Diskuse:Kivi Owenův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


WPQ[editovat zdroj]

Hagar[editovat zdroj]

Za mě možno přistoupit k diskusi v rámci NNČ. Upravil jsem rovnou vše, co bych vytýkal. Kdyžtak mě opravte zpět. Zvážil bych míru popisu dohadů mezi Colbournem a Jollym. Oceňuji popis "velký pupek s trčícím zobákem". :-) Hagar (diskuse) 9. 6. 2020, 22:53 (CEST)

@Hagar: Super, díky za rychlou reakci. OK, tak já to rovnou šoupnu do NNČ. Nad těma odhadama se zamyslím - je to docela klíčové v tom, že celá 90. léta byla o tom, jestli kiviové vymírají nebo ne. Dokonce i v reportech od Department of Conservation se jako jedna z priorit zmiňovalo vyřešení jejich sporu, aby se mohlo přistoupit k vhodné ochraně kiviů. Ale je to takové plkací, tak to zkusím osekat na tu podstatu sporu. S pozdravem, --Podzemnik (diskuse) 10. 6. 2020, 11:51 (CEST)

Délka těla[editovat zdroj]

@Podzemnik: Jen taková maličkost. Nezdá se mi ta nezvykle přesná míra ohledně délky těla (viz "Kivi Owenův měří pouze 30 cm" / "Kivi Owenův měří 30 cm."). Skutečně a naprosto vždy dosahuje pouze takové délky? Řada publikací totiž běžně uvádí 35–45 cm (např. zde, zde či zde). Nebylo by vhodnější uvést nějakou toleranci, nebo to alespoň reformulovat (např. Kivi Owenův měří okolo 35 cm / Kivi Owenův měří obvykle jen 30 cm, výjimečně i více (patrně až 45 cm))? Už jen proto, že se jedná o velice kvalitní článek. S pozdravem Tobartos (diskuse) 17. 7. 2020, 19:42 (CEST)

Já bych k tomu ještě asi dodal, že je potřeba upřesnit, co se vlastně míní tím, že "kivi měří X cm". Zda je to a) délka těla včetně zobáku?, b) délka těla po kořen zobáku?, c) výška? Nějak jsem si to při pročítání článku neuvědomil. Myslím, že pak klidně může platit, že celková délka kivi Owenova je 35 až 45 cm, přičemž na výšku měří do 30 cm. Ale to jen tak spekuluji. Whitesachem (diskuse) 18. 7. 2020, 10:58 (CEST)
Něco takového mi také vrtalo hlavou. Obecně je zřejmé, že se myslí délka (kohoutková výška se obvykle uvádí jako nadstandard), ale souhlasím s kolegou, že by se co největší upřesnění hodilo (obzvláště u NČ). Ať si to nikdo nemůže vyložit špatně. Tobartos (diskuse) 18. 7. 2020, 11:27 (CEST)
@Tobartos: Myslím, že je zřejmé, že naprosto vždy takové délky nedosahuje - v literatuře se uvádí různé délky. Robertson uvádí 30 cm - ten kivie aktivně dlouhé roky studoval. Z toho jsem to přebral. Biolib mi nepřijde jako příliš dobrý zdroj. Nefunguje podobně jako Wikipedie? Nenašel jsem, jak se to přesně měří, podle mě těch 30 cm je takové lišácké číslo, protože některé zdroje uvádí 25 cm ve stojaté pozici a některé 45 cm bez dalšího upřesnění, ale to podle mě bude včetně zobáku nebo natažený kivi, což ale až na výjimka nikdy natažený není... Zkusím ještě pohledat v knihovně. --Podzemnik (diskuse) 20. 7. 2020, 03:47 (CEST)
@Podzemnik: Problém vidím hlavně v tom, jak je to napsáno. Dle mého by stačilo k údaji dopsat cca, kolem, okolo nebo přibližně (místo příslovce "pouze", přičemž raději konkrétně podotknout, že se jedná o nejmenší druh vůbec), aby to bylo opravdu zřejmé. Tedy podobně, jak jste uvedl údaje o váze "Samec váží kolem 1150 g a samice 1350 g", protože např. tento, také jistě věrohodný zdroj uvádí, že samice dosáhla hmotnosti až 1570 gramů. Ani zde by "pevný údaj" nepůsobil moc věrohodně. Každopádně je to dost nepřesný popis u kterého se zkrátka vůbec neví, jestli je myšlena délka nebo výška (včetně zobáku či nikoli), jak podotknul kolega, ale třeba i kolik jedinců a odkud bylo zkoumáno. Co naděláme, když to autor nebyl schopen přiblížit, můžeme jen polemizovat a domnívat se (což je myslím v rozporu s Wikipedií - vlastní výzkum). Už jen z těchto důvodů bych se nebál informaci o rozměrech co nejvíce rozvést, tedy využít vícero (pro Vás možná méně věrohodných) zdrojů. Toť jen můj názor. Pěkný den přeji. Tobartos (diskuse) 20. 7. 2020, 11:34 (CEST)
@Tobartos: Ano ano, souhlasím s Vámi, že vyjansnění by bylo vhodné a děkuji za připomínku. Jak jsem zmínil, zkusím zapátrat v knihovně ještě. --Podzemnik (diskuse) 20. 7. 2020, 12:04 (CEST)
@Podzemnik: Samozřejmě zdrojovat Biolibem moc vhodné není, to byl jen dodatečný příklad. Zkoušel jsem najít něco v těch studiích, dohledal jsem nicméně jen podrobnější parametry (konkrétně i "body lenght") o kiviovi hnědém. Snad budete mít větší štěstí.
PS: Ještě ohledné té definice. Mám za to, že délkou těla se rozumí délka od hlavy ke konci ocasu, případně ke kořeni ocasu, tedy maximálně bez ocasní části (u savců včetně vyčnívajícího čumáku, tudíž bych předpokládal, že u ptáků se zobákem se k tomu staví stejně). Tobartos (diskuse) 20. 7. 2020, 14:43 (CEST)
@Tobartos: Ptáci se měří od špičky zobáku po konec ocasu (nejdelšího rýdovacího pera). Dále se měří zobák, ocas, běhák, křídlo. A platí to i pro zahraničí, viz Bird measurment. -xfi- 21. 7. 2020, 20:40 (CEST)