Diskuse:Josef Sudek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrhy na vylepšení článku[editovat zdroj]

 • rozdělit článek na život / dílo - lze to vůbec?
 • dodělat životopis podle časové osy
 • dílo - více popsat jednotlivé Sudkovy cykly, jaké byly, čím se vyznačovaly, atd...
 • upravit biblio, je tam toho moc, a je to nepřehledné, nešlo by to zmenšit nebo dát do dvou sloupců?
Navrhuji ponechat jen nejvýznamnější knihy, kde je Sudek hlavním autorem, tj. s velkým podílem Sudkových fotografií, monografie, atd. - jen 1. vydání za autorova života (vynechat kalendáře apod.), tedy "Bibliografie (výběr)", s použitím šablony "Citace monografie", kde lze vynechat autora (protože to implicitně vyplývá, že jím je Sudek), do komentáře uvést příp. autora textu nebo další autory (tento způsob je použit u Brassaïe); mohli bychom doplnit i autorské výstavy - výběr - za Sudkova života. --Hobr 21:35, 29. 5. 2008 (UTC)
 • obrázky: pořídit další a lepší obrázky, například obě galerie v Praze, například Sudkův ateliér, různé detaily, zahrádku, vnitřek, komoru atd...

--Svajcr 21:37, 28. 5. 2008 (UTC)

Dobrý den, moje poznámky k textu:

 • k návrhům výše: s většinou souhlasím, jen bych chtěl poznamenat, (* zamodřit chybějící odkazy, jinak nám NNČ neprojde...) že není třeba zamodřovat všechny červené odkazy za každou cenu, jde jen o to, aby se článek celý nečervenal, aby tam nebyly odkazy na neencyklopedické záležitosti (špatně vytvořené odkazy) a aby nechyběly modré odkazy na věci podstatné pro pochopení Sudkova života a díla. - Co se týče fotografie knihy, tak si myslím, že foto obálky možné je, ale nejsem na copyright odborník. Fotky jsou tu veliký problém - jak dělat článek o fotografovi bez jeho fotek? :-(
 • úvod článku by měl být delší a shrnovat celý obsah článku, ne jen hodnocení Sudkova významu
 • členění článku - kapitoly nemají být příliš krátké, řadu bych zrušil/sloučil
 • není tam žádné rozumné souvislé povídání o Sudkově díle: co jsou jeho nejdůležitější práce, jak je kritika hodnotí/hodnotila, jaký byl a jak se vyvíjel jeho styl atd. Kapitola Bibliografie naopak je přetížená, není to encyklopedický text, ale seznam.
 • VyřešenoVyřešeno Pozor na češtinu: "Nekrolog napsal budoucí laureát Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert. Jeho sestra Božena zemřela 1.5.1990..." znamená, že zemřela Seifertova sestra, ač to tak asi není myšleno. --Svajcr 20:35, 11. 6. 2008 (UTC)
 • VyřešenoVyřešeno Věci z minulosti líčit pomocí mluvnického minulého času.
 • Typografie: místy nesprávné psaní číslic (za tečkou v datumu mezera, v číslovce 7000 naopak bez mezery jako u všech čísel do 9999).
  • VyřešenoVyřešeno číslovky:hotovo ještě datumy--Svajcr 20:35, 11. 6. 2008 (UTC)
 • VyřešenoVyřešeno Typografické uvozovky (otevírací dole).--Svajcr 20:35, 11. 6. 2008 (UTC)
 • Interní odkaz má být tam, kde se daná věc či osoba zmíní v textu poprvé (Anna Fárová!)
  • snad hotovo--Svajcr 20:35, 11. 6. 2008 (UTC)

Po formální stránce doporučuji inspirovat se tím, jak vypadají Featured articles o umělcích na anglické Wikipedii (zejména en:Felice Beato, en:Adolfo Farsari, en:El Lissitzky, en:André Kertész, en:Pierre Rossier a en:Roman Vishniac, kteří byli výhradně či zčásti fotografy). Hodně zdaru,--Ioannes Pragensis 20:48, 10. 6. 2008 (UTC)

Obrázky[editovat zdroj]

Získali jsme obrázky a svolení s užitím ve wikipedii od pana Charlese Sawyera. Viz mail:

Ahoj, Vit Svajcr, Apologies for not answering promptly. Yes, you may use my photos of Sudek in the Czech Wikipedia provided my photo credit appears together with the photo.

Each small photo in my online article has a larger, higher-resolution copy available by mouse click. For instance: http://people.fas.harvard.edu/~sawyer/SudekAtelier1-30.jpg If you need even higher resolution, please let me know and I will try to accomodate you.

I am very pleased that you want to use my photos of Sudek. He is one of my heros, one of my idols, in life as well as art.

Ahoj, Charlie (Charles Sawyer)

-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) Svajcr (diskusepříspěvky)

Podobné povolení bohužel pro Wikipedii nestačí. Díla s povolením užití pouze pro Wikipedii jsou považována za nesvobodná a jako taková jsou mazána. Obsah Wikipedie totiž přebírají třetí strany a navíc její obsah může být šířen i komerčně. --Tlusťa 06:38, 13. 6. 2008 (UTC)
Škoda, že ze stránek Charlieho Sawyera jste použil pouze jeho reprodukci Sudkovy fotografie, a ne jeho skvělé portréty Sudka samotného. Navíc to působí dost zmatečně, když je u fotografie Procházka po kouzelné zahrádce jako autor uveden Charles Sawyer.Bodlak 26. 1. 2009, 10:09 (UTC)
Portréty tam byly a byly smazány editorem. Editovat může každý.--Svajcr 26. 1. 2009, 18:35 (UTC)