Diskuse:Seznam představitelů Sovětského svazu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

U skutečně nejmocnějších chybí Beria těsně po Stalinově smrti. Možná s Malenkovem... Cinik 10:13, 6. 4. 2005 (UTC)

Beriju bych tam nedával, protože po Stalinově smrti vládlo v podstatě "kolektivní vedení". Teprve postupem doby se vyprofiloval jako nový vůdce Chruščov. Malenkov sice po Stalinovi "zdědil" tituly předsedy vlády a šéfa strany, velmi rychle však o ně svou neschopností přišel. Zda jej označovat za vůdce, nevím. Jirka O. 11:24, 6. 4. 2005 (UTC)

"Skutečně nejmocnější"[editovat zdroj]

Podávám návrh na zrušení oddílu "Skutečně nejmocnější". Pokud si někdo nevšiml, nejmocnější muži ve státě si vždy podrželi předsednictví ve straně (VKS(b), později KSSS). Oba seznamy jsou tak zcela totožné. Stačilo by jen k seznamu předsedů strany doplnit, že kdo vedl stranu, fakticky vedl i stát (s výjimkou krátké epizody po Stalinově smrti). --Honzula 16. 11. 2008, 16:52 (UTC)

Malenkov[editovat zdroj]

Na 19. zjazde KSSZ v oktobri 1952 bola formalne zrusena funkcia generalneho tajomnika UV KSSZ. Stalin zostal az do svojej smrti v marci 1953 de iure "iba" predsedom rady ministrov, v praxi vsak zostal rovnako neobmedzenym diktatorom ako predtym. Po Stalinovej smrti v marci 1953 sa novym predsedom rady ministrov po nom stal Malenkov (az do r 1955), ale de iure generalnym ani prvym tajomnikom UV KSSZ sa Malenkov nikdy nestal, par dni v marci 1953 bol iba neoficialne povazovany za "prveho" tajomnika z toho dovodu, ze na rozdiel od svojich kolegov v sekretariate UV drzal zaroven aj Stalinov predchadzajuci post predsedu rady ministrov. 14. marca bol potom Malenkov vyluceny zo sekretariatu, neoficialnym prvym tajomnikom sa po nom stal Chruscov, ktory potom v septembri 1953 sa stal uz aj oficialne prvym tajomnikom UV KSSZ. Dobre si prezrite stranky anglickej wikipedie http://en.wikipedia.org/wiki/Secretariat_of_the_Central_Committee_of_the_Communist_Party_of_the_Soviet_Union http://en.wikipedia.org/wiki/General_Secretary_of_the_Communist_Party_of_the_Soviet_Union

O "formálním zrušení" funkce generálního tajemníka na XIX. sjezdu existuje nějaký důkaz? Sjezdové usnesení, změna stanov? Nebo se odvoláváte jen na názory našich anglických kolegů? Imho sotva mohla být formálně zrušena funkce, kterou její nositel nikdy formálně nezastával (podepisoval se vždy jako "tajemník ÚV"). Navíc v letech 22-24 rozhodně nebyla funkcí nejvyššího představitele strany, kterým byl Lenin. --Jann 19. 1. 2012, 19:38 (UTC)