Diskuse:3. pěší pluk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Návrh na přesun[editovat zdroj]

"Pěších pluků č. 3" bude na světě povícero. Jméno "3. pěší pluk (Habsburská monarchie)" navrhuji s ohledem na to, že článek pokrývá dobu od r. 1715 do r. 1918, tj. během existence několika státních útvarů - od císařské a královské armády v rámci SŘŘ přes Rakouské císařství po Rakousko-Uherskou armádu.--Hon-3s-T (diskuse) 15. 12. 2012, 19:24 (UTC)

On ten přesun není nikterak akutní, vzhledem k tomu, že články k případným jiným 3. pěším plukům zde na české Wikipedii (zatím) nejsou, takže bych eventuelně ještě navrhnul ke zvážení i formu Císařský a královský pěší pluk č.3 - to hezky pokryje celou dobu existence jednotky (jelikož habsburská armáda byla císařská a královská ať již v rámci SŘŘ, tak v době existence Rakouského císařství, tak i za Rakouska-Uherska, ačkoliv to ne vždy znamenalo to samé) a vyhne se to užití závorky v názvu článku.--Hon-3s-T (diskuse) 17. 12. 2012, 16:52 (UTC)
Proti návrhu nic nenamítám, ale pak by se měly změnit názvy i u ostatních pluků, jako je 35. pěší pluk a všechny ostatní linky na pluky ze seznamu pěších pluků císařsko-habsburské armády. Případně udělat přesměrování, které neumím. Josef Daniel (diskuse) 18. 12. 2012, 14:24 (UTC)
Pokud to chápu, tak při přesunu se z původního umístění stane přesměrování automaticky (není-li tomu specificky zabráněno) tj. to by problémem být nemělo, (eventuelně bych si to vzal na starost já). Po eventuelním vzniku článků o numericky shodných pěších plucích armád jiných států pak nebude problém změnit danou stránku na rozcestník.
Pětatřicátníky bych (a současně asi spolu i s "Pražskými dětmi") nicméně bral za poněkud specifický případ, protože pluky včetně nezměněného numerického označení posléze převzala i branná moc Československé republiky - tj. tam podle mého názoru existuje silnější důvod pro zachování názvu bez rozlišení, v zájmu označení kontinuity existence útvaru ačkoliv v armádách zcela jiného státu. V jiných případech c. a k. pěších pluků bych byl pro analogický přesun, tj. ve stylu "Císařský a královský pěší pluk č. N".--Hon-3s-T (diskuse) 18. 12. 2012, 19:26 (UTC)

Barva uniformy[editovat zdroj]

Dodaná reference se vztahuje k aktuálnímu stavu v roce 1880, což asi ne zcela stačí jako informace pro celé dané období. Císařsko-královská armáda používala od 18. století tradičně stejnokrojový kabátec řadové pěchoty v bílé barvě - resp. jednalo se původně o nebarvené sukno - které po prusko-rakouské válce nahradila tmavě modrá - ovšem ta posléze vystřídaná někdy okolo r. 1910 "štičí šedí" (Hechtgrau), a tu po vypuknutí války poněkud odlišný odstín Feldgrau, resp. v rakouských pramenech někdy označovaná jako Feldgrün - tj. informace o tmavěmodrých kabátcích, aktuální jen k relativně krátkému období existence jednotky je zavádějící. Egalisační barvou se myslí barva sukna na límcových výložkách (v 18./19. století užívaná ještě i na manžetách, náramenících, event. i jako podložení šosů) - viz i slova zdroje "himmelblaue Egalisirung" - tj. navrhoval bych zmínku o barvě kabátců asi raději vypustit. (A to nevím, zda měl pluk po celou dobu své existence stejnou egalisaci.) --Hon-3s-T (diskuse) 17. 12. 2012, 17:24 (UTC)

Co jsem vyčetl na německé Wikipedie, tak první zmínky o egalizační barvě jsou z roku 1762 a při zavedení byla příslušným plukům vylosována a přidělena. Od roku 1767 má egalizační barvu nebeskou modř až do roku 1918 (vyčetl jsem v článku na německé Wikipedii). Mohu z německé Wikipedie převzít informaci o vývoji kabátů od založení pluku. Josef Daniel (diskuse) 18. 12. 2012, 15:06 (UTC)
Když jsem se koukal, podle ilustrace na :de měl pluk mezi lety 1738 a 1762 egalisační barvu červenou (detaily v sekci "Erscheinungsbild und Ausrüstung") - nevím ale jak moc jim v tomto věřit, protože v článku k tomuto prameny neuvádějí.
Doplnění informace o vývoji barev kabátu/blusy by bylo skvělé.--Hon-3s-T (diskuse) 18. 12. 2012, 19:41 (UTC)