Diskuse:Sanitka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Ilustrační foto[editovat zdroj]

Mám pochybnost, zda ilustrační foto k "sanitce třídy B" je správně. Obě fotky ukazují luxusní automobily SUV, do kterých by bylo obtížné pacienta naložit. Nejsem zdravotník, ale bydlím asi sto metrů od brány velké nemocnice. Ze zkušenosti vím, že do nemocnice jezdí jako sanitky automobily z kategorie VAN, případně s krabicovitou nástavbou a nebo kombinace vozidlo SUV + sanitka. Podle stránek pražské záchranky (www.zzshmp.eu) jsou ta luxusní SUV určena pro převoz lékaře na místo zásahu. Při akcích, kdy dispečink nevyhodnotí jako užitečné vyslat lékaře, jede na místo jen osádka ve složení řidič - záchranář a závozník - zdravotník. Bylo by dobré, pokud by někdo znalý problematiky tohle doladil.Leotard 21. 11. 2009, 09:57 (UTC)

Editujte s odvahou, osobně si myslím, že se jedná o SUV v systému Randez Vous, kdy tím SUV přijede k pacientovi lékař, zatím co sanitka jezdí bez lékaře, viz [1]. --Slfi 21. 11. 2009, 10:14 (UTC)
Šlo mi o to, zda takové vozidlo je možné nazývat sanitkou. Určitě i ta SUV jsou zdravotnická vozidla, ale každé vozidlo, používané ve zdravotnictví není sanitka. Viz například záchranářský modul GOLEM, který si pořídila pražská záchranka. Článek Sanitka je o vozidlech a měl by tedy být co nejpřesnější. O zachraňování je článek Zdravotnická záchranná služba, kde je zmíněný i ten systém Randez Vous.Leotard 21. 11. 2009, 11:03 (UTC)
Já vím, nemyslel jsem tím, že se jedná o sanitní vozidlo. A protože je podle mě nemožné rozeznat sanitku třídy B od třídy C jen podle vnějšího vzhledu z fotografie (sice se tu píše, že jsou předepsaná označení sanitek, ale například v Pardubickém kraji měly nově pořizované sanitky typu C žlutou barvu až letos, do té doby byly bílé), tak jsem dodal Wikipedie:Editujte s odvahou... On vůbec by ten článek potřeboval předělat, ale bohužel mezi wikipedisty pravděpodobně není odborník na integrovaný záchranný systém a o sanitních vozech snad ani dostupná literatura není.--Slfi 21. 11. 2009, 11:12 (UTC)
Zkusím udělat fotku ze stanoviště pražské záchranky, kde bude současně SUV i sanitka. Tu sanitku pak budu vydávat za sanitku třídy B. Těžko mi někdo dokáže opak. Bohužel moje kvalifikace v oboru integrovaného záchranného systému je jen v tom, že bydlím blízko brány do nemocnice. A sanitky mne budí, když houkají na křižovatce před bránou, aby jim někdo otevřel závoru ve vjezdu.Leotard 21. 11. 2009, 11:23 (UTC)
To se můžete porozhlédnout třeba na Commons. Existují stránky jako třeba Katastrofy.com či Požáry.cz, bohužel se věnují hlavně (ale zase velmi podrobně) technice hasičů. Rozdíl mezi sanitou B a C podle mě stejně vězí jen ve vnitřním vybavení.--Slfi 21. 11. 2009, 11:31 (UTC)
Máte pravdu, článek by bylo potřeba kompletně předělat. Ani u první fotografie není zcela jasné, o jaký typ se jedná. Vypadá to na třídu B, i když je vozidlo bílé. Vozidla třídy A1, A2 jsou obvykle "menší" VANy, např. VW T4/T5 bez vysoké střešní nástavby. Před rokem 2003 a v 90. letech byla velká část sanitních vozidel po celé ČR v bílé barvě, protože záchranné služby nespadaly pod kraje. Dříve byly záchranné služby okresními organizacemi nebo je přímo provozovaly jednotlivé nemocnice. I dnes jsou ve vozových parcích jednotlivých záchranek stále bílá vozidla pro běžný provoz. Většina záchranek však své vozové parky inovuje a unifikuje do jednotného vzhledu. Sám nedovedu určit, do jaké třídy spadají osobní/SUV vozidla pro výjezdy v režimu Rendez-Vous. Třídy se liší především dle výbavy jednotlivých vozidel a tato osobní/SUV (luxusní) vozidla mají lékařskou zástavbu. Pacienta převážet nedokáží, ale zadní část vozidla obsahuje téměř stejné vybavení, co vozí běžné sanitky. Ne náhodou často v osobních vozech chybí zadní sedadla pro větší prostor pro vybavení. Jinak co se Prahy a záchranky týká, ta je sama pro sebe. Tu nemůžete srovnávat se zbytkem ČR. Sanitní vozidlo třídy B a C podle vzhledu ani nelze rozeznat. Není pravda, že sanitní vozidla třídy B jezdí většinou bez lékaře. V Praze a v Libereckém kraji ano, ale třeba v Královehradeckém kraji není ani jedna posádka pro režim Rendez-Vous, a tak většina sanitních vozidel je RLP (s lékařem). V této problematice se celkem orientuju, bylo by potřeba článek kompletně předělat. Midi7 14. 7. 2010, 02:03 (UTC)
Pokud se ve vozidlech, užívaných ve zdravotnictví vyznáte, bude vynikající, když článek předěláte. Můžete klidně začít tím, že do samostatné kapitoly (kapitol)vypíšete specifika jednotlivých krajů - pokud je znáte. Hledal jsem, ale nenašel jsem žádnou literaturu, která by se problematikou byť okrajově zabývala. Stále ale platí, že tento článek je o vozidlech, podrobnější popis záchranného systému patří do jiného článku.Leotard 14. 7. 2010, 04:24 (UTC)
Nejsem samozřejmě odborník, ale pokusím se článek vylepšit (vypadá to, že je v něm více informačních chyb). V prvé řadě se ale poptám kolegů záchranářů na třídy B/C, na četnost výskytu v ČR a kam zařadit RV vozidla. Midi7 14. 7. 2010, 09:41 (UTC)
Při úpravách článku pozor na uvedení vhodných zdrojů! Působí zde řada wikipedistů, kteří články netvoří a nerozšiřují. Zabývají se pouze mazáním editací, které podle svého subjektivního hlediska považují za spam, copyvio, nebo cokoli jiného nevhodného. Mám rozpracovaných několik článků, které nechci na Wikipedii dát, protože informace v nich obsažené jsem získal z různých firemních webů a propagačních materiálů výrobců. Bohužel odkazy na weby výrobců čehokoli jsou na české wiki označovány jako spam a mazány. V jednom extrémním případě byly dokonce z elektrotechnických článků smazány odkazy na odbornou literaturu se zdůvodněním, že jde o reklamu vydavatele těch knížek.....Leotard 14. 7. 2010, 10:24 (UTC)

Šablona Přesnost[editovat zdroj]

Šablona vložena z důvodu podezření na nepřesné a zavádějící informace v článku - viz diskuse výše; na některé věci ohledně rozdělení sanitních vozidel jsem se už informoval, ale není to zcela jednoznačné. Vypadá to, že i popisky fotografií mají chyby a uvádějí mylné informace. Článek potřebuje úpravy. Midi7 20. 7. 2010, 00:17 (UTC)

Není vyloučeno, že některé informace uvedené v článku nejsou přesné, stejně tak popisky u fotografií. Ale opravdu máte dojem, že vložení šablony něčemu pomůže? Pokud máte přístup ke kvalitnějším informacím, dejte je do článku namísto těch, které považujete za nepřesné nebo sporné. Vkládání obecných šablon nic neřeší. Taková šablona vydrží u článku roky a nikoho ke zlepšení nemotivuje. Vyzkoušeno.Leotard 20. 7. 2010, 05:18 (UTC)
Už jsem změnil některé informace. Článek jsem začal od základu předělávat na vlastním pískovišti. Dovolím si ho doplnit i několika vlastními fotogorafiemi, viz moje fotogalerie na Commmons Wikimedia. Samozřejmě využiju i soubory a informace z tohoto článku. --Midi7 20. 7. 2010, 13:09 (UTC)

majáky na vozudlech A[editovat zdroj]

Jak je to s možností umístění výstražných světel na vozidlech A v soukromí - vezidlo vedeno jako veterán Š1203 r.v.1976 Děkuji MB