Diskuse:Jan Sokol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Externí odkazy[editovat zdroj]

Dovoluji si podotknout, že nevidím důvod pro tak velké množství externích odkazů týkajících se prezidentské volby. V životě Jana Sokola je to jen malá epizodka, té by přísušely maximálně tak dva bohaté a obsažné odkazy a ne noticky tohoto typu. Podle mne bude nutné tyto externí odkazy pořádně probrat. --Cinik 23. 10. 2008, 12:30 (UTC)

myslím, že kandidatura na prezidenta není epizodka v životě, externí odkazy mají doplňovat informace o předmětu článku (což rozhovory přímo z Janem Sokolem snad jsou). Zmiňovaná notička, je jedno z mála nezávislých relativně důvěryhodných hodnocení osoby pana Jana Sokola.--H11 23. 10. 2008, 12:50 (UTC)

Pravopisná chyba v citovaném textu[editovat zdroj]

V článku se mimo jiné píše:

Tento postoj mu vynesl nepřátelství předsednictva Českého svazu bojovníků za svobodu, jež v době Sokolovy kandidatury na prezidenta zaslalo poslancům a senátorům výzvu s pasáží: „Nebojovali jsme za republiku, v jejímž čele by měl stát pan Sokol nebo někdo jemu podobný a jsme povinni to veřejně jménem všech živých i mrtvých odbojářů prohlásit." K tomu je připojena reference, v níž je uvedeno: Čárka za vloženou vedlejší větou končící „podobný“ chybí ve všech citacích dopisu.

To ale není přesné. Dopis Českého svazu bojovníků za svobodu cituje i Jiří Vančura v článku Hanebnost (Listy 1/2003, online zde) a v citaci čárka za větou vloženou nechybí.

Dopis cituje také Internetový zpravodal časopisů Národní myšlenka a Obroda národa ze dne 21. 2. 2003 (online zde): „Podle známých prohlášení a postojů nesplňuje tento kandidát velkou většinu kritérií, která pokládáme za rozhodující. Týká se to především poválečného uspořádání v Evropě, česko-německých vztahů a celého odkazu národních dějin v duchu Palackého, Havlíčka a Masaryka.“… „Nebojovali jsme za republiku, v jejímž čele by měl stát pan Jan Sokol, nebo někdo jemu podobný, a jsme povinni to veřejně jménem všech živých i mrtvých odbojářů prohlásit." Ani v této citaci čárka za větou vloženou nechybí.

Vznikl docela zajímavý problém. Originál dopisu k dispozici nemáme. Existují citace s pravopisnou chybou, ale i bez ní. Jak se zachovat? Reference odkazuje na dva zdroje, kde v citaci pravopisná chyba je; máme tedy i my citovat s pravopisnou chybou? To je varianta, kterou zvolil autor článku. Je však takovéto řešení dostatečně korektní vůči Českému svazu bojovníků za svobodu? Nebo chybu opravit a v referenci upozornit, že ona čárka v některých zdrojích chybí, ale ne ve všech?

Mně se pravopisné chyby v článcích nelíbí, proto jsem tu čárku doplnil. Mají-li ostatní uživatelé Wikipedie jiný názor, pak na provedené úpravě samozřejmě netrvám. Rád si přečtu zdůvodnění odlišného stanoviska.

--78.136.185.117 3. 4. 2017, 21:59 (CEST)