Diskuse:Podkarpatská Rus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nehledě na chybné formatování, nemohu posoudit správnost změn (dějiny), které se tu včera a dnes objevily z anonymní IP adresy, mrkne se na to někdo? -jkb- 08:26, 17. 9. 2005 (UTC)


Jmeno hesla[editovat zdroj]

Je nejaky duvod, proc se heslo menuje prave takto? Variant nazvu je plno, ale zrovna tenhle mi prijde jako nejmin vhodny. --Nolanus 20:23, 18. 5. 2006 (UTC)

Pokud se nepletu, tak pod tímto názvem nás to učili i ve škole, mne přijde tento název na místě (nehledě, že to určitě řeší redirecty), ale vyjadřuji svůj názor podepřený svojí doměnkou ze školy--Chmee2 20:27, 18. 5. 2006 (UTC)
Je to hlavně nejrozšířenější název, pod kterým budou lidi článek hledat. A o to jde. --Aktron 20:31, 18. 5. 2006 (UTC)

Po valce[editovat zdroj]

Nepozdava se mi, ze by americti Rusini v roce 1919 hlasovali pro pripojeni PR k Ukrajine, kdyz s ni nemeli hranici. Hydrolog 27. 7. 2008, 09:59 (UTC)

V té době žádná jistá hranice neexistovala :o) Hranici mezi Polskem a Ruskem určila teprve Rusko-polská válka. V době plesbicitu se ještě obecně předpokládalo, že rusko-polská hranice bude mnohem dál na západ. --Cinik 27. 7. 2008, 10:16 (UTC)
Tady máte třeba jednu z dobových představ o hranicích z roku 1919. --Cinik 27. 7. 2008, 10:20 (UTC)

??[editovat zdroj]

Může mi někdo říct, kdo pořád maže ten vylepšený Infobox? -- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Krystof.vanis (diskusepříspěvky)

Můžete prosím vysvětlit několik mých dotazů?
  1. Ten přidaný infobox se vztahuje k čemu? K obecnému regionu označovaného jako Podkarpatská Rus? K zemi v rámci Československa? K současné správní jednotce Ukrajiny? Podle mého názoru jsou v něm smíchané údaje z celé historie.
  2. Pod hlavičkou je uvedeno "1946–současnost", dole v infoboxu je "vznik: 1945". Roky se tedy liší, který je správný? Podle tohoto údaje se zdá, že má být k současné správní jednotce v rámci bývalé Ukrajinské SSR a a současné Ukrajiny. Tento názor ještě podtrhuje fakt, že je v infoboxu uvedeno "státní zřízení: Samosprávná oblast Ukrajiny". Jenže o oblasti ve smyslu státní správy pojednává už článek Zakarpatská oblast, čili je to duplicita a infobox je to zbytečný. Naproti tomu neodpovídá mapa země v rámci Československa z roku 1920, rozloha ani počet obyvatel (viz Zakarpatská oblast). Kromě toho, k jakému datu, či aspoň roku, se vztahuje počet obyvatel?
  3. Předcházející a nástupnické státy jsou poměrně hodně zmatené. Uvádí se vždy pouze stát/y, který se na daném území rozkládal těsně před tímto konkrétním státem. Totéž u nástupnického státu. Čili vyjmenování první a druhé republiky, Maďarska a Ukrajinské SSR na jedné straně a současné Ukrajiny na druhé straně je dost podivné. Vypadá to, jako by daný "stát" vznikl na území vyjmenovaných státu a nyní již neexistuje a toto území patří Ukrajině.
  4. Prosím o přesně vysvětlení úmyslů nebo napravení všech nepřesností. Pokud se má infobox vztahovat k regionu Podkarpatské Rusi obecně, nikoliv ke konkrétnímu státního útvaru nebo správní jednotky, nevím, jestli je to vhodné, infobox se státními parametry (hlavní město, zřízení, měna...) se do takového obecného článku nehodí. Pokud se má vztahovat k Zakarpatské oblasti, opět se mi zdá, že je tu nevhodný, neboť o oblasti samostatný článek existuje a toto je souhrnný článek o daném regionu. --Harold 21. 1. 2012, 15:36 (UTC)

Rusínská hymna[editovat zdroj]

http://cs.wikipedia.org/wiki/Hymna_podkarpatsk%C3%BDch_Rus%C3%ADn%C5%AF právě jsem ho dopsal!

Zaniklý stát?[editovat zdroj]

Odstranil jsem nevhodný infobox zaniklý stát. --Wikipedista:BobM d|p 9. 3. 2012, 13:22 (UTC)

No já ti nevím, nemám k tomu podrobné informace, ale těch pár dní Karpatská Ukrajina asi fakt existovala jako samostatná entita. --Harold (diskuse) 9. 3. 2012, 13:24 (UTC)
I taky je infobox nevhodně umístěný. --Wikipedista:BobM d|p 9. 3. 2012, 13:45 (UTC)
Byl umístěný ke konkrétní kapitole historie, tady dle mého tam, kam patří. Ale jinak je mi to jedno, o PR jsem se zajímal jen kvůli tomu nesmyslnému infoboxu v úvodu. --Harold (diskuse) 9. 3. 2012, 14:13 (UTC)