Diskuse:Kostel Narození Panny Marie (Orlová)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

WP:Q[editovat zdroj]

Perid[editovat zdroj]

@T.Bednarz: Ahoj, přečetl jsem si Tvůj článek a měl bych pár postřehů.

Rozsah[editovat zdroj]

 • Prosím, určitě rozšířit úvod. Měl by ve stručnosti shrnovat celý obsah článku. Já se snažím úvod členit do odstavců, které zhruba odpovídají členění článku, tj. jeden odstavec historie, druhý popis atd.

VyřešenoVyřešeno Úvody jsou můj kámen úrazu. Vystačí to?

 • Zdá se mi, že celkově by chtěl článek trochu rozšířit, aby splňoval kritéria DČ. Máš v referencích uvedeno poměrně dost literatury, nešlo by z ní ještě něco vymáčknout? Například o varhanech? Určitě Tě ještě něco napadne.

VyřešenoVyřešeno Vyhrabal jsem detailní popis soch a rekonstrukci varhan.

Vzhled a styl[editovat zdroj]

 • Doplň, prosím, alty s popisy jednotlivých obrázků. Můžeš se inspirovat třeba zde. Celkově Ti tento článek může být vzorem DČ o kostelu.

VyřešenoVyřešeno Doplněno.

 • Také je třeba za jednoslovné předložky a spojky doplnit pevné mezery.

VyřešenoVyřešeno Snad jsem nic nepřehlédl.

 • Trochu bych změnil logiku členění na sekce. V sekci Popis bych místo Architektura raději použil Exteriér, pak následuje Interiér, Schodiště a šoupnul bych tam i Zvony.

VyřešenoVyřešeno Dává to nyní věru většího smyslu.

Sloh[editovat zdroj]

 • Dvě slova se stejným základem hned za sebou: „Šlo o menší stavbu postavenou ještě před příchodem...“

VyřešenoVyřešeno Vyřešeno.

 • Koukám, že máš stejný problém jako já, a sice časté používání slovesa být s trpným rodem :-). Markantní je to zejména zde: „Na začátku 20. století již kostel nevyhovoval kapacitním potřebám věřících a bylo rozhodnuto o jeho přestavbě. V roce 1903 byl starý kostel až na kněžiště rozebrán. Dne 8. září 1903 byl u příležitosti dne svátku narození Panny Marie položen základní kámen stavby. Stavbu provedli místní stavitelé Miroslav Martinec společně s Janem Sedlaříkem na základě upravených plánů stavitele Josefa Bergra z Bohumína. Byl dostavěn v roce 1905, 21. října 1906 slavnostně vysvěcen. Mezi lety 1920 až 1975 bylo v Orlové a okolí kostela zbouráno na 1200 budov. V roce 1979 zámek za kostelem. Od roku 1961 do 2008 byl vypočten pokles způsobený poddolováním o 2,5 m. Zaměřený pokles náměstí v období 1959–2004 byl 1,83 m. Rozsáhlé škody ve zdivu kostela způsobily především důlní otřesy. V osmdesátých létech 20. století podolovaný kostel byl určen k demolici. Za záchranu kostela se zasadil ThDr. Antonín Huvar, farář farnosti a čestný papežský prelát, společně s několika farníky. Kostel byl staticky zajištěn stažením základů, byla položena nová střecha, opravena fasáda, provedena výmalba a vyměněna výdřeva podpírající kostel. Další opravy byly prováděny postupně v etapách od roku 2000 až do roku 2013. V tomto období bylo provedeno mimo jiné nové statické zabezpečení, opravena fasáda, obměněna střechy, výmalba interiéru a pořízeny dva nové zvony.“

VyřešenoVyřešeno Kde to šlo, tam nahrazeno činně. Zní to lépe.

 • A nakonec trochu, prosím, zredukuj ty zvony... „V tomto kostele se dochovaly dva nejstarší zvony – jeden z roku 1435 o váze 750 kg a zvon z roku 1534 o váze 900, které jsou nyní zavěšeny v pravé věži. V levé věži byly zvony, ulity a zavěšeny v roce 1932, rekvírovány v roce 1942. V roce 2010 byly pořízeny a zavěšeny nové zvony. Zvony byly ulity v Pasově, větší sv. Martin má hmotnost 1370 kg, menší sv. Barbora váží 930 kg. Zvony posvětil 12. září 2010 František Lobkowitz biskup Ostravsko-opavské diecéze. Sv. Barbora nese nápis: Svatá Barboro, oroduj za nás, zvláště za horníky.“

VyřešenoVyřešeno Promazáno.

To je prozatím všechno, nějaká práce tam ještě bude, ale určitě to zvládneš. --Perid (diskuse) 10. 3. 2018, 15:16 (CET)

Díky za podněty. Po víkendu půjčím knížky a vrhnu se na to. --Tadeáš Bednarz (diskuse) 10. 3. 2018, 20:56 (CET)
--Tadeáš Bednarz (diskuse) 13. 3. 2018, 17:35 (CET)
@T.Bednarz: Ahoj, udělal jsi pořádný kus práce, zatím jsem změny jen prolétl, o víkendu článek pořádně přečtu. Ale nejásej předčasně, ještě je na řadě kolega Gumideck, možná i další matadoři kvality OJJ a Jan Polák a ti se Ti o další várku práce na článku jistojistě postarají :-). --Perid (diskuse) 13. 3. 2018, 21:24 (CET)

Gumideck[editovat zdroj]

Díky za článek, kostelů a architektury celkově ve WikiProjektu Kvalita moc nemíváme, což je škoda. Kolega Perid napsal pěknou recenzi, podrobně tedy přečtu po vypořádání připomínek. Hlavně to nevzdávej, cesta k úspěchu není složitá :-) Gumideck (diskuse) 10. 3. 2018, 21:12 (CET)

JAn[editovat zdroj]

Pár postřehů:

 • Hned úvodní věta Kostel Narození Panny Marie v Orlové je římskokatolický kostel vystavěný ležící v orlovské městské části Město v okrese Karviná. mi přijde hodně kostrbatá. Například i link na Orlovou je úplně jinde než link na část obce, a já až po druhém přečtení pochopil, že neleží v Karviné. (a určitě to není městská část.)

VyřešenoVyřešeno Přebytečné slovo odstraněno, formulace a linky napraveny.

 • Celkově upravit stylisticky. například Své nynější podoby dostal kostel - on má více podob :-)?

VyřešenoVyřešeno Ujasněno.

 • ...zbouráno na 1200 budov. V roce 1979 zámek za kostelem. - minimálně doplnit i.

VyřešenoVyřešeno Zcela přeformulováno.

 • Stavební vývoj začíná podnadpisem, kde se mluví o kapli. ta je sice zmíněna v úvodu, ale asi by bylo lepší začít větou Kostel byl vystavěn na místě bývalé kaple.

VyřešenoVyřešeno Přepsáno.

VyřešenoVyřešeno Způsobeno chybným čtením a nedostatečnou znalostí oboru, narovnáno.

 • Kapitola Zvony by měla uvádět, že z původních X zvonů se do současnosti dochovaly dva...

VyřešenoVyřešeno Uvedeno.

 • Adresa Lidická 770 se vztahuje spíše k faře, kostel asi popisné číslo nemá.

VyřešenoVyřešeno Vskutku je to tak, nechal jsem tam jen ulici. JAn (diskuse) 14. 3. 2018, 14:12 (CET)

--Tadeáš Bednarz (diskuse) 14. 3. 2018, 19:29 (CET)

Styl jsem ještě poopravil. Dále vidím:

 • Mezi lety 1920 až 1975 bylo v Orlové a okolí kostela zbouráno na 1200 budov, mezi něž patřila i demolice zámku v 1979. 1979 není mezi 1920-75.
 • Dle pramenného údaje z 28. května 1260 byla...' - co je to pramenný údaj?
 • Stavbu provedli místní stavitelé (...) za 600 000 Kč. - opravdu v roce 1905?
 • V roce 2013 byla zrestaurována malba v kněžišti, která zobrazuje pověst o založení kostela a zrestaurovaný hlavní oltář. - na malbě je zrestaurovaný oltář?
 • K výjimečným historickým nástrojům orlovské farnosti patří kostelní varhany - farnost má více zajímavých nástrojů?
 • V levé věži byly zvony ulity a zavěšeny v roce 1932, - zvony byly ulity ve věži?
 • jak se jmenují původní zvony?

JAn (diskuse) 19. 3. 2018, 22:54 (CET)