Diskuse:Elektrický jistič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrh na přejmenování článku na "Jistič"[editovat zdroj]

Kolem elektrotechniky se motám už pěkných pár let, ale výraz "elektrický jistič" vidím poprvé. Pokud vím, tak se termín jistič používá pouze v elektrotechnice, takže říkat že je "elektrický" je přebytečné, sugeruje to že něco jiného se pod názvem jistič používá i v jiném oboru, je to vlastně zavádějící. Jenže když jsem se díval namátkou do googlu, tak jsem jiný než "elektrický" jistič nezaznamenal. --Pteryx 29. 6. 2011, 19:36 (UTC)

Termín se používá ještě v horolezectví a sportovním lezení. --Postrach 29. 6. 2011, 20:11 (UTC)

Faktická (ne)správnost článku[editovat zdroj]

Pokud máte pocit, že je třeba něco zkontrolovat, dopište sem prosím bod:

  • schématická značka jističe (vypadá to nějak divně, ze školy ani z praxe mi to není povědomé) --Pteryx 29. 6. 2011, 21:11 (UTC)
Tento tvar schematické značky se běžně používá, ale máte pravdu, používají se i jiné tvary. Záleží na tom, kterou školu, ve které době jste absolvoval a výrobky které firmy jste zvyklý používat. Nic Vám nebrání vložit sem schematickou značku toho tvaru, který je vám povědomý. Jen se připravte na to, že absolventi jiné školy budou mít naprosto stejné výhrady k té Vaší schematické značce. Čeští elektrotechnici jsou v používání schematických značek obecně nedisciplinovaní. Díky praktické neexistenci odborné literatury a neochotě seznamovat se s normami to potom vypadá, jak to vypadá. Leotard 30. 6. 2011, 08:10 (UTC)

Předchozí diskuse k faktické správnosti:

Nechce se mi to hledat, ale myslím, že odolnost i malých bytových jističů proti zkratovým proudům není v jednotkách, ale spíš desítkách kA. --88.100.160.22 00:20, 28. 1. 2008 (UTC)

Není třeba to hledat, já ty kiloampéry znám nazpaměť (běžné jističe se vyrábějí v řadách s vypínací schopností 6 kA až 25 kA). Nejběžnější je řada s 10 kA, ta je pro některé použití (hlavní jistič před elektroměrem) přímo předepsaná normou. Mně nevadí, že v článku není konkrétní hodnota, není problém ji tam doplnit. Já to udělám. Vadí mi, že tenhle článek psal někdo, kdo měl dobrou vůli rozšířit počet článků, ale nemá přehled v oboru elektroinstalatérství. Takže vypsal z různých zdrojů v podstatě pravdivé údaje, ale jejich užitečnost je velmi malá. O jističích, které má každý doma tu je minimum informací, zato jsou vyjmenovány přístroje, které se skoro nevidí (hydraulický jistič). Dobře míněná snaha zvyšovat počet článků tak vytváří falešný obraz světa. A to podle mne Wikipedii jako informační zdroj degraduje. 195.47.82.163 21. 7. 2008, 09:32 (UTC)
Mýlíte se, každý zde píše o tom co zná a co pokládá za důležité, většina přispěvatelů nemíní vytvářet falešný obraz světa - viz Wikipedie:předpokládejte dobrou vůli. ** Jediná cesta je ta, že to Vy sám opravíte - nikdo jiný to za vás neudělá ** Co sem Vy sám nenapíšete, to tu prostě nebude - Wikipedie není tvorba článků podle Vašeho přání - tak to zde nefunguje ** Zdravím --MiroslavJosef 19. 8. 2008, 09:05 (UTC)
V tom článku bohužel opravdu byly diplomaticky řečeno "jisté mezery". Nedalo mi to neopravit, i když zrovna teď příliš neoplývám časem. Jinak souhlasím, že bychom k sobě měli být laskaví. --Pteryx 29. 6. 2011, 21:05 (UTC)
Navádět uživatele Wikipedie, aby si opravovali pojistky je nebezpečné a nevhodné. I když je to obaleno zamyšlením nad správností takového jednání. Leotard 30. 6. 2011, 08:01 (UTC)

Kataraktové (hydraulické) jističe se v bývalém Československu vyráběly v milionových sériích (J1K a J7K) a tudíž jich je ještě dnes v rozvaděčích značné množství. Tedy nic, co by byla nějaká okrajovka. Anglie a Amerika si v těchto přístrojích dodnes doslova libuje.