Diskuse:Prezident České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nefunkční odkaz[editovat zdroj]

Nefunguje anchor na slově "velezrada", nevím jak to opravit.

Anchor? Daniel Šebesta (diskuzepříspěvky) 15:07, 22. 1. 2007 (UTC)
Anchor je odkaz... opravil jsem ho --Zirland 15:08, 22. 1. 2007 (UTC)

ČR x Česko[editovat zdroj]

V tomto případě se jedná evidentně o stát, nikoliv o území, proto si myslím, že by bylo lepším jménem článku Prezident České republiky (v Google testu také spojení Prezident České republiky drtivě vede). --Dezidor 21:12, 8. 2. 2008 (UTC)

Sice mi v tomto případě jazykový cit jasně říká, že „prezident České republiky“ je mnohem lepší, ale je faktem, že například u takového prezidenta Francie jde také „evidentně o stát, nikoliv o území“, přesto nikde příliš nepoužíváme sousloví „prezident Francouzské republiky“. --Mormegil 23:02, 8. 2. 2008 (UTC)
A napadlo už někoho, že tento argument je vlastně irelevantní? Wikipedie tím vlastně prosazuje určitý názor (ba dalo by se říci POV), který není řádně ozdrojován, a tudíž vlastně jdeme proti vlastním pravidlům? Nemám nic proti Česku ani České republice, jen tvrdím, že před nějakou unifikací bychom měli dát přednost relevantním zdrojům. --Reaperman 23:13, 8. 2. 2008 (UTC)

Zcela jasně by to měl být Prezident České republiky - sousloví je přesně definované Ústavou České republiky a není s ním možno nakládat jak se komu zlíbí ** Ústava České republiky platí i pro WIKIPEDII **--MiroslavJosef 21:43, 8. 2. 2008 (UTC)

Kde se tam to sousloví objevuje? --Li-sung 21:45, 8. 2. 2008 (UTC)

Všude - není to Ústava Česka, ale Ústava České republiky ** Jestliže se v Ústavě České republiky mluví o Prezidentovi republiky, tak se hovoří vždy o Prezidentovi České republiky ** není o čem diskutovat ** Až bude v ústavě Česka či v Ústavě České republiky jediné slovo Česko, jako že tam opravdu takové slovo není, pak o tom lze diskutovat ** Ústava České republiky platí i pro WIKIPEDII a všechny WIKIPEDISTY ** je mi moc líto, WIKIPEDIE nerozhoduje o ústavních zákonech tohoto státu ani náhodou (naštěstí) **--MiroslavJosef 22:00, 8. 2. 2008 (UTC)

Pro upřesnění: Všude v ústavě je použito pouze sousloví prezident republiky. Sousloví prezident České republiky v ústavě není použito ani jednou. Stejně jako tam není ani jednou použito slovo Česko. --Postrach 22:26, 8. 2. 2008 (UTC)

Ano to je pravda, ale z toho také, (alespoň pro mne osobně) mimo jiné vyplývá, že článek s názvem Prezident Česka je článek o neexistující funkci neexistujícího státu ** I kdyby 100 % všech WIKIPEDISTŮ jednomyslně odhlasovalo, že Česko existuje, Ústavu České republiky to nezmění ani o jedno jediné písmenko ** diskuse na toto téma je vlastně zcela neslmyslná **--MiroslavJosef 22:49, 8. 2. 2008 (UTC)

STOP CHAT Wikipedie není diskusní fórum, respektujte to, prosím. Děkujeme za pochopení. STOP CHAT

Chtěl jsem uvést relevantní argumenty. Osobně bych byl také pro přejmenování. Obdobně, jako je vyřešeno přesměrování prezident USA, Americký prezident na Prezident Spojených států amerických. --Postrach 14:56, 13. 2. 2008 (UTC)

Jsem taky pro přesun. Tak jsem ho s odvahou provedl. --Cinik 15:09, 13. 2. 2008 (UTC)

Ad „odpovídá víc praxi na Wikipedii“: cf. Prezident Finska, Prezident Polska, Prezident Rumunska, Prezident Slovenska a vůbec Kategorie:Prezidenti podle zemí. --Mormegil 15:40, 13. 2. 2008 (UTC)

No dobře, já si pamatoval hlavně prezident Spojených států amerických. Jinak ale bylo zde argumentováno, že Česko je území a ČR stát. pokud je to tak, tak do názvu jednoznačně patří Prezident Čr. Navíc je třeba zvážit, jak podrobně se kterému státu věnujeme. --Cinik 15:45, 13. 2. 2008 (UTC)

Já tomu argumentu, že prezident je prezidentem státu (ne území), zcela rozumím a v podstatě souhlasím. Jenom opakovaně podotýkám: chceme ty výše uvedené články přesunout na prezident Polské republiky, prezident Slovenské republiky (HA! on už tam je a přesměrování z prezident Slovenska vede jinam! jdu opravit) apod.? Já proti tomu ani nic moc nemám, i když v tom případě by patrně bylo správné také přejmenovat všechny články v Kategorie:Politické systémy států (viz zejména Politický systém Česka!). --Mormegil 16:08, 13. 2. 2008 (UTC)

Uvedl bych pár argumentů pro název článku prezident České republiky:

 1. Očekávanost : "prezident České republiky" versus "prezident Česka" dá v google skoro o dva řády více výsledků (wp:Název článku#očekávaný název)
 2. Ústava: v ústavě se mluví o prezidentovi republiky. Nemluví se tam o Česku. Slovo "republiky" by se tedy mělo v názvu objevit spíše než slovo "Česka". (vizme wp:žádný vlastní výzkum)
 3. oficiální název je uveden i na stránkách Hradu či vlády (vizme wp:ověřitelnost).


To, že se to tak uvádí na stránkách hradu nezakládá žádnou oficiálnost; když má nějaká obec web kde se píše "webové stránky obce XY, taky to neznamená, že oficiální název obce je XY.

Argument s ústavou, který tu začal razit Miroslav Josef je opravdu hodně násilný a vykonstruovaný; formule /téměř fráze či floskule/ prezident republiky se pravděpodobně line od doby založení Československa jako zdůraznění republikánského charakteru státu v konstrastu s rakouskou monarchií a možná rovněž proto, že bylo obvyklejší označovat slovem prezident i jiné funkce; ale vyvozovat z toho, že když je v ústavě prezident republiky /což se nám na wiki z praktických důvodů nehodí/, že teda musíme mít prezident České republiky mi přijde hodně přitažené za vlasy. O tom, co se píše v ústavě, se tu už diskutovalo mockrát, slovo Česko to nijak nediskvalifikuje

Argument s očekávatelností se mi jediný zdá jakžtakž, ale proti očekávatelnosti jasně stojí praxe u jiných obdobných názvů a na jiných wiki. Čím to asi bude že nikdo doteď nezpochybnil název "Prezident Francie"? Navíc se mi zdá, že vedení sousloví prezident České republiky v google je dané obecnou představou a omylem, že jde o oficiální název, což ale podle všeho není; wikipedie by tak vlastně přispívala k šíření tohoto omylu.

A nakonec bych rád řekl, že odpůrci Česka by po letech diskuzí konečně měli vzít na vědomí jasný fakt, že slovo Česko existuje /a to už dlouhou dobu/, je kodifikováno, uznáno a používáno a na wikipedii koneckonců de facto i odhlasováno. --Nolanus C E 07:47, 17. 2. 2008 (UTC)

Sorry, ale na wikipedii bylo dohodnuto používání Česka s odůvodněním, že bude používáno jako název oblasti a Česká republika je název republiky. Takže Prezident České republiky tomu dohodnutému odpovídá. Pokud zpochybňuješ tento název článku, pak podle mne zpochybňuješ celou dohodu o Česku, protože Česko bez ní absolutně nemělo a nemá šanci "být odhlasováno". Ty bys měl vzít na vědomí, že prezident České republiky odpovídá zdejším pravidlům a že se i tato formulace používá častěji. Spekulace o tom proč jsou zajímavé a také bezpředmětné. Otázka, jak si vyřešíš Francii, mne netankuje, navíc dodávám, že praxe, na kterou se odvoláváš, zjevně není jednotná (prezident Spojených států amerických, Prezident Slovenské republiky...) --Cinik 07:59, 17. 2. 2008 (UTC)

Kde to bylo dohodnuto? Prezident USA sem jako příklad nepatří, protože USA nemají jednoslovný název; Prezident Slovenské republiky je jedna z mála výjimek, které najdeš /pokud vůbec ještě nějaké/, inu nic není dokonalé:). Naopak já bych těch případů mohl uvést spoustu. --Nolanus C E 08:06, 17. 2. 2008 (UTC)

@oficiálnost: Zkuste prosím doložit z nějakých zdrojů alespoň tak relevantních, jako jsou stránky prezidentské kanceláře nebo vlády, že je správné použití názvu "prezident Česka". Jinak je použití tohoto názvu nepřijatelným vlastním výzkumem. Měli bychom tu argumentovat především zdroji. --Postrach 08:10, 17. 2. 2008 (UTC)

A to budu muset dokazovat i to, že je správně prezident Ruska, prezident Německa, prezident Polska, prezident Rakouska etc. etc.?
Co je to za nesmysl? Ne, oficiální název je, pokud už, prezident republiky, nic jiného. --Nolanus C E 08:24, 17. 2. 2008 (UTC)

Ad dokazování: Přesně tak jsem to myslel. Jinak bychom mohli zásadu wp:ověřitelnost smazat a věnovat se tvorbě Necyklopedie. Dokazovat je samozřejmě nezbytné pouze to, o čem je pochybnost. Zdroje pro to, že správným názvem je "prezident České republiky" tu už jsou (klidně dodám další), zkuste tedy prosím doložit zdroji to, že správným názvem je "prezident Česka". --Postrach 09:07, 17. 2. 2008 (UTC)

O slově Česko informuje např. [1]. Dle SSČ jde o stř. rod, vzor město, tedy druhý pád od Česko je Česka. --Nolanus C E 10:02, 17. 2. 2008 (UTC)

Samostatné slovo Česko je řešeno jinde. Zde se bavíme o použití názvu prezident Česka versus prezident České republiky. V dodaném odkazu o prezidentovi Česka nic není, z hlediska této diskuse je tedy odkaz nepoužitelný. Naopak na MSMT se používá druhý pojem: vizme tuto tiskovou zprávu. Častěji se tam ale mluví o prezidentovi republiky. Ministerstvo zahraničních věcí například používá podle google pojmy Prezident republiky : prezident České republiky : prezident Česka v poměru 485 : 424 : 0. --Postrach 10:34, 17. 2. 2008 (UTC)


Průzkum názorů[editovat zdroj]

Vzhledem k tomu, že výše už padla řada argumentů, ale zatím se nerozhodlo, vyhlašuji zde průzkum názorů na název tohoto článku (týká se to i stejnojmenné kategorie) --Postrach 12:18, 17. 2. 2008 (UTC)

Prezident Česka[editovat zdroj]

 1. --Nolanus C E 12:35, 17. 2. 2008 (UTC) Jak je možné, že jednoslovný výraz nevadí nikde jinde než tady???

Prezident České republiky[editovat zdroj]

 1. --Postrach 12:18, 17. 2. 2008 (UTC)
 2. ----MiroslavJosef 12:31, 17. 2. 2008 (UTC)
 3. --Hrhr2 13:33, 17. 2. 2008 (UTC)
 4. --Cinik 15:03, 17. 2. 2008 (UTC) akceptoval jsem Česko, protože to bylo většinové mínění a protože se používá. Ale akceptovat článek na sousloví, které se ofciálně nepoužívá, kterého užití by bylo v rozporu s dohodami a výklady, na jejichž základě bylo Česko akceptováno (totiž ze Česko bude územní vymezení a ČR označení konkrétního státního útvaru)? Wikipedie neslouží a nemá sloužit k tomu, aby prosadila Česko i tam, kde zatím přijato nebylo!
 5. --Adam Zivner 15:15, 17. 2. 2008 (UTC) z dosavadní diskuse mně vyplynulo, že jediné oficiální pojmenování je prezident republiky, což je ze zřejmých důvodů nevhodné jméno článku, jako jediný další relevantní argument vidím očekávatelnost. Tím pádem (vyřadíme-li Český prezident) vychází tato varianta.
 6. Buďto tuto variantu, či třetí, vždy podle souvislostí, míry oficiality. Jinak běžně užívám Česko, právě když se nejedná o státní symboly či představitele. Ale možná si zvykneme na všechno.V souvislosti s touto superoficiální volbou hlávy státu (bez ohledu na jméno vítěze) upřednostňuji tato variantu --P.Starý 16:17, 17. 2. 2008 (UTC)
 7. WTZ Vanessa 10:38, 18. 2. 2008 (UTC)

Český prezident[editovat zdroj]

 1. Honza Záruba 12:30, 17. 2. 2008 (UTC) Nejpřirozenější pojmenování, přece jenom se v češtině při přivlastňování ještě pořád používá nejvíc přídavné jméno.
 2. půl hlasu. Sice neoficiální, nejednoznačné, ale o to používanější. --Postrach 15:20, 17. 2. 2008 (UTC)
Jenže je to taky název jenž je nepřesný a matoucí, ostatně si projdi kategorie. Byl českým prezidentem E. Beneš? Byl! S trochou běžné české ničím neoprávněné pýchy je možné za české prezidenta označit i Kubitscheka. --Nolanus C E 12:39, 17. 2. 2008 (UTC)
Myslím, že pokud se nebudu snažit výmýšlet blbosti, je jasné, co to znamená. Viz též Google: český prezident 106 tisíc, prezident České republiky 35 tisíc, prezident Česk 833. Honza Záruba 12:45, 17. 2. 2008 (UTC)
Nemyslím, že jde o vymýšlení blbostí. Dokážu si naprosti reálně představit kategorii čeští prezidenti, v níž by byly prezidenti české národnosti nebo původu bez ohledu na stát; proč ne? Minimálně seznam by se hodil. --Nolanus C E 12:51, 17. 2. 2008 (UTC)


Délka volebního období? Chybí![editovat zdroj]

Na jak dlouho je vlastně prezident volen? Nějak jsem se to tu nedočetl. :-))

Coz si precist druhou vetu clanku? --Jklamo 30. 6. 2009, 20:48 (UTC)
A co teprve třetí!! :-) --Poko 30. 6. 2009, 20:50 (UTC)

Zvolený vs. úřadující prezident[editovat zdroj]

Protože můžeme očekávat další pokusy o předčasnou aktualizaci této stránky, všem editorům, kterým budou takové jejich editace navráceny, poskytuji vysvětlení důvodů: Dnešního dne byl Miloš Zeman zvolen prezidentem, avšak úřadu se de iure ujme až po vypršení mandátu Václava Klause a po složení prezidentského slibu. To nastane až 7. března. Do té doby je úřadujícím prezidentem stále Václav Klaus. Děkuji za pochopení. --Bazi (diskuse) 26. 1. 2013, 16:40 (UTC)

Ano, jen bych dodal, že dnes 26. ledna 2013 nikdo neví, jestli se úřadu ujme (WP:NKK, Wikipedie není křišťálová koule) a datem složení slibu, tedy zahájení výkonu 5letého mandátu (čl. 55 Ústavy), není 7. ale 8. březen.--Kacir 26. 1. 2013, 16:47 (UTC)
Snaha měnit osoby v infoboxech je na Wiki obvyklá praxe po každých významnějších volbách. Proto je vhodné vložit upozornění. Přidal jsem:<!-- NEVKLÁDEJTE Miloš Zeman do složení slibu 8.3.2013 -->.--Kacir 26. 1. 2013, 17:01 (UTC)
Díky za zpřesnění i vložení upozornění. --Bazi (diskuse) 26. 1. 2013, 18:07 (UTC)

/* Indemnita */ Hitler je gentleman[editovat zdroj]

Kauza rozhodně patří k problematice prezidentské indemity. Proto se za výroky prezidenta má omluvit Česká republika, nikoliv občan Zeman. Možná to chce lépe naformulovat, ale s indemitou kauza uzce souvisí. --Jenda H. (diskuse) 23. 9. 2016, 11:00 (CEST)

Nesouvisí. Idemnita se vztahuje k trestní odpovědnosti, v této kauze byla řešena občanskoprávní žaloba na ochranu osobnosti. Idemnita se tedy vůbec neprojevila. --Vlout (diskuse) 23. 9. 2016, 11:02 (CEST)
No a proč se tedy dle rozhodnutí soudu neomlouvá občan Zeman nebo prezidentská kancelář, ale Česká republika? --Jenda H. (diskuse) 23. 9. 2016, 11:08 (CEST)
Protože soudy dovodily, že (občanskoprávní) odpovědnost zde nenese prezident, ale přímo Česká republika, jejímž jménem prezident měl jednat. Ovšem jistě se k tomu vysloví i další instance. --Vlout (diskuse) 23. 9. 2016, 11:10 (CEST)

Podmínky kandidáta na prezidenta[editovat zdroj]

V článku je uvedeno

"Zvolen také nemůže být občan, který byl odsouzen za velezradu nebo za hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku."

ALE není k tomu uveden zdroj, ani konkretní paragrafy. Nikde jsem to nenašel, podle ústavy musí splňovat podmínky na senátora, a senátor má podmínky dvě, 40 let a nesmí být zbaven volebního práva. Podle stránek ministerstva:

"Prezidentem republiky může být zvolen státní občan České republiky, který alespoň druhý den volby prezidenta republiky dosáhl věku nejméně 40 let a není zbaven způsobilosti k právním úkonům. Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou (čl. 57 Ústavy České republiky a § 5 zákona o volbě prezidenta republiky)."

http://www.mvcr.cz/clanek/informace-o-podminkach-kandidatury-ve-volbe-prezidenta-ceske-republiky-v-roce-2013.aspx

Uniká mi něco, nebo by ta věta měla být vyškrtnutá?

--81.200.56.161 24. 5. 2017, 11:18 (CEST)CH