Diskuse:Sámové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Navržení přesunu[editovat zdroj]

Navrhuji přesunutí článku "Laponci" na článek "Saamové". Výraz Laponci je dnes považován za diskriminující --Ozzy 14 19:18, 30. 8. 2006 (UTC)

souhlasím --Chmee2 19:19, 30. 8. 2006 (UTC)
To je stejné jako s Eskymáky. V češtině slovo Laponci nijak diskriminující není. Žádné oficiální vyjádření proti českému slovu "Laponec" Laponci nikdy nevydali. Navíc česky je to zřejmě Sámové. Jsme encyklopedie, používáme zavedené pojmy, pokud to jde. A tady to jde. Takže já jsem proti přesunu. --Miraceti 18:24, 1. 9. 2006 (UTC)

Zdroje[editovat zdroj]

Narazil jsem právě na tuhle stránku a vidím v textu velmi mnoho tvrzení, která by potřebovala doložit. Než začnu text prošpikovávat šablonou {{fakt?}} či mazat formulace jako neencyklopedické, ptám se tady, kdo se tak cítíte za článek nejvíce odpovědný, abychom to kdyžtak nejdřív probrali tady. --Mmh 31. 8. 2011, 15:55 (UTC)

Sám × Sámi, jednotné i množné číslo[editovat zdroj]

Kolega Wikipedista:RomanM82,@RomanM82: uvedl nově v úvodu jednotné číslo jako Sámi, v jednotném čísle bych viděl spíše a jednoznačněji Sám. Podobně jako Norové > Nor. Pěkný rozbor posledních 25-30 let užívání pojmu je třeba zde: Diplomová práce, str. 7. Je tam i ono jednotné číslo Sám. Sámi tu bylo uvedeno, dle mě, jako spíše případné množné číslo. Pokud je možné v první osobě mn.č. Sámi, tak by mohlo být i např. ve 4. osobě "Sámi", takže je např. jazykově správná věta "Ve skutečnosti Saxo nikdy výslovně nespojuje Sámi...". Nebo musí být jedině správně: "Ve skutečnosti Saxo nikdy výslovně nespojuje Sámy..."? --Pavouk (diskuse) 11. 1. 2018, 19:12 (CET)

Ahoj, já jsem vcházel pro změnu z této práce, uznávám že to je asi méně relevantní zdroj než uvedená diplomka. Přesto bych nechal plurál Sámové, jak je uvedeno i ve wikislovníku. A zjevně je i zažitější a pro skloňování přirozenější. U singuláru si tedy nejsem jistý, jestli se ti moje oprav zdá nevhodná tak ji klidně vrať.--RomanM82 (diskuse) 12. 1. 2018, 11:37 (CET)
Ahoj, nebál bych se o "Sámové", je to české, přirozené, dobře to jde do pusy. Taky s ním všude v textu, myslím, že důsledně pracuji. Sámi (1. os. mn. č.) nechám jako variantu pro možné množné číslo (pro vyhledávače, lidi co dobře nemluví česky, pro ty, co očekávají jiný název). Nevím však, co s tím skloňováním v množném čísle, čeština mě nikdy moc nešla. Zda teda nechat pouze, třeba, (4. p. mn.č. ) Sámy, podobně jako se skloňují Romové, a je tedy tvar: Romy. --Pavouk (diskuse) 12. 1. 2018, 14:01 (CET)

WPK recenze[editovat zdroj]

Whitesachem[editovat zdroj]

 • něco jsem upravil sám, článek vypadá na první pohled zajímavě, ALE hned na začátku jsem narazil na velké množství nesrovnalostí především v refech. Doporučuju je projít, zfunkčnit a převést na citační šablony.

Infobox[editovat zdroj]

 • nefunkční refy nebo různě vedené stejné refy.

Úvod[editovat zdroj]

 • 1) ref 7 (při vizuální editaci je veden jako ref 1), ostatní čísla refů taky posunuty) zdrojuje co? Já v něm rozhodně nenašel nic o Sámech, ani autora, který je tam uveden. Je to o nějakých geodetických bodech, či co.
 • 2) ref 8 (2) nefunkční.
 • 3) ref 9 (3) nefunkční.
 • 4) Sámské jazyky a nářečí jsou uznávány jako menšina ve Švédsku a části Finska a Norska... Jazyky jako menšina? Co to znamená?
 • 5) ref 11 (5) nefunkční.
VyřešenoVyřešeno 1,2,3,5 odkazy opraveny, odstavec v úvodu přeformulován-zkrácen a snad zpřehledněn. --Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)

Etymologie[editovat zdroj]

 • 6) ref 13 (7) nefunkční
 • 7) ref 14 (8) nefunkční
 • 8) ref 16 (10) Tacitus - lze odkázat i na celou knihu v nějakém internetovém archivu, kde půjdou doložená tvrzení ověřit? Neměl by být problém.
VyřešenoVyřešeno 6,7, 8 odkazy opraveny. Tacitus dohledán a přidán. --Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)
 • 9) Etymologie je poněkud nejistá, ale zdá se, že konsenzus spočívá v tom, že souvisí se staronorským slovem finna, od proto-germánského *finthanan („najít“) s logikou, že Sámové jako lovci „hledají“ své jídlo, spíše než aby ho pěstovali.. Neměl by být překlad spíš "objevit"? Zdroj k logice?
NevyřešenoNevyřešeno Zatím se mi nepovedlo dohledat zdroj. --Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)
 • 10) Existuje další návrh, že původně znamenal „divoký“. Zdroj?
NevyřešenoNevyřešeno Zatím se mi nepovedlo dohledat zdroj. --Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)
 • 11) Sámové se sami nazývají Sámi (Sámové) nebo Sápmelaš (ze sámského kin), slovo Sámi je ohnuto do různých gramatických forem. Bylo navrženo, že slova Sámi (pravděpodobně vypůjčeno od slova Proto-Finnic), Häme (finský název historické provincie Tavastia) (← protofinnsky * šämä, druhé ä se dodnes nachází v zastaralé derivaci Hämäläinen), a možná i slovo Suomi (finský název pro Finsko) (← *sōme-/sōma-, porovnejte suomalainen, pravděpodobně vypůjčený z proto-germánského zdroje *sōma- z proto-baltského *sāma-, vypůjčený z proto-finštiny *šämä) mají stejný původ a byly vypůjčeny z baltického slova *žēmē, což znamená „země“. Tato dvojvěta mi není příliš jasná, především to, co jsem označil tučně. Nejsou tam rezidua anglického textu?
VyřešenoVyřešeno Máte pravdu, opraveno- dopřeloženo (a opraven překlep Sámi >Sámit) --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:26 (CET)
 • 12) Sámské instituce – zejména parlamenty, rozhlasové a televizní stanice, divadla atd. – všichni používají termín Sámové, a to i při oslovování cizinců v norštině, švédštině, finštině nebo angličtině. Nerozumím, kdo koho oslovuje?
VyřešenoVyřešeno Mírně upraveno, aby bylo srozumitelné. Říká se tím, že instituce užívají termín Sámové, i když mluví s někým, kdo Sám není (tedy už nepoužívají označení Laponec). --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:26 (CET)
 • 13) ref 26 (20) nefunkční.
VyřešenoVyřešeno --Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)

Zatím takto. Zbytek zatím recenzovat nebudu. Zdá se mi, že článek je velmi nezralý pro recenzní řízení. Pokud se žádá o recenze ve WPK, měl by článek být hlavním autorem pečlivě pročten a prověřen. To mi přijde, že se v tomto případě nestalo. Až se tak stane, budu pokračovat... --Whitesachem (diskuse) 13. 1. 2018, 22:33 (CET)

Děkuji za úpravu i recenzi. Článek je překladový, chybějící reference jsem se snažil přidat (někdy dost velký problém), vím že původní text má spoustu referencí už nefunkčních (ale odkazovaných do archivu), vlastně čekám na úpravu šablony citace elektronické monografie Diskuse_k_šabloně:Citace_elektronické_monografie, aby taky uměla pracovat s "webovým archivem" (tedy články s už nedostupnými na původním zdroji, ale dostupnými někde v archivu). Pokusím se vylepšit a dám vědět. (Článek za mě míří na dobrý, ne na nejlepší - "Zásadní fakta jsou ověřitelná... zdroji citovanými v článku.") --Pavouk (diskuse) 13. 1. 2018, 23:55 (CET)
@Whitesachem: Zdroje a odkazy jsem prošel, prověřil, kde se dalo nahradil (někde jsem musel použít zdroj v internetovém archivu). Drtivou většinou jsem zároveň (pracně a po velkém boji) převedl na citační šablonu, snad to i usnadní další práci, strojové vylepšování a pod; přidal jsem taky, snad všude, jazyk zdrojů. Pokud chcete, můžete, myslím, pokračovat v recenzi a v pomoci s vylepšováním článku.--Pavouk (diskuse) 19. 1. 2018, 12:37 (CET)

JAn[editovat zdroj]

 • Jejich nejznámějším zdrojem živobytí je polokočovný chov sobů. V současné době je asi 10 % Sámů spojeno s chovem sobů, který jim poskytuje maso, kožešinu a slouží pro dopravu. Celkem 2800 sámských lidí se na plný úvazek aktivně účastní chovu sobů.[8] Z tradičních, ekologických, kulturních a politických důvodů je chov sobů v některých oblastech severských zemí legálně vyhrazen pouze Sámům.[9] - tři věty o tomtéž, nešlo by přeformulovat do jedné? třeba Z tradičních, ekologických, kulturních a politických důvodů je chov sobů v některých oblastech severských zemí legálně vyhrazen pouze Sámům, kterých se aktivně chovu věnuje asi 2800, tedy 10% populace. O
VyřešenoVyřešeno Zkráceno. --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)
 • Sámové jsou národnostní menšinou v Norsku, Švédsku a Finsku. Sámské jazyky a nářečí jsou uznávány jako menšina ve Švédsku a části Finska a Norska, a jsou úředním jazykem v 19 švédských obcích.[10] Sámové byli uznáni za domorodé obyvatelstvo ve Švédsku, Norsku a Finsku. Norsko také ratifikovalo Úmluvu o domorodých národech a kmenových obyvatelích. Nezávislý Sámský parlament (parlament, kde mají Sámové hlasovací právo) byl zavedený a uznaný vládou v Norsku v roce 1989, ve Švédsku v roce 1993 a ve Finsku v roce 1996. Opět strašně rozkouskované informce, jedna či dvě volněji formulované věty by pomohly.
VyřešenoVyřešeno Zkráceno a snad zpřehledněno. Vznikl prostor do úvodu doplnit i další důležité informace z článku. --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)
 • Kapitola Sámské jazyky - poslední řádek tabulky je něco jako Celkem?
VyřešenoVyřešeno Ano (info doplněna do první buňky posl. řádku), přidán parametr, aby řádek zůstával i při přetřídění stále na konci --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)
 • Geografická distribuce sámských jazyků - mapka obsahuje čísla, nemá legendu.
VyřešenoVyřešeno Doplněno. --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)

(pokračování později) JAn (diskuse) 15. 1. 2018, 09:40 (CET)

 • Hrubky, hrubčičky, překlepy...
VyřešenoVyřešeno děkuji za vaše opravy --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)
 • Texty v sámštině by to chtělo označit vhodnou šablonou (tuším {{Cizojazyčně}}?)
KomentářKomentář označil jsem šablonou texty delší než jedno slovo (je jich jen pár), pro jednoslovné pojmy (a "jen" dobrý článek) není myslím zcela povinné. Vidíte někde nutnost tam šablonu teď přidat?
 • Dopřeložit. Osobně mi nevadí nepřítomnost citačních šablon, ale ref s textem Retrieved January 16, 2014 není česky.
VyřešenoVyřešeno Vyhrál jsem s textem, doplnil ve více než 90 % chybějící citační šablony a co se dalo i počeštil - tedy i data - dle pravidel pro citace. Skoro všude jsem také navíc doplnil do šablon jazyk zdroje. --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)
 • Opravit reference typu denominationhttp://www.tnp.no/norway/...
VyřešenoVyřešeno Tento případ opraven (v rámci předchozí opravy). Vidíte ještě někde podobnou chybu? --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)

JAn (diskuse) 15. 1. 2018, 12:31 (CET)

Děkuji velmi za připomínky a těším se na případné další vylepšení. --Pavouk (diskuse) 16. 1. 2018, 03:00 (CET)