Diskuse:Seznam pseudonymů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Opravil jsem abecední zařazení Mark Twain z písmene T pod písmeno M. Mark Twain bývá pseudonym chybně považovaný za tvar "jméno příjmení", správně je ovšem tvar "několikaslovná přezdívka" – podobně jako by kupříkladu Sedící býk patřil pod S a nikoliv pod B. Mark Twain se živil jako lodivod a odtud také pochází jeho přezdívka ("značka dvě" se hlásí při měření hloubky vody). — Danny B. 01:12, 28. 12. 2005 (UTC)

Pseudonym nebo krátké jméno[editovat zdroj]

Je vynechání prostředních jmen pseudonymem? Podle mne ne, ale rád se nechám poučit. Příklad: Pablo Picasso, který byl právě přidán do tohoto seznamu. --Postrach 07:31, 31. 8. 2007 (UTC)

Pojem pseudonym[editovat zdroj]

Někteří spisovatelé a hlavně novináři spisovatelé používali i pět různých podpisových značek pod své články v novinách, další a mnohdy ne jedno pro vydávané básně a jiné pro prózu. A to se nerozepisuji o autorech erotických povídek. Heslo pseudonym, jak jsem si teď přečetl, však ve Wiki nerozlišuje mezi zkratkou a slovem, pokud se někdo podepíše jinak než je znění jeho příjmení, je to pseudonym (jehož odhalení je trestné?). Seznam se může velice, velice rozšiřovat. Potřebuji vědět, zda si komunita přeje tento seznam rozšiřovat i o takové značky a to proto, že jsem byl požádán uvádět v heslech jednotlivých spisovatelů odkazy na Seznam pseudonymů. Pakliže mi odpoví pár lidí ano, projedu znovu všechna hesla a budu doplňovat. A nebo (a to se mi zdá lepší), to bude seznam nejčastěji používaných pseudonymů, kde v jeho záhlaví bude věta přibližně znění: Netýká se novinových zkratek a šifer. --P.Starý 15:52, 11. 1. 2008 (UTC)

Pseudonym[editovat zdroj]

Nemůžu se zbavit dojmu, že tento seznam směšuje zcela odlišné kategorie. Třeba Jan Anastáz Opasek ... možná se mu říkalo Opat Chuligán, ale není mi známo, že by to bylo nějaké oficiální publikační alter ego. Pseudonym přeci není totéž co přezdívka. To už by tu mohl být zpívající kněz Sváťa Karásek, nebo Zlaté hrdlo z Prahy (nebo jak se mu to prý říká:) Karel Gott. Dále bych těžko považoval jméno Frida Kahlo za pseudonym ... v jiných zemích prostě používají více jmen, takže mi to pro tento seznam přijde neadekvátní. Zvažte to prosím. --Nadkachna 14:49, 6. 2. 2008 (UTC)

Nebo toto: Karel Schwarzenberg - Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg. Nejsem si jistý, jestli zrovna toto lze nazvat pseudonymem. --Nadkachna 14:52, 6. 2. 2008 (UTC)
Takových problematických je tam více. Taky to chce nějaký úvod. Dávám šablonu upravit. Zagothal 20. 1. 2011, 20:00 (UTC)