Diskuse:Laločník ostrozobý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

@Hnetubud: Díky za založení článku, snad poprvé, kdy chci psát o vyhynulém druhu a už tu je! :) Hodlám si dát za úkol přeložit článek podle enwiki, kde je v současnosti FA. Zároveň jsem při porovnání s anglickou Wiki objevil zjevně nějakou nepřesnost: en:Huia#Feeding_and_ecology. Podle našeho článku si pohlaví při získávání potravy pomáhala, podle enw jde o omyl a odlišný tvar zobáků mezi pohlavími měl snižovat vnitrodruhovou konkurenci. Moc nevím, kde je pravda, tak to zatím dávám sem. OJJ, Diskuse 16. 8. 2019, 14:27 (CEST)

Tak to si tedy vůbec nevzpomínám, že jsem něco takového psal. Jestli ano, muselo to být už velice dávno, takže s nějakými zdroji asi těžko pomůžu. Ale o tom společném sběru potravy jsem našel zmínku třeba tady: https://www.nzgeo.com/stories/huia-the-sacred-bird/ (pokud opravdu žili v celoživotních párech, nezdá se mi to až tak nepravděpodobné, ale nějaký odborný terénní výzkum žijících ptáků asi neproběhl). Každopádně huia si určitě zaslouží kvalitnější článek, tak se budu těšit.--Hnetubud (diskuse) 18. 8. 2019, 20:33 (CEST)
@Hnetubud: Jo, je to dlouho. :) Tak jsem to opravil a zatím trochu doplnil dle knížky, mrkněte se. Pokud mi pošlete mail, můžu Vám tu knížku i poslat, 1000 stránek o různých vyhynulých druzích, je to docela hezky dělané. Ale doufejme, že se časem k podobným knihám nebudou vydávat rozšíření. --OJJ, Diskuse 19. 8. 2019, 12:30 (CEST)
Ano, myslím, že by to tak být mohlo (ovšem u tak rychle vyhubených druhů se úplná pravda asi těžko někdy zjistí). Tak snad se podaří článek dotáhnout na DČ, i když s anglickou wikipedií je těžké se měřit – obávám se, že rozdíl nebude ani tak v počtu editorů, jako spíš v jejich přístupu.--Hnetubud (diskuse) 20. 8. 2019, 22:53 (CEST)
@Hnetubud: A vcelku hotovo. :) Dalo to práci, ale vypadá to hezky. Teď to celé znovu přečíst, projít, opravit, zkontrolovat reference. :D --OJJ, Diskuse 22. 10. 2019, 10:26 (CEST)
Ano, článek se povedl, přeji úspěšnou nominaci. Ale jak jsem se díval, převážná většina zoologických DČ a NČ pojednává o exotických druzích, které málokterý laik zná. Tak mě napadá, jestli by čtenáři neocenili spíš kvalitní článek o nějakém zvířeti, s nímž se běžně setkávají (třeba takový ježek východní, ten by vylepšení určitě potřeboval…)--Hnetubud (diskuse) 23. 10. 2019, 10:17 (CEST)
@Hnetubud: Děkuji. Ano, to je dobrý nápad. Kdysi jsem sepsal čolka dravého, ježek mi chodí na zahradu, takže ten by šel taky. :) OJJ, Diskuse 23. 10. 2019, 10:28 (CEST)

WP:Q[editovat zdroj]

Vachovec1[editovat zdroj]

Krátce na úvod.

Úvod
 • Laločníci ostrozobí měli silné místo v kultuře domorodých Maorů. – Silné místo? Jak může být místo silné? Spíš významné či význačné.
Systematika
 • (jen poznámka na okraj, není nutno řešit) Neomorpha je dnes vědecké jméno pro rod cvrčků – [1].
 • Laločník ostrozobý představoval pravděpodobně pozůstatek z dob rané kolonizace Nového Zélandu zpěvnými ptáky. – Šlo by tu "ranou kolonizaci" časově upřesnit? Před kolika miliony let?
 • Oprav si odkaz na rozcestník laločníkovití.
 • Coby nejbližší žijící příbuzný této čeledi vychází novozélandský pěvec medosavka hvízdavá (Notiomystis cincta), vztahy s ostatními druhy ptáků nicméně ještě zbývá určit. – Nebylo by na škodu zmínit, že medosavka je jediným zástupcem své čeledi.

Budu pokračovat. --Vachovec1 (diskuse) 18. 11. 2019, 14:08 (CET)

Popis
 • Pokusil jsem se vylepšit poněkud neobratné formulace v této sekci.
 • U jiných druhů živočichů, jež využívají sexuálně dimorfní fyzické rysy k přilákání partnera, také obyčejně tyto znaky silně kontrastují se zbarvením těla.WP:VSVS. Jakých živočichů? Příklad/příklady?
Výskyt
 • Vzácně nebo vůbec jsou nicméně nalézány pozůstatky laločníků v centrálních oblastech Severního ostrova a také v Hawke's Bay. - Vůbec jsou nalézány? Nesrozumitelné, přeformulovat.
 • Společně s jejich příchodem totiž došlo k odlesňování, zavedení nepůvodních predátorů i samotnému lovu ptáků. – Nepůvodních predátorů? Jakých? Kdyby šlo o Evropany, tak to není třeba rozvádět (kočky, krysy a tak dále). Ale u Polynésanů?
 • Byl pozorován v původní vegetaci… – Z kontextu soudím, že pouze v původní vegetaci?
Potrava
 • Laločník svou potravu získával především z rozkládajícího se dřeva. – Myslím, že u dřeva se používají spíše adjektiva trouchnivějící či tlející.
 • …ten je v původním jazyce pojmenován huhu… – Původní jazyk je co? Maorština?
 • Samci používali svůj tlustý zobák k sekání a trhání vnějších vrstev rozpadajícího se dřeva… – Sekání a trhání? To si nějak neumím představit. Spíš půjde asi o něco jako dlabání a odtrhávání?
 • …delší zobák samic byl naopak vynikající pro vytahování larev hmyzu z nor v živých stromech, kam se samec nedostal.Nora je obydlí vyhrabané v zemi. Zde půjde spíše o komůrky či chodbičky ve dřevě.
 • Všechny zprávy o tom, že členové páru získávali potravu společně, pocházejí ze špatného pochopení pozorování ornitologa Waltera Bullera, který popisoval, jak pár chovaný v zajetí získával larvy brouků ze dřeva. – Vyvrátil to někdo jinými konkrétními pozorováními v terénu? Pro teoretiky je snadné něco odmítnout, když v praxi nelze dokázat, kdo má pravdu.

Budu pokračovat. --Vachovec1 (diskuse) 19. 11. 2019, 01:00 (CET)

V kultuře
 • Názory na chuť masa laločníka ostrozobého se v dobových záznamech liší. – V dobových záznamech koho? Evropských přistěhovalců nebo Maorů?
 • Prostřednictvím tohoto obchodu se peří laločníka ostrozobého dostalo i na daleký sever a daleký jih Nového Zélandu, i když v těchto oblastech se laločníci nevyskytovali. – To by chtělo upřesnit. "Daleký sever" : dle sekce výskyt se tam v minulosti laločník ostrozobý vyskytoval. "Daleký jih" : míněn Jižní ostrov, kde se laločník ostrozobý pravděpodobně nevyskytoval?
 • V červnu 2010 bylo jedno ocasní peří na aukci v Aucklandu vydraženo za rekordních 8000 novozélandských dolarů. – Míněno jedno pero nebo soubor ocasních per z jednoho laločníka?
Vyhubení
 • Obrázek muže vpravo: podle popisu na Commons to vypadá, že pera laločníka má pouze ve vlasech. Tunika je sice ptačí, ale asi ne z peří laločníků. Takže nikoli "oděn do peří laločníka".
 • Následkem osídlení Nového Zélandu Maory ve 14. století s dalším příchodem evropských osadníků ve 40. letech 19. století (který byl spojen s ničením stanovišť, lovem a zavedením nepůvodních predátorů) byl pták vytlačen pouze do jižních oblastí Severního ostrova. – Šlo by to nějak rozdělit? Nejdřív vzít ty Maory, pak Evropany? Podle mapky v iboxu se v roce 1840 laločník vyskytoval už pouze v JV polovině ostrova. k introdukci krys, koček a dalších nepůvodních predátorů mohlo ovšem docházet již daleko dříve, k intenzivním kontaktům s evropskou civilizací docházelo již od konce 18. století.
 • Mnoho tehdejších lidí chtělo následně tuto módu napodobit. – To je míněno jak? Na Novém Zélandu? V Británii? V celém Britském impériu?
 • Poslední oficiální pozorování laločníka ostrozobého pochází z 28. prosince roku 1907, když W. W. Smith viděl v lesích pohoří Tararua Range tři ptáky. – W. W. Smith byl kdo?
 • Vyskytly se v posledních desetiletích nějaké organizované expedice s cílem vypátrat živé laločníky?

To bude ode mě asi všechno. Smutný příběh. Zlatý puclík bude určitě článku slušet. --Vachovec1 (diskuse) 20. 11. 2019, 01:24 (CET)

@OJJ: pokud máš k dispozici plné znění těch dvou taxonomických studií z Molecular Phylogenetics and Evolution (momentálně ref 6,7), rád bych se na to podíval. --Vachovec1 (diskuse) 20. 11. 2019, 01:44 (CET)