Diskuse:Ocel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Ocel a cementit[editovat zdroj]

Ocel neí slitina železa s cementitem, nýbrž s uhlíkem. Cementit je chemická sloučenina Fe3C.

A není v oceli ten uhlík většinou právě ve formě cementitu? V atomární formě je spíše v litinách. Myslím si, že správnější je varianta s cementitem. --Postrach 10:42, 6. 12. 2005 (UTC)

Řekl bych, že uhlík může ale nemusí být ve formě cementitu Fe3, viz fázový diagram. --Kf 14:17, 6. 12. 2005 (UTC)

Jistě je v oceli cementit, ale ne ve slitině se železem, nýbrž jako intermetalická fáze. Ferit obsahuje také uhlík a přesto není cementitem. Postrachu, myslím, že by bylo velmi dobré článek o oceli propracovat. Máte do toho chuť? Jsem ochoten ke spolupráci. --Ivak 17:15, 14. 12. 2005 (UTC)
Jsem teď dost totálně přetížen, takže až na pár drobností asi deď přispívat nebudu. Klidně pište, stejně jsem v tomhle oboru spíš amatér. --Postrach 17:25, 14. 12. 2005 (UTC)

Oceľ[editovat zdroj]

Za ocele vo všeobecnosti považujeme zliatinu železa a uhlíka do 2,14% uhlíka

Atomová ocel-diamantová ocel.O tomto není nikde zmínka-buďme hrdi na to, že wikipedie je první,kdo o tom informuje.(Před lety jsem četl článek v MF dnes,kde se redaktor ptal na to v nějakém výzkumném ústavu,odpověď vyzněla že se jedná o reklamní nesmysl.)Když jsem to uvedl ve wikipedii,někdo mi to hned smazal.Neovládám natolik počítač,možná to někdo jinde najde.Pak ale prosím o zprávu,rád se nechám poučit.

pridani ČSN od anonamniho uzaivatele[editovat zdroj]

souhlasim s Jx je potrebo to potvrdit, cumim do strojirenskych tabulek uz deset minut a nikde ty normy nevidim, ma nekdo jine info ? V pripade ze ne (napisu jeste tomu anonymovi) tak zitra odebiram tuto zmenu. --Zacatecnik 11:52, 23. 5. 2007 (UTC)

houska / houstek[editovat zdroj]

My se na střední učili, že ingotům surového železa z vysoké pece se neříká housky, nýbrž houstky, jednotné číslo ten houstek (od houstnout). Masox Masox 11:53, 29. 1. 2008 (UTC)

Výraz houstek slyším poprvé, běžně se používá skutečně výraz houska (shodný s názvem pečiva). Zkusil jsem něco vygooglit a našel jsem třeba výraz houska (ocelová) zde: [1] nebo zde: [2], naproti tomu pro "houstku" jsem nenašel nic. Asi vám to ve škole říkali blbě. --Cmelak770 12:40, 29. 1. 2008 (UTC)