Diskuse:Konvoluce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Milí kolegové, jaký užíváte tvar pro příslušné sloveso - konvolutovat (od convolutio, -onis)? nebo kratší konvolovat? (A podobně by byly dále odvozené termíny typu "konvolutované funkce" atp. Díky - J. Obdržálek jan.obdrzalek@mff.cuni.cz

Já používám "konvoluovat", "konvoluované funkce" (tedy ani jedno z nabízeného), jak to tuším říkal na přednáškách matematiky pro fyziky Kopáček, tehdy docent (kterého Vám asi představovat nemusím). Ale nemůžu doložit, že je to správně.--Petr Karel 30. 8. 2010, 13:06 (UTC) - P.S. Napadl mě vzor: perzekuce - perzekvovat by implikovalo konvolvovat, konvolvovaný.--Petr Karel 13. 9. 2010, 15:54 (UTC)

Správnost vzorce[editovat zdroj]

Zdravím, co si myslíte o správnosti vzorce diskrétní konvoluce v sekci "Využití v počítačové grafice" tento to vzorec mi spíše připomíná cross-correlation, než konvoluci ... i obrázek demonstrující konvoluci je špatně.

P. Ševčík pap@wifistar.net

Chapu to tak, ze bys tam radsi videl , nebo jeste lepe ? A spatnym obrazkem myslis ten dolni v tehle kapitole? (Nebo ten v uvodu clanku?) Zacal bych nejprve konvoluci dvou rad, ktera je uvedena na konci clanku, to se kontroluje lepe. A z toho by sla odvodit ta dvourozmerna. --Jx 15. 12. 2010, 21:12 (UTC)
Dal jsem tam minus. Ono ve vysledku to je jako jedno, protoze ta matice 3x3 byva pro vetsinu obrazovych uprav symetricka. Ale je pravda, ze v konvoluci to minus proste byt musi. --Jx 19. 12. 2010, 14:47 (UTC)


Správnost obrázku[editovat zdroj]

Zdravím, koukám, že se to tu už řešilo, ale ten obrázek je pořád špatně. Chtělo by to dát mínus ještě na osu x, ty body musí být překlopený přes střed a ne jen přes osu. Nejspíše by bylo vůbec nejlepší vést tu červenou linku křížem, těch mínusú si nikdo nemusí všimnout. Hlavně, když i v textu je napsáno, že tu masku jen přikládáme na obraz, což také není pravda. A rozhodně bych se nespoléhal na to, že maska je symetrická, jen si vemte třeba gradient jako (1 0 -1) a při špatném pochopení konvoluce a použití standartní funkce pro konvoluci v MATLABU dostanete vektor na opačnou stranu.

Vašek