Diskuse:Copyleft

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vysvětlení slova copyleft[editovat zdroj]

Copyleft - vysvětlení slůvka "left" jako "levý" v této složenině nemá jenom význam opačný k slovu "right". Dle mne ono "left" se vztahuje k přechodníku slovesa "leave", tedy dovolit, souhlasit, svolit, a hlavně "přenechat" (k dalšímu použití). Copyleft vlastně je přechodníkem, a znamená "přenecháno k dalšímu kopírování"... Uvítám Vaše názory... v případě, že mám pravdu, bylo by vhodné stránku doplnit.
Mogwai 2. 8. 2009, 09:55 (UTC)

Copyleft je zcela očividně a bezpochyby odvozeno jako slovní hříčka z copyright. Samozřejmě, že v copyright neoznačuje right směr, ale při tvorbě této slovní hříčky je princip rightleft zřejmý. Teorie, co by doslova „znamenalo“ slovo copyleft, můžete vyrábět, ale jsou v podstatě zbytečné. A konečně váš výklad je nesprávný nejen etymologicky, ale i věcně, neboť copyleft neznamená vzdání se práv („přenecháno k dalšímu kopírování“), jak se ostatně výslovně vysvětluje na webu gnu.org:
Copyleft is a way of using of the copyright on the program. It doesn't mean abandoning the copyright; in fact, doing so would make copyleft impossible. The word “left” in “copyleft” is not a reference to the verb “to leave” — only to the direction which is the inverse of “right”.

—Free Software Foundation: What is Copyleft?

--Mormegil 2. 8. 2009, 12:29 (UTC)

Nepostihnutelnost autora za skody[editovat zdroj]

Ad "zdroj?" v odstavci o nepostihnutelnosti autora: Pokud vim tak vetsina copyleftovych licenci obsahuje klauzuli ve ktere stoji ze autor dila je zbaven jakekoliv zodpovednosti za skody zpusobene pouzitim jeho dila. Uzivatel zpravidla s danou licenci souhlasi pri instalaci/pouziti. Bych byl rad kdyby me nekdo doplnil a navrhl jak tuto skutechnost citovat ve clanku. 83.240.127.9 16. 3. 2018, 02:59 (CET)[odpovědět]

Domnívám se, že podobnou klauzuli obsahuje většina softwarových licencí, včetně komerčních. Není mi tedy jasné, proč to u copyleftu zdůrazňovat. --Jvs 16. 3. 2018, 19:34 (CET)[odpovědět]