Diskuse:Geomantie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrh na náhradu textu[editovat zdroj]

Pojem geomancie je užíván, i když ne takto naivně jako v článku. Proto by pouhé smazání správné nebylo. Navrhuji smazat současný (verze 9.5.2017) text a nahradit tímto ozdrojovaným textem. Ten označit jako "Pahýl":

Geomancie či Geomantie (oba výrazy mají týž význam) je pojem, kterému jsou jednotlivými odborníky přikládány různé významy. V současné podobě lze smysl vyjádřit především jako celostní ekologie. Geomancie se pohybuje na rozhraní vědy, spirituality a filozofie.[1]

Reference[editovat zdroj]

  1. KUPEC, Michal. ENVIRONMENTÁLNÍ ASPEKTY GEOMANCIE (SE ZAMĚŘENÍM NA GEOMANTICKOU ŠKOLU MARKO POGAČNIKA). Brno, 2009. Diplomová práce. Vedoucí práce Karel Stibral. s. 12-19. Dostupné online.

Časem třeba vznikne rozumně vysvětlující článek. (Já sám se necítím povolán a ani se mi nechce :-) se tématem zabývat.) --Svenkaj (diskuse) 9. 5. 2017, 21:33 (CEST)

to je snad legrace ne? to nemyslíte vážně... přečtěte si wp:2NNVZ, je to proste pseudověda:D jaká celostní ekologie:DD ... to sem jeste neslysel--H11 (diskuse) 9. 5. 2017, 21:40 (CEST)
když , už bych se pouštěl do nějakých uprav využil bych Geomantie německou wikipedii ta má vcelku rozumný článek i s pár relativně uznatelnými zdroji--H11 (diskuse) 9. 5. 2017, 21:48 (CEST)
@H11 Souhlasím s tím, že termín geomancie je -jemně řečeno - zvláštní. Jak jsem psal výš, nechci se jím zabývat ani studovat. Jen jsem konstatoval, že výraz existuje a je používán a měl by tedy být ve Wikipedii vysvětlen a ne prostě zavržen proto, že první redakce stránky není dobrá. Jako jeden zdroj jsem navrhl na Masarykově univerzitě obhájenou diplomovou práci, druhý seriózní zdroj by se jistě našel, jen tím nechci mařit čas. --Svenkaj (diskuse) 10. 5. 2017, 09:26 (CEST)

Název[editovat zdroj]

Výraz "geomantie" je podle mne v pořádku, v textu jsou ale jmenovány další věštecké metody již počeštěné: ... spolu s nekromacií, hydromancií, aeromancií, pyromancií a chiromancií a spatulamancií. Jde mi o tu latinu - "...tie", nebo "...cie"? --Psax (diskuse) 6. 3. 2018, 13:10 (CET)