Diskuse:Makak jávský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

@OJJ: Článek je rozpracován, odkládám tedy sem: lidé pro něj stavěl_y_ chrámy -> stavěli. --31. 8. 2015, 22:35 (CEST), Utar (diskuse)

@Utar: Díky moc, to jsem přehlédl... OJJ, Diskuse 1. 9. 2015, 06:52 (CEST)

K žádosti o recenzi[editovat zdroj]

Nemám čas ani odbornost na recenzi. Jen k oddílu Zajímavost: Nešlo by upřesnit, při jaké příležitosti se do kosmického prostoru dostal (rok, mise), kolik jedinců a zda se vrátili. A je nutno opravit odkaz z článku Vesmír (je o něčem jiném) na Kosmický prostor.

Díky za hezký článek. Petr Karel (diskuse) 1. 9. 2015, 11:20 (CEST)

Ještě v oddílu Ohrožení a vztah k lidem nutno opravit odkaz z Rhesus na Makak rhesus. Kvůli šabloně "Pracuje se" to neopravuji sám. Petr Karel (diskuse) 1. 9. 2015, 11:24 (CEST)

Recenze[editovat zdroj]

@Marek Koudelka: Tak jsem to zběžně dodělal a odstranil "pracuje se", nechcete se se mnou na to chvilku podívat? Dle mého názoru by se mělo vylepšit rozložení, u těch obrázků a nadpisů, aby se to nekřížilo. Když tak by tam šla vložit šab. {{Clear}}. --OJJ, Diskuse 1. 9. 2015, 12:18 (CEST)

Ze všeho nejdřív se prosím ještě pár hodin (nebo dní) věnujte referencím, viz například Vámi v jiné diskusi odkazovaný článek Perutýn ohnivý. Bude potřeba ozdrojovat většinu informací. V tuhle chvíli recenzi psát nebudu, zdá se mi to zbytečné, když jsou zde tak vážné nedostatky. Pro informaci: Když pracuji na nějakém článku, který chci dotáhnout mezi dobré (nedávno například Leonard Cohen), pracuji na tom několik týdnů, procházím různé zdroje a snažím se, aby byl článek co nejlepší. Věnujte prosím i tomuto článku více času. V tomhle stavu na DČ rozhodně nemá. Tím Vás nechci odradit, ale dobré články by měly Wikipedii reprezentovat. --Marek Koudelka (diskuse) 1. 9. 2015, 12:25 (CEST)
@Marek Koudelka: S tím já počítám, zdroje samozřejmě průběžně dodám, jenom jsem chtěl, aby to někdo zběžně skouknul (tomu říkám "recenze" ;-), jestli by se to časem mohlo mezi DČ (příp. po rozšíření i NČ dostat). Jinak kritikou mne nikdo neodradí, i já tady všem řeknu, co by měli zlepšit a neuvažuji nad tím, že bych kvůli pár nedostatkům hodil článek pod koberec. Tak hezký den, zrecenzujete mi to tedy, až to dodělám celé, když se to po částech dělat nemá? Hezký den. OJJ, Diskuse 1. 9. 2015, 13:10 (CEST)
Není problém. Až to bude hotové, ozvěte se (stačí zde, sleduji to). Pokud jde o reference, poprosil bych Vás o důkladnější vyplňování šablony {{Citace elektronické monografie}} (případně jiné citační šablony), inspirovat se můžete například již uvedenými články Perutýn ohnivý a Leonard Cohen. --Marek Koudelka (diskuse) 1. 9. 2015, 13:16 (CEST)

Vylepšeno[editovat zdroj]

Takže-refů 20+4 IW, což je ještě více, než má ten perutýn, text docela obsáhlý, obrázky, kontrola, ještě je tam pracuje se, to po menších úpravách odstraním také. --OJJ, Diskuse 2. 9. 2015, 09:52 (CEST)

Předpokládám, že zkratkou „IW“ myslíte jazyky v šabloně {{Překlad}}. Ta zkratka patří k něčemu jinému, viz WP:IW. Už jsem Vás tam odkazoval, ale zdá se, že jste mě nepochopil. Přečtete si prosím tu stránku. Dále bych chtěl zdůraznit kolegův druhý bod a mé upozornění výše. Citační šablona by měla být vyplněna nejlépe úplně, tedy například takto: {{Citace elektronické monografie | příjmení = Pelly | jméno = Jenn | titul = John Cale Announces New Solo Album | url = http://pitchfork.com/news/46779-john-cale-announces-new-solo-album/ | datum vydání = 2012-06-07 | datum přístupu = 2015-09-02 | vydavatel = [[Pitchfork Media]] | jazyk = anglicky}}. Do parametru „titul“ tedy patří název článku na daném webu. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 9. 2015, 14:16 (CEST)
@Marek Koudelka: Opravil byste to ve chvilce volna? Byl bych Vám za to moc vděčný. Jinak stačí tento počet refů?OJJ, Diskuse 2. 9. 2015, 15:13 (CEST)
Chvilka volna“ na to stačit nebude, ale udělám to (až tam nebudete mít {{pracuje se}} nebo pokud na tom zrovna nepracujete, můžete ji tam nechat a udělám to hned). Jestli je počet referencí dostačující zatím neposoudím, ale myslím, že při recenzích někdo kdyžtak upozorní na části, ke kterým bude potřeba dohledat zdroje. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 9. 2015, 15:18 (CEST)
@Marek Koudelka: Pro dobrou věc pracuje se neberte v potaz, mám ho tam kvůli gramatice. OJJ, Diskuse 2. 9. 2015, 15:35 (CEST)
@OJJ:Tak to prosím do doby, než to uložím, needitujte, abychom se vyhnuli editačnímu konfliktu. Udělám to najednou. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 9. 2015, 15:45 (CEST)
Doplněno. Na většině stránek není uveden autor, ale nyní je to již dostačující. --Marek Koudelka (diskuse) 2. 9. 2015, 16:05 (CEST)
@Marek Koudelka: Díky moc, ještě jsem provedl několik úprav. Nechcete mi dělat prvního recenzenta? --OJJ, Diskuse 2. 9. 2015, 16:36 (CEST)

Recenze[editovat zdroj]

@Marek Koudelka: Dobrý den, sepíšete tedy pár recenzí? Hezké dopoledne. OJJ, Diskuse 3. 9. 2015, 08:55 (CEST)

Vidím, stačí upozornit jednou. Slíbil jsem to a mám to tedy v plánu, ale nemám jen Wikipedii a když jsem zde, mám pořád dost jiné práce. Do pár dní se na to podívám. Na WP:R jsou některé články i několik měsíců, není důvod spěchat. --Marek Koudelka (diskuse) 3. 9. 2015, 15:19 (CEST)

Vím, že to již zdaleka není aktuální, kdyby ale byla chuť rozššiřovat a nevědělo se kam. Sekce výzkum > rok Makaků byl poměrně hojně využíván při výzkumech centrální nervové soustavy. určitě o tom bude spoustu článku http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=macaque+fascicularis (ostatně všeobecně ten výzkum je fenomenální). --Hagar (diskuse) 27. 8. 2016, 23:14 (CEST)

@Hagar: DČ má být aktuální, tedy se na to jistě vrhnu, nebude to ale hned a taky bych nechal nějaký týden odležet, abychom nebyli jako noviny. Díky a Hagare, vítejte zpět! OJJ, Diskuse 28. 8. 2016, 06:11 (CEST)
Ony ty výzkumy jsou vcelku staré, ale jsou to spíš zajímavosti, než věci, které běžný čtenář očekává, že nalezne ve článku o makakovi. Spíš je to jen kdyby byla chuť na něco podobného kouknout, nebo Vás nějaký článek zaujal. Děkuji za uvítání. Snad mi to vydrží i mimo prázdniny. :) --Hagar (diskuse) 28. 8. 2016, 19:10 (CEST)

Dobrý nebo nejlepší článek?[editovat zdroj]

Ahoj, nebudu zde dělat nějakou širší recenzi, protože články s touto tématikou jdou ve Wikipedii úplně mimo mě, ale mám několik poznámek. V první řadě stručné díky autorovi článku za založení, ale domnívám se, že článek v současné době co do kvality dosahuje průměru a rozhodně by se neměl v této podobě stát ani článkem dobrým, ani článkem nejlepším. Z mého pohledu je text zpracován dost heslovitým způsobem, drtivá většina sekcí je velmi stručná a text není šířeji rozveden. Pro srovnání tady je pár dobrých článků o opičácích v anglické Wikipedii: Geoffroy's spider monkey, Vervet monkey, Central American squirrel monkey. Co jsem zběžně prohlédl články o zvířatech v anglické wiki, většinou jsou poněkud stručnější než jinak tématicky orientované články, i přesto nejsou obvykle psány takto heslovitě. Vím, že kvalita článku není o jeho délce, takže například srovnání s velmi kvalitními články není asi úplně na místě a zřejmě není možné docílit délky článku jako má třeba výše zmiňovaný kvalitní článek Leonard Cohen. I přes to bych si představoval, že bude text šířeji rozepsán. Další problém vidím v nedostatečném zdrojování a také v přístupu autora k tomuto problému. Zatímco mu tam někdo dodal několik požadavků na zdroj, kolega je odstranil. Něco málo dozdrojoval, ale použít ve shrnutí editace toto Asi jste se nedíval na obsah překladů je mimo smysl používání referencí v článku. Překladová šablona, jak všichni na každém rohu zmiňují, slouží především ke správnému převzetí licence, nikoliv jako šablona dokládající nějaké zdroje na jiné jazykové verzi. Také dotazovat se, zda je počet referencí dostatečný, je podle mě chybný přístup k vhodnému zdrojování článku. Reference by se neměly posuzovat podle počtu, ale podle kvality zdrojů a také bychom měli zhodnotit, zda jsou orefovány důležité části článku. Takže z mého pohledu je v tuto chvíli článek ozdrojován nedostatečně a rozhodně to není počtem referencí. Je škoda, že poslední dobou není ve Wikipedii více kvalitních recenzentů a trošku tato oblast upadá. Z mého pohledu by ale byla velká chyba, pokud by byl tento článek v současné podobě prohlášen za článek dobrý nebo nejlepší a myslím si, že by to úplně degradovalo kvalitu článků typu Leonard Cohen. --Miďonek (diskuse) 4. 9. 2015, 13:10 (CEST)

@Miďonek: Dobrý den, díky za názor, každopádně mi článek nepřijde jako špatný, NČ z něj ale také nebude, s tím počítám. Co se týče refů, dostal jsem zprávu "hromadu" a "hromada" je "hromada, proto jsem se ptal. Editaci jsem zase zrušil z důvodu toho, že informace byly čerpány z jiné wiki, zdroj tedy byl. Utara jsem samozřejmě upozornil. Doufám, zpe se to vyjasnilo. OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 17:21 (CEST) OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 17:21 (CEST)

Jinak, heslovité mi to nepřijde a krátké také, viz Utar, je to pro něj dostačující OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 17:25 (CEST)
Pokud přebíráte obsah z jiných jazykových verzí, je nutné i tak doplnit reference (viz Utar ve své diskusi). Osobně si ani nejsem jist kvalitou zdrojů. Neexistuje k tématu nějaká literatura? --Marek Koudelka (diskuse) 4. 9. 2015, 17:33 (CEST)

@Marek Koudelka: Z mých chytrých knih o nich psaly jenom ty dvě+ještě jsem našel cpasopis na webu. Mohu přidat. OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 17:53 (CEST) OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 17:53 (CEST)

Celkově, nemyslím jen Vaše knihy. Pokud píšete článek, je dobré podívat se po další literatuře, kde by o tématu mohlo být víc. Třeba v knihovně. --Marek Koudelka (diskuse) 4. 9. 2015, 17:57 (CEST)

@Marek Koudelka: OK, stejně si však myslím, že se o opici moc nepíše. Chová se u nás asi jen v Táboře...OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 18:11 (CEST)

Je mi jasné, že o tomto druhu neexistuje samostatná kniha. V tomhle oboru se neorientuji, ale myslím, že v nějaké lepší encyklopedii by se něco najít mohlo. --Marek Koudelka (diskuse) 4. 9. 2015, 18:14 (CEST)

@Marek Koudelka: Vím, kouknu se, ale třeba zítra nebo později, dnes už ne... Kazpdopádně díky za odezvu. OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 18:32 (CEST) OJJ, Diskuse 4. 9. 2015, 18:32 (CEST)

Dizertační práce The Behavior and Ecology of the Crab-eating Macaque (Macaca Fascicularis) in the Kutai Nature Reserve, East Kalimantan, Indonesia ([1], [2]). Lze využít alespoň do Literatury. --4. 9. 2015, 23:19 (CEST), Utar (diskuse)
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: Literatura je vyřešena + přidal jsem informaci o makakovi s jednou knihou. --OJJ, Diskuse 5. 9. 2015, 08:10 (CEST)
 1. Do Literatury by se hodilo dodat i další informace než jen název, podobně jako u referencí (autora, vydavatele, odkaz, rok vydání; datum přístupu netřeba). Lze využít citační šablony (Šablona:Citace monografie a spol.).
 2. V jedné z posledních úprav vznikl odkaz do jiné sekce jen tak uprostřed textu (u Samice se páří především s alfasamci ) a nedokončená věta (Chápou tak).
 3. ad Jinak, heslovité mi to nepřijde a krátké také, viz Utar, je to pro něj dostačující výše: Psal jsem Rozsah je už docela dobrý, dejte ale článku ještě pár týdnů práce, čímž jsem myslel, že počet informací v článku mi nepřijde příliš malý. Souhlasím s Miďonkem, že některé části článku jsou dosti heslovité – působí trochu jako odrážkový seznam. Třeba v úvodu je nyní informace o anglickém názvu a potravě v podobě měkkýšů, ale jiná potrava tam není. Toto provázání s anglickým názvech bych tak do úvodu nedával a raději připojil jednu větu Živí se nejčastěji A, B a C k jednomu z těch okolních odstavců v úvodu, aby byl text článku souvislejší. S pozdravem --5. 9. 2015, 10:55 (CEST), Utar (diskuse)

@Utar: VyřešenoVyřešeno Takže - doplním, dal jsem tam ještě prac. Ty nepřesnosti se mi asi rozjely při vkladu refů, za což se omlouvám. Možná ještě trochu rozviji. Dík za názor. OJJ, Diskuse 5. 9. 2015, 11:27 (CEST) P. S. Nemohl byste mne při diskusi věnované mně upozornit ({{Re|OJJ}})?

@OJJ: Normálně {{Ping}} a {{Re}} používám pro déle opuštěné diskuze, tady jsem to nedával, když o probíhající diskuzi víte a jste zde několikrát za den. Navíc počítám, že stránku máte ve Sledovaných. Mohu zde ale Re používat, chcete-li tedy. --5. 9. 2015, 11:58 (CEST), Utar (diskuse)

WP:Q[editovat zdroj]

Recenze – Utar[editovat zdroj]

Návrhy úprav:

 • přidat hromady referencí
 • přidat krom odkazu a krátkého popisu k referencím i další údaje, minimálně datum přístupu
 • "knírem" – české uvozovky jsou „“
 • vyvinutější špičáky – odkaz na rozcestník, doporučuji si zapnout udělátko Zvýrazňovat odkazy na rozcestníky
 • i jejich zabíjení – níže postavených samic nebo jejich mláďat?
 • Ostatní primáti vysláni do vesmíru byli převážně rhesusové – podle mne to není pravda: nevěřím tomu, že by bylo vysláno přes 500 rhesusů, viz Seznam kosmonautů zúčastnivších se kosmických letů, dodejte zdroj, prosím

Rozsah je už docela dobrý, dejte ale článku ještě pár týdnů práce a pak se třeba připomeňte v žádostech o recenze na WP:Q. Není kam spěchat, Wikipedii nenapsali za jediný den. S pozdravem --1. 9. 2015, 20:48 (CEST), Utar (diskuse)

@Utar: VyřešenoVyřešeno Tak, něco z toho jsem už opravil, refy přidal. Jinak jsem tam vrátil pracuje se, protože (musím se přiznat), dalo mi takovou práci shrabávání těch informací odevšad, že jsem ten článek sám pořádně pravopisně nezkontroloval, takže to jdu napravit. Hezký den. --OJJ, Diskuse 2. 9. 2015, 09:18 (CEST)

WP:Q – Vachovec1[editovat zdroj]

K dobrému článku to má zatím daleko. Pár úvodních poznámek:

 • Do výčtu zemí, kde jej lze najít, patří Sumatra, Borneo – Sumatra, Borneo nejsou země (= státy); použil bych raději formulaci Do výčtu území … či něco podobného.
 • mohou, v závislosti na poddruhu, dosahovat délky až 55 cm – s ocasem nebo bez (nutno upřesnit, zdá se, že bez ocasu)? Jestliže bez ocasu, tak uvést délku ocasu.
 • Samice je březí maximálně 193 dní – nevhodná formulace. Lépe je uvést rozpětí (162-193 dní dle en-wiki).
 • Potrava: sekci je nutno kompletně přepsat. Uvést hlavní složky potravy. To jsou dle en-wiki ovoce a semena. Dále loví drobné obratlovce, vybírají ptáčí hnízda (vejce i ptáčata). Krabi jsou součástí potravy jen výjimečně, především v Indonésii. Možno uvést, že právě vybíraní ptačích hnízd je důvodem, proč jsou tito makakové pováživání za nebezpečný invazní druh (na místech introdukce ohrožují místní druhy ptactva). Také by bylo vhodné uvést, že se přízpůsobili člověku a využívají lidské zdroje – chodí "sklízet" člověkem pěstované plodiny a ovoce, přičemž často působí místním rolníkům značné škody.
 • Vědecký výzkum / pokusná opice: Byl loven pro lékařské účely a společně s makakem rhesus (Macaca mulatta) šlo o jednu z nejoblíbenějších opic používaných k laboratorním pokusům. Dnes toto balijské zákony zakazují, neboť je zde makak jávský považován za božstvo a lidé mu stavěli chrámy. Považují jej totiž za boha Hanumána. – Toto rozděleno do částí sice smysl dává, ovšem dohromady to vyznívá jako nesmysl. Je třeba rozdělit. Za prvé – ve skutečnosti je makak jávský v současnosti zdaleka nejpoužívanější laboratorní opicí (jen v roce 2014 bylo do USA exportováno k vědeckým účelům 21768 těchto makaků) - viz tento článek. S tím související za druhé – Bali je se zákazem exportu zjevnou výjimkou. To je třeba zdůraznit.
 • Makak jávský je proto chráněn … – vzhledem k předchozímu bodu je zcela nezbytné uvést, kde je chráněn.
  • Dnes toto zakazují pouze balijské zákony, … To není moc velké vylepšení. To vypadá, že chráněn pouze na Bali. Podle článku na ADW ([3]) je uveden v CITES příloha II a je legálně chráněn v Malajsii a zřejmě i na Filipínách. Status v Indonésii (včetně Bali) je poněkud nejasný. Jsou zde zřejmě chráněni a existují tu pro ně rezervace, ovšem některé z těchto rezervací jsou ohroženy plány na těžbu ropy a zemědělskou produkcí. A znovu zde zdůrazňují, že škody páchané makaky jávskými na plantážích atp. mají značně negativní vliv na ochotu lidí a následně i vládních orgánů na prosazování ochrany těchto makaků. --Vachovec1 (diskuse) 6. 9. 2015, 13:59 (CEST)
@Vachovec1: VyřešenoVyřešenoOJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 18:18 (CEST)
 • Nutně potřebuje orefovat:
  • V tlamě má opice jakousi „kapsu“, do které si může uschovávat potravu a sežrat ji později.
  • Bylo také dokázáno, že konflikt zažehnává společné pití vody.
  • Co se týče mláďat, mohou být někteří jedinci nesnášenliví vůči druhým, objevují se krádeže mláďat výše postavenými samicemi těm, které jsou v hierarchickém žebříčku níže, i zabíjení mláďat.
  • Opice se jmenovala Albert III. a zahynula v raketě V2 16. září roku 1949 více než 10 km nad Zemí.
 • Odkaz alfasamec nahradit odkazem alfa jedinec.

--Vachovec1 (diskuse) 6. 9. 2015, 12:32 (CEST)

@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Vše mimo refů jsem poopravil, teď jdu na ty reference a budu rád za další připomínku. Teď jsem na příjmu, tak to prosím omrkněte a ještě orefujte. Díky. --OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 13:11 (CEST)
"Fajfkujte" (VyřešenoVyřešeno) prosím, raději po jednotlivých bodech, ať je v tom přehled. --Vachovec1 (diskuse) 6. 9. 2015, 14:29 (CEST)
@Vachovec1: OK. OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 14:34 (CEST)
@Vachovec1: Sepíšete, prosím, ještě pár recenzí. OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 14:42 (CEST)
 • Sekce Poddruhy: Bylo by vhodné doplnit alespoň kde který poddruh žije.
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Podle [iucnredlist.org]. --OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 15:24 (CEST)
 • Sekce Literatura: Literatura je to tehdy, pokud jde o řádnou publikaci, tj. knihu s ISBN či časopis/poriodikum/seríálovou publikaci s ISSN respektive DOI. Jinak to patří do Externích odkazů. Také je nutno publikaci řádně popsat (autor, název, rok vydání, místo vydání, vydavatel, ISS/ISBN/DOI, počet stran/relevantní strany, u časopisů/periodik číslo a ročník). Zde identifikace všude chybí. Jinak i v této sekci je možno s výhodou používat citační šablony, např. {{Citace monografie}}.
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno I když, ty dokumenty v pdf bych jako literaturu asi dal. --OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 15:24 (CEST)
@OJJ: VyřešenoVyřešeno První titul nalezen, řádně rozepsán citační šablonou. Podívejte se, jak to má vypadat. --Vachovec1 (diskuse) 23. 9. 2015, 14:15 (CEST)
 • Ten obrázek jiného druhu makaka v "kosmickém obleku" bych odstranil. Hodí se do článku makak rhesus, sem nikoliv.

--Vachovec1 (diskuse) 6. 9. 2015, 15:14 (CEST)

@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Odstraněno, budu rád za další recenze. --OJJ, Diskuse 6. 9. 2015, 15:24 (CEST)
@Vachovec1: Dobrý den, teď jsme zde oba, nemohl byste mi ještě poradit s tím makakem? Díky. --OJJ, Diskuse 7. 9. 2015, 15:17 (CEST)

Požadavky na zdroje:

 • V tlamě má opice jakousi „kapsu“, do které si může uschovávat potravu a sežrat ji později. – zmíněno již výše, ref stále chybí.
@Vachovec1: NevyřešenoNevyřešeno Nic jsem nenašel, ještě se zkusím podívat.
 • Makakové jávští žijí v tlupách, v nichž může být až 20 samic, – tady je požadavek hlavně kvůli tomu, že průměrná/minimální/maximální velikost skupiny by měla být nějak konkrétněji upřesněna, což by mělo být následně podpořeno zdrojem/zdroji.
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Samice vyškrtnuty, místo toho velikost skupiny i se zdrojem. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)
 • Nebezpečí představuje opět lov, který probíhá především na Filipínách, kde jsou makakové zabíjeni jak pro potravu, tak pro sport. – v nejbližším následujícím zdroji (23) jsem nic takového nenalezl.
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Bylo na odkazu na iucnredlist, zapomněl jsem dodat, už to tam je. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)
 • Opice se jmenovala Albert III. a zahynula v raketě V2 16. září roku 1949 více než 10 km nad Zemí. – také zmíněno již výše, ve zdroji 26 tato informace není. --Vachovec1 (diskuse) 9. 9. 2015, 14:13
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Dlouhé hledání, ale našel jsem. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)
Dodané zdroje k tomuto bodu dobré, ale u zdroje 26 nepoužívejte formu odkazu na google - použijte šablonu {{Citace monografie}} a odkažte přímo na knihu (včetně všech patřičných údajů). Ten internetový odkaz (přes google) vložte buď do parametru url nebo do parametru url kapitoly. --Vachovec1 (diskuse) 9. 9. 2015, 19:13 (CEST)
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Odstranil jsem, stejně to byly duplicitní info. To je vše, nebo budou ještě nějaké recenze?OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 19:34 (CEST)

Zdroje:

 • Zdroj 14 (Krásy malajského souostroví (TV-pořad)) je co? Jestli to tedy je TV pořad, tak zapsat šablonou {{Citace elektronické monografie}}, nikoli stávající šablonou {{Citace monografie}} včetně popisných údajů (minimálně vydavatel, doba vydání).
@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno Jmenovalo se to ještě úplně jinak, opraveno, doplněno. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)
 • Zdroj 20 ( přednáška) doporučuji nahradit. Vypadá to maximálně jako program nějaké přednášky/rozpis nějakých přednášek, nelze klasifikovat jako vědeckou práci.
@Vachovec1: NevyřešenoNevyřešeno To bych tam s dovolením nechal jako doplněk, nějaké informace tam budou. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)

--Vachovec1 (diskuse) 9. 9. 2015, 14:13 (CEST)

VyřešenoVyřešeno Nahrazeno. --Vachovec1 (diskuse) 23. 9. 2015, 14:10 (CEST)

Kapitola o ohrožení a ochraně by chtěla pojmout nějak systematičtěji (en:Crab-eating_macaque#Relationship with humans – úvodní odstavec a sekce Conservation status). Plus navázat na zmínku o tom, že to je invazní druh – kam byl introdukován, kde je považován za invazní druh, proč je považován za invazní druh (en:Crab-eating_macaque#Introduced range. --Vachovec1 (diskuse) 9. 9. 2015, 14:13 (CEST)

@Vachovec1: VyřešenoVyřešeno bylo to trochu zmatené, teď už to vypadá lépe. --OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 17:12 (CEST)

@Vachovec1: To je vše? Klidně pište dál, já to pak udělám najednou. OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 14:52 (CEST) OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 14:52 (CEST)

Jenom prosím needitujte, aby nenastal konflikt.OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 14:53 (CEST) OJJ, Diskuse 9. 9. 2015, 14:53 (CEST)

@OJJ: Po posledních fixech (mé úpravy z 23. 9. 2015) je článek v dobrém stavu, zásadní překážky vůči zařazení mezi DČ již nevidím. Poznámka pro kolegu OJJ: Věnujte prosím větší pozornost práci s referencemi - identifikace zdrojů, vyplňování údajů v citačních šablonách. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 23. 9. 2015, 14:56 (CEST)

@Vachovec1, Marek Koudelka, Utar: Díky všem za ochotu a spolupráci, opravdu jste mi pomohli jestli se ještě makak stane dobrým, tak by to byl tedy pořádný gól, který sem po pravdě ani nečekal. ;-)

Co se týče refů, což píši speciálně kolegovi Vachovci, vyplňuji, jak jenom mohu. Dříve jsem to tak pečlivě nedělal, teď již provozuji ve všech článcích, stejně tak jako že pečlivé vyplňuji {{Citace monografie}}, viz pěnkavka ostrozobá, proto mne na to již nemusí nikdo upomínat. Ještě jednou díky všem! --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 15:10 (CEST)

K obsahu doplněnému od mé poslední prohlídky článku:

 • V regionu jižního Bornea žijí makakové jávští v kompetičních vztazích s kahauy nosatými (Nasalis larvatus). – výraz kompetice znamená „vzájemná konkurence“. Nevím, co je ve zdroji 2, ale ve zdroji 25 je přesný opak – že makakové s kahauy vytvářejí společné skupiny.VyřešenoVyřešeno ve zdroji je kompetiční vztah, tu 25 jsem tedy odstranil, docent toho ví asi víc než zdroj bez autora.
 • ... jsou prováděny také psychologické experimenty. – lepší zdroj než práce primárně věnováná sýkorám by nebyl (možná zdroj 27, je-li míněno studium psychologie makaka jávského)? Také by neškodilo upřesnění - jaké experimenty?VyřešenoVyřešeno zmíněno v sekci ve vědeckém výzkumu.
  • Koukal jsem se do té bakalářky, jako zdroj by to nebylo úplně špatné, ale k něčemu jinému, než co je implikováno v článku. V té bakalářce se popisuje něco, co bych klasifikoval jako „testy inteligence a paměti“. To je něco dost odlišného od laboratorního využití opic. Čili jako zdroj ano, ale tam, kde bychom popisovali inteligenci makaka jávského. A nedoporučuji to směšovat s laboratorním využitím. --Vachovec1 (diskuse) 4. 11. 2015, 19:54 (CET)KomentářKomentář Kde?

VyřešenoVyřešeno Pokud se jedná o tu práci o sýkorách, tu jsem odstranil, neboť jsou rozvedené údaje v sekci V laboratorním výzkumu nahrazeny zdrojem 27, hezky popsané. Tak, snad všechno. --OJJ, Diskuse 6. 11. 2015, 11:15 (CET)

 • K předchozímu - docela pěkně je široké laboratorní využití makaka jávského rozepsáno ve zmíněném zdroji 27 (McDonnell Genome Institute) :
  • Výše uvedené informace by bylo vhodné do článku zahrnout, nejlépe do vlastní kapitoly či podkapitoly, která by se zabývála právě využitím makaka jávského ve výzkumu (pod napis „Ohrožení a vztah k lidem“ se to nehodí). --Vachovec1 (diskuse) 4. 11. 2015, 16:37 (CET)VyřešenoVyřešeno
  • K tomu ještě: Zdroj 30 (ABC) by měl být v každém případě přemístěn za ...nejoblíbenější opici používanou k laboratorním pokusům, neměl by být až na konci souvětí (dokládá právě onu větu). A o neurologických experimentech zrovna ve výše zmíněném (a refovaném) textu nic není (farmakologie, toxikologie, kardiologie, diabetologie, psychiatrie/psychologie – ale nic o neurologii). --Vachovec1 (diskuse) 4. 11. 2015, 16:48 (CET)VyřešenoVyřešeno

Marek Koudelka[editovat zdroj]

Mám jen pár připomínek, většinou nesouvisejících přímo s textem:

 • Cizojazyčné, převážně latinské, ale i anglické pojmy označit šablonou {{Cizojazyčně}} (podrobnosti v dokumentaci), ISO kód pro latinu je „la“, pro angličtinu „en“
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: Mimo říše v infoboxu všude doplněno, tam do způsobovalo jeho zčernání. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 08:55 (CEST)
Všiml jsem si, že to zde vyžadoval Marek Koudelka, tak to je na něj! :-) Tedy poučuji vás oba, odborné názvy nejsou považovány za názvy latinské a proto je šablonou cizojazyčně v biologických článcích ani neoznačujeme. Odborné názvy taxonů pochází dílem z latiny, dílem i z řečtiny, označení "latinský název" je miskoncepce. --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 10. 2015, 19:40 (CEST)
 • Makakové jávští mimo to také vnikají do polí, sadů a zahrad, kde kradou plodiny a rolníkům tak způsobují nemalé škody.“ – to by chtělo zdroj
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: To navrhl Vachovec1, já to v žádném zdroji nenašel. O větu článek neschudne, odstraněno. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 08:55 (CEST)
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: Snad je to doplněno všude. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 08:55 (CEST)
 • Bylo by dobré ozdrojovat poznámky
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: Podle Ottova slovníku naučného, je to dobrý zdroj? --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 08:55 (CEST)
 • Doplnit české popisky obrázků na Commons (například takto)
NevyřešenoNevyřešeno @Marek Koudelka: Prozatím nevyřešeno, nějak jsem nepřišel na to, jak se to dělá. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 08:55 (CEST)
VyřešenoVyřešeno @Marek Koudelka: Už to tam není, způsobovala to reference zkopírovaná z en wiki v sekci Hierarchie; převedl jsem do češtiny a je to v pořádku. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 09:04 (CEST)

Za mě vše. --Marek Koudelka (diskuse) 22. 9. 2015, 17:07 (CEST)

@Marek Koudelka: Dobrý den, děkuji moc za recenze, dnes se k tomu už nedostanu, ale zítra nebo pozítří do opravím na 100%. Jinak, co se týče té věty na zdroj. Tu mi poradil Vachovec1, já zdroj nehledal, takže vyspravím. Ještě jednou díky za věnovaný čas, udělal jste mi radost. OJJ, Diskuse 22. 9. 2015, 18:01 (CEST)
@Marek Koudelka: A ještě jsem zapomněl na pěkné poděkování. Díky a hezký den, snad se to už teď někdy mezi DČ probojuje. --OJJ, Diskuse 23. 9. 2015, 09:04 (CEST)

Připomínky WP:Q - VD[editovat zdroj]

Relativně pěkný článek, ale kritických připomínek bych stále měl celou řadu. Není jen tak napsat dobrý článek o relativně odborném tématu! Z hlavních věcí:

 • Neobvyklé řazení kapitol - doporučuji se inspirovat u ostatních dobrých či nejlepších článků z oblasti zoologie
@Vojtěch Dostál: VyřešenoVyřešeno Moc podivných věcí jsem tam nenašel, leda tak chov v zajetí, v jiných čl. je Kam do ZOO a to bylo mnou přepsáno, takže za to nemohu.
 • Část "Synonyma" je nadbytečná; odborná synonyma patří do Taxoboxu, česká označení nejsou vědeckými synonymy a patří do úvodu, překlady do českého článků nepatří asi vůbec.
@Vojtěch Dostál: VyřešenoVyřešeno Česká v úvodu, latinská v taxoboxu
 • Část "Poddruhy" musí zahrnovat alespoň stručný popis jednotlivých poddruhů - čím se liší, jak jsou určeny (na základě DNA či fenotypu?)
@Vojtěch Dostál: VyřešenoVyřešeno Velikosti jednotlivých poddruhů dle eol.org.
 • "Popis" je pčíliš krátký, o primátovi určitě bude minimálně v anglické literatuře spousta informací, minimálně 2-3x tolik, ne?
@Vojtěch Dostál: VyřešenoVyřešeno Na enwiki a ostatních stránkách bylo to, co jsem psal + nějaké informace. 2 x zvětšit se to nepovedlo, ale přidal jsem tam část o nemocech a o srsti, takže se to trochu zvětšilo. Můžete mne zásobit dále. Díky. --OJJ, Diskuse 5. 10. 2015, 10:47 (CEST)
Na Google Scholar je přes 50000 článků, na Google Books je 35000 knih, o nedostatku pramenů se tedy nedá mluvit. Měl by to odborník projít a nalézt nějaké, z nichž by se dalo čerpat. Existuje i spousta knih, snad by dovedli poradit experti primatologové - stačí jim napsat. --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 10. 2015, 15:38 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Ano, o nedostatku pramenů se nedá mluvit, zvláště v GoogleBooks, kde je před prohlížením nutno knížky koupit... OJJ, Diskuse 24. 10. 2015, 11:55 (CEST)

Na Nejlepší článek bych pak měl ještě další připomínky, ale to sem nepatří :-). Pěkný den, --Vojtěch Dostál (diskuse) 4. 10. 2015, 19:31 (CEST)

@Vojtěch Dostál: Už 4. recenzent se zajímá o můj článek, čehož si velmi cením. Dnes mám čas, během dne se na to podívám. Díky za ochotu. OJJ, Diskuse 5. 10. 2015, 06:39 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Abych to zkrátil, co ještě chybí? Abych to když tak udělal na 1x. Díky za recenzi, myslíte si, že to už k něčemu vypadá?OJJ, Diskuse 18. 10. 2015, 15:51 (CEST)
Rozhodně se to zlepšuje, ale je stále dost vidět, že nejste odborníkem na to téma a některé formulace bývají nešťastné. Já myslím, že dobré a nejlepší články obvykle píší lidé, kteří do tématu trochu více "vidí" či ho mají načtené. Zkuste třeba poprosit o radu ty odborníky, jak jsem výše radil... --Vojtěch Dostál (diskuse) 18. 10. 2015, 16:07 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Já jsem právě z těch, které toto baví. Bohužel ty nesmysly vznikají špatným překladem. Zkusím se po něčem ještě podívat. OJJ, Diskuse 18. 10. 2015, 16:10 (CEST)
@Vojtěch Dostál: Tak, něco jsem ještě připsal. --OJJ, Diskuse 18. 10. 2015, 17:15 (CEST)

Recenze Kacíře[editovat zdroj]

Ahoj, tak něco (málo) poznámek ode mne:

 • IMO, předně by bylo vhodné sjednotit styl textu, tj. aby v některých sekcích nebyl makak popisován v singuláru (Makak jávský je všežravec) a v jiných v plurálu (Makakové jávští žijí v tlupách);VyřešenoVyřešeno
 • /Úvod
  • za informaci o pohlavním dimorfismu bych doplnil důležitý fakt, že v jejich sociální struktuře se projevuje matrilineární hierarchie a samci opouštějí skupinu po dosažení puberty,VyřešenoVyřešeno
  • následnou větou: „Na ostrově Bali byl uctíván,“ bych začal nový odstavec,VyřešenoVyřešeno
  • ano, na makacích jsou testovány léčiva, ale pro úplnost tam chybí podstatná informace (v článku) o psychologických experimentech (např. v bakalářce, s. 23) – nemusí být nijak rozvedena, jen obecná (k m. rhesusovi máme dokonce článek);VyřešenoVyřešeno
 • myslím, že dobrý článek má obsahovat sekci Etymologie dle en iw.
 • /Taxonomie
  • odmazat obecné linky na roky (1993), viz WP:KO, čtenáře zavedou na přehledové články bez vztahu k makakovi,VyřešenoVyřešeno
  • naopak tam chybí přesnější linky typu mitochondriální DNA, restrikční endonukleázaVyřešenoVyřešeno
  • odmazat také vícenásobné linky v jedné sekci (zejména Palau, Indonésie) dle WP:KO…VyřešenoVyřešeno
  • co znamená věta: „V roce 1993 byla bioložkou Zhang et al“? Odkazované heslo nikdy nevznikne; Čang je příjmení vědkyně a et al. je lat. zkratka et alii = „a kolektiv“, používaná při citování hlavního autora s kol.,VyřešenoVyřešeno
  • věta v přítomném čase: … i přes další výzkumy není příbuzenský vztah mezi jednotlivými poddruhy zcela znám, je problém protože informace zastarává WP:ES/11.(10.); reformulovat ve smyslu, že (k roku 2014) nebyl příbuzenský vztah … zcela objasněnVyřešenoVyřešeno
  • chybí tam info, že nežije na CelebesuVyřešenoVyřešeno
 • /Popis
  • chybí tam info, že patří ke 3 nejmenším druhům makaků, že odlišný vzhled a tvar ochlupení obličeje, je pro makaky neobvyklý, že je to jeden z nejvíce plodožravých makaků, když plody tvoří až dvě třetiny potravy.VyřešenoVyřešeno
  • popis vést od hlavy dolů> není jasné, jestli věta: „Srst má červeno-hnědé až šedo-hnědé zbarvení,“ se vztahuje jen k hlavě, nebo k celému tělu. Pokud k tělu, pak ji přesunout buď do úvodu, nebo až za popis hlavy. Stejně tak nepřeskakovat z hlavy na ocas a zase zpět k tvářím. Prostě mít ucelené anatomicko-topografické oblasti; klidně vytvořit i další sekci/e.VyřešenoVyřešeno
  • celkový vzorec zubů > změnit na: zubní vzorec trvalého chrupu, s tím, že bych jednotlivá písmena pro čtěnáře neznalých zkratek wikifikoval [[Řezák|I]] VyřešenoVyřešeno
  • Herpes virus typu B > předně by tam měl být i link na článek, který „může vzniknout“; k terminologii, nevím nakolik se používá daný název, ale v ČR je znám jako „opičí B virus“ či Herpesvirus simiae,VyřešenoVyřešeno
  • Větu: „… zároveň také slouží jako přenašeči pro lidi smrtelných nemocí, jako je Herpes virus typu B,“ je nutné reformulovat, sám virus není nemocí, ale původcem chorob (platí zde vztah jako vir HIV vyvolává AIDS). Opičí virus způsobuje i těžká onemocnění centr. nervové soustavy, která mohou vést k trvalému poškození nebo až smrti,VyřešenoVyřešeno
  • k Plasmodium knowlesi bych doplnil, že mohou způsobit i malárii u člověka, sice spíše raritně, ale r. 2014 bylo v Malajsii 2,5 tisíce případů.VyřešenoVyřešeno
 • /Chování
  • paří mezi denní tvory > změnit: denní živočichyVyřešenoVyřešeno
  • Ráno vstávají kolem 5:30 až 6:00, čeho? Chybí časová jednotkaVyřešenoVyřešeno
  • z nichž jsou více početné samice, které počtem převyšují samce, a mláďata > částečná duplicita a nejasná formulace: samice jsou početnější než samci a mláďata dohromady? není zřejmé, jak je to myšleno. Jinak by stačilo napsat: z nichž jsou nejpočetnější samice.VyřešenoVyřešeno
  • Někdy jsou makakové jávští k vidění společně s kahauy nosatými (Nasalis larvatus) > chtělo by dopsat, proč je tato informace uváděna, čím je významná? Makakové jsou jistě viděni s více zvířaty; nebo reformulovat, že někdy žijí společně s kahauy, ale zdroj jsem nečetl. Bude se jednat o soutěživou konkurenci – kompetiční vztah. VyřešenoVyřešeno
  • jde většinou o nejsilnější jedince, které upřednostňují > jedince, kteří KomentářKomentář Jestli se nepletu, upřednostňují je samice, ne?
Ano, máš právdu.--Kacir 3. 11. 2015, 01:46 (CET)
  • viz. > není zkratka, tedy bez tečkyVyřešenoVyřešeno
  • Po skončení gravidity se samici narodí > Po skončení gravidity se (jí) narodí; slovo „samice“ je ve 4 navazujících větách (!)VyřešenoVyřešeno
  • Co se týče mláďat, > reformul., začít: Někteří jedinci mohou být nesnášenliví vůči dalším členům tlupy, objevují se krádežeVyřešenoVyřešeno
  • si zpočátku hrají všichni dohromady > nadbytečné VyřešenoVyřešeno
  • kolem jednoho až dvou let se však > jednoho až dvou let čeho? „života/věku“VyřešenoVyřešeno
  • /Hierarchie + Rozmnožování, chybějící informace v článku:
   • že o mládě vždy prvotně pečuje matka, s samci o ně nikdy nepečují v plném rozsahu ani po krátkou dobu, že na jednoho samce připadají dvě až tři samice, a skupiny se mohou štěpit, že samice jsou filopatrické (věrné "domovské lokalitě" nebo se do ní vracejí v období rozmnožování), a že všichni samci odcházejí ze skupinu ve věku 4–7 let.VyřešenoVyřešeno

POKRAČOVÁNÍ
  • /Inteligence a používání nástrojů
   • což značí, že jsou poměrně inteligentní – vágní formulace, WP:VSVS, co znamená „poměrně“ inteligentní? Buď přímo uvést fakta spojená s inteligencí a doplnit informace ve zdroji, nebo vypustit.VyřešenoVyřešeno Vypuštěno
   • klidně doplnit dle en wiki, že nástroji otevírají škeble a plže..., že si myjí a škrábou sladké brambory, maniok...KomentářKomentář Škeble nebo ústřice, to je všechno podobné, já to přepsal na lepší výraz mlži. Brambory a maniok doplněny.
   • do poslední věty odstavce zapracovat odkaz na sociální učení, tj. chování jímž mláďata získávají tyto dovednosti od dospělých.VyřešenoVyřešeno
 • Ohrožení a vztah k lidem
  • myslím, že by bylo dobré uvést konkrétní příklad lékařského testování – (možná sám doplním alespoň dle en wiki)VyřešenoVyřešeno už ani nemusíš...
  • makakové jsou zabíjeni … pro sport – potřebuje vysvětlit, co to znamená? Slouží jako sportovní náčiní? :)VyřešenoVyřešeno snad...
  • Dnes odchyt z volné přírody zakazují pouze balijské zákonyWP:ES/11. bod, potřeba nějak reformulovat „dnes“; článek stárne, stejná formulace nemusí za rok, za pět let platit,VyřešenoVyřešeno
  • je podle IUCN – zkratku rozepsat českyVyřešenoVyřešeno
 • Chov v ZOO
  • jednovětá sekce je příliš krátká, jednak z názvu neplyne, že se týká jen ČR: Chová se makak j. běžně ve světových ZOO? Nešlo by dohledat, jestli ho nemají či mají i další české zahrady?
NevyřešenoNevyřešeno Nevím, jestli budeš mít větší štěstí, já prošel všechny databáze druhů snad všech zoologických zahrad u nás a mimo Tábora nic. Mám tedy sekci úplně vypustit?
Sice je to pahýlová sekce, ale ponechej ji tam.--Kacir 5. 11. 2015, 01:20 (CET)
 • Externí odkazy
  • bylo by dobré lépe popsat odkazy – např. u prvního bych uvedl celý název díla buď v en, nebo jeho český překlad, nebo oba /český v závorce za odkazem/; nezkoušel jsemVyřešenoVyřešeno Dva rozepsány, ten třetí byly spíše jenom ty fotky.
 • Technické
  • přesunul jsem obrázek vpravo, protože zarovnané obrázky vlevo nemají přerušovat nadpisy sekcí (v normál. rozlišeních). Takže doleva vkládat jen tehdy, pokud je bezpečně obtéká text a nepřerušuje název sekce, viz také Obrázky v článku
  • u obrázků v galerii lze uvažovat o využití:
   • <gallery mode=packed>, nebo nastavení velikosti a počtu obr. na řádek (perrow)
   • <gallery widths=200 heights=180 perrow=3>,

což nechávám na tobě.VyřešenoVyřešeno

Celkově se jedná o velmi pěkný článek, díky OJJi za pečlivou práci na něm. Zdraví--Kacir 3. 11. 2015, 01:46 (CET)
@Kacir: Díky, později projdu a dodělám + jsem rád, že se článek líbí. Hezký den. OJJ, Diskuse 4. 11. 2015, 07:05 (CET)
@Kacir: Dík moc, brzo projdu a vyřeším. Jo a hezký svátek ;). OJJ, Diskuse 28. 10. 2015, 05:01 (CET)
Není zač, některé chybějící informace můžeš dohledat u evolučního antropologa a primatologa doc. Vančaty (otevři si PDF / nebo jednoduchou verzi, v ní hlavně ss. 33–34 /makak jávský/ a s. 16 /úzkonosí primáti/), lze z toho citovat, či dohledat další reference.--Kacir 28. 10. 2015, 05:16 (CET)

@Kacir: Tak, všechno (snad) vyřešeno dostatečně, díky za recenzi, můžeš když tak dodělat ten zbytek. Ještě ale budu muset dopsat tento článek, dal jsem tam sice pracuje se, ale nevím, jestli mi ho tu tak dlouho necháte ;-). Hezký den. --OJJ, Diskuse 28. 10. 2015, 10:37 (CEST)

@Kacir: Ahoj, v tom zdroji jsem asi špatně četl, ale nenašel jsem :(, z čeho jsi prosím čerpal? Hezký den. OJJ, Diskuse 28. 10. 2015, 18:01 (CET)
Máš pravdu, teď jsem projel PDF dokument (1. odkaz). Není identický s druhým. Informace o makakovi jávském dohledáš ve 2. odkazu, jedná se o monografii „Primatologie“ 2. díl, /viz úvod Předmluvy k 2. dílu/. Jak jsem zmínil výše, stránky jsou v zápatí číslované:
text
Václav Vančata – Primatologie Díl 2
10
 • nějaké informace vhodné pro doplnění článku jsou zejména na ss. 34–35, event také na s. 17. Pěkný večer--Kacir 28. 10. 2015, 18:59 (CET)
@Kacir: Díky, dnes se k tomu už nedostanu, zítra bych měl dodělat. Budu rád za zbytek poznámek. Hezký den. OJJ, Diskuse 28. 10. 2015, 19:18 (CET)
@Kacir: Díky za recenzi! --OJJ, Diskuse 4. 11. 2015, 15:31 (CET)

Vyhodnocení[editovat zdroj]

@Vachovec1, Utar, Marek Koudelka, Vojtěch Dostál: Zdravím všechny mé recenzenty, vzhledem k tomu, že všechny poznámky, které jsem od Vás dostal, jsou již opraveny, budu rád za vyhodnocení. --OJJ, Diskuse 17. 10. 2015, 10:17 (CEST)

Velmi pěkné. Jsem pro udělení DČ, až se vyřeší případné připomínky níže. --Vojtěch Dostál (diskuse) 6. 11. 2015, 10:35 (CET)
@Vachovec1, Utar, Marek Koudelka, Vojtěch Dostál, Kacir: Poslední připomínky provedl! Ještě to prosím někdo omrkněte a když tak opravte nějakou drobnost. Díky za recenze. --OJJ, Diskuse 6. 11. 2015, 11:17 (CET)
Za mě OK, článek si po vyřešení posledních připomínek už myslím stříbrný puclík zaslouží. --Vachovec1 (diskuse) 7. 11. 2015, 13:24 (CET)
@Vachovec1, Utar, Marek Koudelka, Vojtěch Dostál, Kacir: Takže, celkové vyhodnocení. 2 recenzenti ano, 2 se zdrželi a 1 se nevyjádřil, teď si to již vyhodnoťte sami, jestli ta práce stála za to. --OJJ, Diskuse 18. 11. 2015, 16:09 (CET)
Práce stála "za to" určitě. Ultimátním cílem je vylepšení článků a předávání zkušeností mezi editory, ne "puclíky". --Vojtěch Dostál (diskuse) 21. 11. 2015, 18:27 (CET)

Crab-eating Macaque[editovat zdroj]

Velmi děkuji za návrh zajímavosti, měl bych ale prosbu o nějaké opravy. Myslím, že název "crab-eating makak" není synonymum pro "makak jávský", ale anglický název tohoto primáta. Domnívám se také, že ábíčko není tak úplně vhodný zdroj pro případný DČ, nehledě k tomu, že v něm uvedené informace tak úplně nesouhlasí s tím, co je v hesle. Podle úvodu hesla to totiž vypadá, že krabi jsou spíš jen příležitostným doplňkem stravy a že se živí hlavně rostlinnou stravou, zatímco v tom ábíčku to je popsané spíš naopak. Jan.Kamenicek (diskuse) 9. 11. 2015, 00:20 (CET)

@Jan.Kamenicek: Projdu, najdu, bylo to v jiných referencích. Jinak je tam někde dole navržená ještě jedna, nevím, jestli jsem ji správně zařadil. OJJ, Diskuse 9. 11. 2015, 06:00 (CET)
Vidím, že heslo bylo mezitím povýšeno na NČ. Mohu proto i s ohledem na tento fakt poprosit o vyřešení výše zmíněného problému? Díky, Jan.Kamenicek (diskuse) 30. 11. 2015, 00:34 (CET)
Technická poznámka: zatím jen DČ :-) --Vachovec1 (diskuse) 30. 11. 2015, 01:41 (CET)

[editovat zdroj]

Dík všem za recenze, ale u tohohle prvního počinku už toho chybí celkem dost, letmě vztah mezi poddruhy, ochrana, rozšíření chování. Taky jsme tam zanechali pár, teď už opravených nepřesností. Na současný dobrý článek už by chtělo víc práce, takže jsem ho dal pryč. --OJJ, Diskuse 10. 8. 2018, 08:24 (CEST)