Diskuse:Marxismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Pozoruhodnou skutočnosťou je postupné prenikanie filozofie marxizmu do západnej geografie, aj keď nie vždy v takovej podobe, ako sa táto chápe v socialistických krajinách. Marxistická filozofia, ktorá je metodologickým základom geografie v socialistických krajinách, po zložitej a kľukatej ceste sa začína stále výraznejšie hlásiť o slovo aj v západných krajinách. Preto sledovať myšlienkový vývoj v západnej geografii sa zdá byť užitočné a inštruktívne aj pre geografiu socialistických krajín. Ak sa na problém "sporu o pozitivismus" pozeráme z hľadiska marxistickej filozofie socialistických krajín, potom treba konštatovať, že táto už dávno podrobila pozitivizmus ostrej kritike.

zdroj: Paulov, J. (1986): Spory o pozitivismus v súčasnej západnej geografii. Geografický časopis 38 (2-3), s. 260-273.

Marxistická periodizace dějin[editovat zdroj]

Neměl by po kapitalismu náhodou následovat socialismus? Podle komunistů minimálně v Československu komunismus nikdy „oficiálně“ nenastal.--Byrnjolf 8. 10. 2009, 15:05 (UTC)

Souhlasím, v ČSSR komunismus nikdy nebyl, stejně tak jak v ostatních "komunistických" zemích. V SSSR myslím, že v poslední dekádě prohlašovali, že komunismus dobudovali, ale jednalo se jen o pokus udržet si přízeň lidu. --Petr Losert 14. 10. 2009, 06:12 (UTC)
Tak socialismus jako přechodný stav mezi kap. a kom. přichází Marx snad až v Kritice Gothajského programu, tj. docela pozdě. Jinak se ale zdráhám nazývat minulý režim za socialistický, protože jednak výrazně nerovně distribuoval privilegia a jedna socialismus vyžaduje společenské vlastnictví výr. prostředků a nahrazení kapitalisty za stranického funkcionáře nepovažuji nijak za kvalitativní změnu. (viz en:State capitalism) Pro dělníka se nic nezměnilo, pořád nebyl pánem ve své továrně. Chtělo by to zdrojovat... --Elm 14. 10. 2009, 09:48 (UTC)

není zde shrnutí