Diskuse:Grand remplacement

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Název článku[editovat zdroj]

Název článku je záměrně ve francouzštině. Jak jsem se na fr:wiki dočetl, je to chráněný pojem. Jakýkoliv překlad do češtiny by byl IMHO problematický. --Zbrnajsem (diskuse) 4. 9. 2017, 13:51 (CEST)

@Zbrnajsem: Také bych jej velice rád v této podobě ponechal. Pojem se již zažil, si myslím. --Protestant (diskuse) 4. 9. 2017, 14:21 (CEST)

Krajně pravicová teorie[editovat zdroj]

Zdravím, Zbrnajsem odebral kategorii Krajní pravice. Proti mluví tvrzení v článku nebo Tento článek. Obojí spojují Grand remplacement s autorem, o němž v tomto kontextu mluví jako o krajně pravicovém. --Palu (diskuse) 20. 3. 2019, 10:28 (CET)

Jak přesně mluví ten článek proti? Potvrzuje se tam, že autor se pojí s krajní pravicí. Nepíše se tam, že by kniha nebo teorie krajně pravicová nebyla. --Bazi (diskuse) 20. 3. 2019, 11:17 (CET)
Myslel jsem proti odebrání. Podle mě z článků nepřímo vyplývá, že tohle je krajně pravicová teorie. --Palu (diskuse) 20. 3. 2019, 11:23 (CET)
Už to chápu. Proti odebrání, tedy pro kategorizaci. Moje chyba. --Bazi (diskuse) 20. 3. 2019, 11:31 (CET)
Neuvědomil jsem si, že to nezní jednoznačně. --Palu (diskuse) 20. 3. 2019, 11:55 (CET)
@Bazi, Palu: No, kolegové, tady hodně přeháníte. V zásadě je Grand remplacement pojem, popis Camusova dojmu o situaci. Ani to není teorie. V článku je to jinak, ale zpětně to tak nevidím. Ten pojem lze popsat, ale rozhodně ucelená ideologie jako komunismus to není. Proto to škatulkování tady odmítám jako neencyklopedické. U jednotlivých pojmů rozhodně. Vůbec si přitom neuvědomujete, že rozlišování na levici a pravici v politice je tak jako tak sice starý, ale umělý pokus o škatulkování, který podle mého soudu nemá se seriózní politologií nic společného. Pokud je politologie vůbec seriózní věda a ne v mnoha případech šarlatánství. Už jsem snad někdy psal, že studium politologie je podobné studiu žurnalistiky. Student se přitom naučí vlastně řemeslu, ale ideově může být tam nebo onam. Mohl bych toho tady napsat více, postupně to třeba udělám. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 3. 2019, 12:11 (CET)
Kolego, na wikipedii se řídíme ověřitelnými informacemi z věrohodných zdrojů, nikoli osobními dojmy. Je lhostejno, co „si uvědomujeme“ my nebo Vy. Není třeba, byste tu psal nějaké širokosáhlé rozklady svých dojmů o politologii. Jen je třeba důsledně zdrojovat. --Bazi (diskuse) 20. 3. 2019, 13:04 (CET)
Také by bylo zapotřebí definovat tu „velkou většinu expertů“, kteří Camusův nápad zamítají. Napsat, kdo to je a co uvedl za argumenty. Otázka je, zda si mnozí z nich tak trochu neidealizují skutečnost. Bohužel. Asi také jsou lidé, kteří s Camusem souhlasí. Na fr:wiki je o tom mnohé, ale na tuhle věc teď nemám čas. Brexit je důležitější. --Zbrnajsem (diskuse) 20. 3. 2019, 12:18 (CET)
Co se týče toho vašeho zpětného vidění, bohužel, vlastní výzkum je tu zakázán a ať už je pravda kdekoliv, panuje tu heslo Wikipedie:Ověřitelnost, nikoliv pravdivost. --Palu (diskuse) 20. 3. 2019, 13:04 (CET)