. To by asi vyjadřovalo myšlenku psát o tom, co je reálné v blízké budoucnosti. Zkusil jsem ťuknout (v ruštině/v azbuce opravdu hledám velice těžkopádně), ale souvislost se Ždanovem a Gorkým nenalézám. Bližší českému výrazu "Teorie krajní meze" je asi "теория предела" uvedená v ruské Wikipedii v článku Фантастика ближнего прицела a ozdrojovaná publikací z roku 1960. To je ale trochu v rozporu s tvrzením, že tato teorie padla s prvními úspěchy sovětské kosmonautiky, což byl rok 1957.
Uvedení článku na pravou míru včetně zdrojů nejspíš přesahuje moje schopnosti. Co myslíte, zpochybnit šablonou Zpochybněno? Zdraví --Svenkaj (diskuse) 8. 11. 2018, 21:17 (CET)
Jo, dejte tam Zpochybněno. Ono to asi je psáno podle Neffa a příliš kategoricky (vždyť kdyby to tak bylo, nemohla v 37 roce vyjít Aelita...); měl by se místo Neffa vytěžit např. Первушин uvedený v ext. odkazech toho ruwiki článku. --Jann (diskuse) 8. 11. 2018, 21:50 (CET)