Diskuse:Sulfidy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Oxidační číslo[editovat zdroj]

Pánové, prosím žádnou revertovací válku. ;-) Prosím nejprve diskutujme zde. Osobně si myslím, že není nutné uvádět slovy v závorce. Oxidační čísla jsme se učili v 7. třídě. Pokud někdo ráčil pozapomenout, nechť si klikne na odkaz oxidační číslo. Nyvíc si myslím, že většina lidí se dovtípí, že dvě čárky ve spojení se slovem číslo znamenají římskou dvojku. Eventuelně ji můžeme označit kurzívou. --Pajast 13:45, 3. 3. 2008 (UTC)

Plně souhlasím s Pajastem. Oxidační čísla se vždy psala a píší kurzívou, navíc se je každý učil na ZŠ, takže nevím jaká skrypta pro VŠCHT. Článek má za úkol poskytnout čtenáři informace o sulfidech a ne o oxidačních číslech - pokud někdo neví, co to je a jak se to píše, tak ať se opravdu podívá na článek oxidační číslo. --Ondřej Mangl (CheMistЯ)
Přijde mi divné, že by se vůbec kde římská čísla psala kurzívou, každopádně však přinejmenším v tomto článku se to oxidační číslo nikdy kurzívou nepsalo…
Mně ale hlavně vůbec ta konstrukce první věty přijde taková neinformativní (a formulace „oxidační číslo S-II“ takové trochu nelogické), nebylo by lepší (srozumitelnější a přitom stále správné) použít něco jako „Sulfid je sloučenina, ve které se objevuje dvojmocná síra?“ (případně s doplněným S−II – možná by to chtělo serifové písmo, ale to je zcela detail).
--Mormegil 10:49, 20. 5. 2008 (UTC)
V tom mém příspěvku do diskuze je v té větě chyba. Místo římskými číslicemi jsem napsal kurzívou. Měl jsem si to po sobě ještě jednou přečíst než jsem dal uložit změny. No napsat dvojmocná síra by samosebou šlo, ale kdo ví, co to dvojmocná síra je? (v tomto pojetí by bylo ještě lepší napsat záporně dvojmocná, u některých prvků totiž mohou být jak kladná, tak záporná oxidační čísla se stejnou mocností) Kdo ví, co to je záporně dvoujmocná síra, tak si to přeloží jako anion sulfidový neboli anion S-II čili síra v oxidačním stavu dva mínus, ale kdo neví, tak mu to asi moc nepomůže, stejně jako oxidační číslo S-II. Pokud někdo bude hledat na wiki oxidační čísla síry, tak ho třeba ani nenapadne, že mocnost je to stejné jako oxidační číslo. Wikipedia by měla navíc dodržovat jakousi srozumitelnost a pojem oxidační číslo patří k základním, mocnost prvku se moc neobjevuje a patří spíše k již zastaralým. --Ondřej Mangl (CheMistЯ)