Diskuse:1. česká fotbalová liga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Strašný nepořádek[editovat zdroj]

mám za to, že wikipedie, by měla být nestranná, ale to co tady čtu- mi přijde ohledně portálu Fotbal hodně účelově napsáno - konkrétně zmíním kontinualitu jednotlivých klubů - nevím ale je tu strašný "bordel" v Klubech FK dukla Praha - která vlastně ani Duklou není(Jakubčovice) - ale zajímavé, že na ní odkazují mistrovské tituly- prostě nic. Vždyť to je vandalismus ne? MFK Vítkovice to samé, že oni sami sebe prohlašují za to že vznikly v roce 1919 je sice pěkné ale to si mohu taky založit firmu sparta praha 1893 a říkat že mi patří historie... o Bohemkách ani nemluvím... tam je to bordel ještě větší... Jak může slavit 30let po titulu společnost která byla založena před pár lety? ...

muže mi to někdo vysvětlit? - Navrhuji se inspirovat v NHL kde si prostě Jets taky nenárokují historii jiného klubu...

Název stránky[editovat zdroj]

Mně to de šíleně na nerv, i když i v jiných zemích začínají pivovary skupovat nejen křiště ale i ligy. Jenže co je hrome Gambrinus liga??? TO MI NIV NEŘÍKÁ. To je prostě první liga (v ČR), stejně jako i premnier league atd. Nebylo by možno vést tyto články pod tím takovým tradičním jménem, a z těch pivovarů udělat redirect, jednak tomu bude víc lidí rozumět, navíc, co se stane, když do od Gambrinuse za rok koupí Družstvo malinových šťáv slazených jen trochu sacharinem??? -jkb-

jsem pro. Jaký by ale měl být název? "První liga" asi ne. Žeby "První fotbalová liga"? nebo spíš "1. fotbalová liga"? --Hypertornado 19:02, 20. 10. 2005 (UTC)

Jsem proto, aby byl článek pod jménem 1. Gambrinus liga, je to oficiální název soutěže, všechno, co má oficiální název, je tu pod ním. Samozřejmě z 1. fotbalová liga a První fotbalová liga by měly být redirecty. (Taky jsem proto, aby se hned nepřesouvalo :-)) HonzaQ3 (Zanatic) 19:11, 20. 10. 2005 (UTC)
Naprosto nesouhlasím - nevím, koho by napadlo zadat do vyhledávače: "První fotbalová liga". Kdyžtak už aspoň 1. fotbalová liga... Ale stejně je Gambrinus liga chtě nechtě oficiální název ligy a nejméně do roku 2008 tomu tak i bude, takže bych prozatím na těch pár let ponechala 1. Gambrinus liga :-) Xtina 19:32, 20. 10. 2005 (UTC)
Z 1. Gambrinus liga je redirect. Takové jméno je pouze dočasné na pár sezón. Hlavní článek by měl být na obecném termínu první fotbalová liga (malé počáteční písmeno v normálním textu), případně nejvyšší fotbalová liga (také s malinkatým počátečním písmenkem), protože takové označení zahrnuje nejvyšší fotbalovou ligu v dobách všech Československ i protektorátu.
Šablonu Šablona:1. Gambrinus liga jsem neměnil, ale bude nutné ji také nějak řešit, protože se každý rok účastníci mění. Stejně tak články o jednotlivých klubech by měly obsahovat nějaké trvalejší informace v úvodním odstavci, než že ten který klub je zrovna letos účastníkem nejvyšší ligy. Čtenář, který se za rok podívá na nějaký článek, bude možná překvapen, když zjistí, že nějaký druholigový klub je uveden jako účastník první ligy (to se bude týkat dvou klubů, tedy 12,5 % účastníků ligy). Pokud někdo chce mapovat všechny ligové ročníky, tak by na to měl vytvořit asi zvláštní články (jak to činí Jiří Žemlička u Formule 1), které samozřejmě už mohou (měly by) mít v názvu oficiální jméno soutěže (s případnými redirecty, aby se v tom člověk vyznal). --Luděk 19:37, 20. 10. 2005 (UTC)
Mně se jedná třeba o to, že když v příspěvku Lukáš Zelenka a jeho dosažených úspěších vidím napsáno, že je vítěz První fotbalové ligy.... opravdu to na mě nepůsobí nejlíp. No tak nevím :-( Xtina 19:45, 20. 10. 2005 (UTC)
Tak jak je článek dnes, je rozhodně o 1. Gambrinus lize, ne o první fotbalové lize obecně, možná by měly být články dva. Mapovat všechny ligové ročníky se už nějakou dobu chystám, tak to tak asi udělám. Nevim, proč by měla zůstavat zastaralá data, trenéři se mění rozhodně častěji a zatím byli vždy (3x) změněni tentýž den, co odvoláni. Co se týče trvalosti názvu, taková Premier League se tam jmenuje jen o par let déle než 1. Gambrinus liga. A k fotbalistům je opravdu nesmysl uvádět, že vyhráli 1. fotbalovou ligu. Hokejovou asi těžko! HonzaQ3 (Zanatic) 19:47, 20. 10. 2005 (UTC)

Tak jedině ještě 1. česká fotbalová liga, ať je to komplikovanější, místo První fotbalová liga, to mi vážně vůbec nesedí! Anglická, belgická, španělská, maďarská.... jaká? Na anglické verzi Gambrinus liga... Nevím, co se na tom komu nepozdává! Xtina 19:54, 20. 10. 2005 (UTC)

Proti názvu 1. česká fotbalová liga důrazně protestuji. Příliš to upomíná na třetí nejvyšší soutěž ČFL (jejíž název je sice hloupý, ale s tím asi nic neuděláme). 83.208.255.2 23. 6. 2015, 13:37 (CEST)

Sice jsem výše uvedl souhlas k přesunu, ale jak to tak vidím, tak se mi název "První fotbalová liga" moc nesedí. Název je prostě 1. Gambrinus liga na nejméně další 3 roky. U jiných lig používáme také oficiálního jména. Jestli jde o jména sponzora, můžeme například zrušit také FC Tescoma Zlín, což rozhodně není historický název. A když se řekne Gambinus liga, většina lidí prostě ví, o co se jedná, kdežto u termínu První liga to je nejednoznačné a výraz První fotbalová liga by nikdo neřekl. Co se týč Luďkových námitek, tak si myslím, že fotbalové články moc nesleduje, jinak by věděl, že se informace v nich obměňují aktuálně. --Hypertornado 20:21, 20. 10. 2005 (UTC)

Takže pokud se tu neobjeví nějaké nové argumenty, zítra Gambrinus ligu přesunu zpět. HonzaQ3 (Zanatic) 20:39, 20. 10. 2005 (UTC)

Náměty k doplnění[editovat zdroj]

Nejsem fotbalofil, takže se v tom moc nevyznám ale asi bych tu hledal informace:

 • od kdy je to Gambrinus liga a proč, prostě historie, odkaz na případnou předchozí první ligu a ostatní ligy (je druhá liga taky Gambrinus nebo třeba - co já vím - CocaCola?, slyšel jsem i cosi o divizi), možná by se šiklo heslo Fotbalové soutěže a rozebrat to tam
 • podrobnější pravidla účasti (vypadávání, přibírání nových družstev, provázání s jinými soutěžemi)
 • předchozí ročníky (kdo vyhrál, kdo vypadl, kdo přibyl)
 • Kdo tomu celému šéfuje (Gambrinus?) a jak.

--Postrach 15:46, 21. 10. 2005 (UTC)

Tak ještě jednou liga[editovat zdroj]

S tím gambrinusovským pivem děláte pitomost přátelé. Vážně.

 • Gambrinius či jak liga se to bude jmenovat jen pár let, už to tu někdo napsal, a co pak
 • chci-li chronologii vítězů této ligy, jež se u mne jmenuje první, tak ji nemohu hledat pod nějakým pivovarem, a liga se prostě dělí na první, druhou atd.
 • chci-li vědět, jak je mužstvo klubu XY dobré, tak chci vědět, hraje-li v první, druhé či třetí lize, ne hraje-li u Gambriniuse, Smíchova či Budvaru
 • tento trend, jak jsem už napsal, vás zastihl jaksi napřed, v německé lize se o přejmenování prozatím jen slabě diskutuje, co z toho vzejde nevím, ale první zůstane první atd.
 • jmenuje-li se nějaký klub dnes ne AC XY ale AC PIVOVAR XY, tak to je jeho problém, to s jeho oceněním nemá celkem nic společného, leda že by sponzor měl tolik prachů jako ten rusák s Chelsea
 • třídění soutěže tedy musí zůstat u rozeznávání první, druhá, třetí,m regionální atd liga, abych věděl, o čem mluvím, pořadí nějakých pivovarů je mi celkem putna

Tedy musí to být první liga, a klidně si tam někdo napiš, že v letech 2003-2004 se to menovalo Gambrinus. 2004-2005 Budvar a 2005-2006 ČKD Sokolovo nebo Párek v rohlíku. -jkb- 16:11, 21. 10. 2005 (UTC)

Ale to je nesmysl, systém českých soutěží je takový, že na nejvyšší úrovni je 1. Gambrinus liga, na druhé 2. liga, na třetí Česká fotbalová liga a Moravskoslezská fotbalová liga, na čtvrté Divize A až E, na paté krajské přebory a Pražský přebor atd. Není to první liga, druhá liga, třetí liga, čtvrtá liga. Systém soutěží se mění, stejně tak se mění jejich názvy, první ročník čsl. ligy se jmenoval I. Asociační liga, v roce 1946 nebyla jedna soutěž na první úrovni, ale dvě. Teď, už celkem dlouho a asi ještě dlouho je to 1. Gambrinus liga, ne 1. fotbalová liga. Smiřme se s tím. HonzaQ3 (Zanatic) 16:18, 21. 10. 2005 (UTC)

Nazdar. Kolego, nezajímá mne systém českých soutěží, dělejte si tam co chcete. Jde o následující. Čtu si, že v jakési evropské soutěži se střetnou:

 • AAA, z Budvarovské ligy v Česku (osobně preferuji: Česká republika)
 • BBB z ligy Amigos de la Paella (česky: Přátelé originálního španělského pokrmu paella), jak se dočítám, pátá liga (ale to je nutno se dočíst)
 • CCC z Pitbull Association (Velká Británie)
 • DDD Guiness Brewery (očividně Irsko), prý byly založeni před rokem, a mají jen 9 hráčů
 • EEE absolutně dobrý tým společnosti Elf (jo, která měla pár potíží)

Jak se v tom mám vyznat? Jako v závodech typu Tour de France apod.? Co je tým Telekom? To je mi prostě u prkýnka, dřív zde v Závodu míru jezdili Francouzi, Poláci atd., a ne nějaký pitomý telefoní společnosti. To není možné zařadit a tím to padá. A stejně tak je důležité mít ve fotbale možnost, jednotlivá mužstva nějak zařadit, nehledě přitom na finanční schopnosti jejich sponzorů. Proto to musí zůstat první liga, druhá liga etc. – přirozeně s nějakými zvláštmosti. Ale pivovary tu nemají co dělat, tedy ne v fotbalových ligách. -jkb- 16:51, 21. 10. 2005 (UTC)

Tak to prostě je a budete se s tím muset smířit. Wikipedie tu není od toho, aby měnila skutečnost, ale aby ji popisovala. Nikdo by se v tom nevyznal naopak, kdybychom používali jiné názvy než oficiální. Kdo se v tom vyzná, zmátlo by ho to, že je to názváno jinak, než je zvyklý, a kdo to nezná a chce se o věci něco dozvědět, si stejně přečte celý článek, který má naopak pomůže zorientovat se, kdo je kdo. HonzaQ3 (Zanatic) 16:57, 21. 10. 2005 (UTC)
Kolego právě, dotknul jste se meritu, tedy kořene věci. Co je oficiální název? Dnes je to jeden pivovar, který pár tisíc investovl. Zítra to bude něco jiného. Proto si nemyslím, že wikipedie by tu měla děla dělat propagandistu soukromých firem. O tom je možno se zmínit, ale ne z toho dělat název titulku. sorry. -jkb- 17:02, 21. 10. 2005 (UTC)
Ano, asi by tu měl být článek Nejvyšší česká fotbalová soutěž, kde by bylo popsáno, kdy se jak jmenovala, jak se měnila atd. Pak články pod názvy, jaky se ona soutěž jmenovala, tam podrobněji o ní. Teď je tu článek o 1. Gambrinus lize, ne o ničem jiném. Přesunutí pod První fotbalová liga bylo skutečné absurdní. Pokud vám vadí jen to, že je v tom názvu zrovna nějaká firma, tak já už se nemám, o čem bavit. HonzaQ3 (Zanatic) 17:10, 21. 10. 2005 (UTC)
Kolego, skutečně mi nejde o nějaký pivovar, ale o to, jak najdu nejvyšší českou fotbalovou ligu. A tam mi skutečně napadá spíš První liga než nějaký pivovar. Co se týče odkazů, tak o tom se nebudu bavit. Navíc, jak sem již uvedl, ty pivovarnické názvy mají naději na pár let, ne na víc. A dejme tomu, chci vědět, kdo byl mistrem v roce 1991. Budu to hledat pod pivovarm? Asi ne. Řekl bych, pod první ligou. -jkb- 17:19, 21. 10. 2005 (UTC)
Skutečnost je taková, že je první liga, druhá liga... divize, přebory. Skutečnost je také taková, že teď se zrovna pár let první liga jmenuje Gambrinus liga, před tím se jmenovala... (jak se jmenovala? kdo to ví?), za pár let se bude jmenovat zase jinak. Kdo za dvacet let bude vědět, jak se první liga jmenovala letos? Souhlasím, že by tu měl být článek o Gambrinus lize, ale hlavní článek by měl být na první lize. Wikipedie se nedělá jenom na pár let, má to být dílo i pro budoucí pokolení.
Pokud se nějak zásadně změnila soutěž (že teď už nejsou první líga, druhá liga...), a teď nemyslím jen nálepku, ale opravdu jiný systém (že se změnil systém a účast v Gambrinus lize se třeba nyní losuje nebo kupuje), tak by se to mělo napsat zřejmě do článku systém fotbalových souteží. Domnívám se, že jiné jméno první ligy neznamená změnu systému soutěže.
A co to je vůbec za patvar "Gambrinus liga", bez "Gambrinus ligy"? To jako má být Gambrinova liga nebo Liga (pivovaru/piva) Gambrinus? Chápu, že slovo "liga" je zde podmětem. A co nebo kdo je zde v tomto názvu "Gambrinus"? Jinak původně to byl vévoda brabantský, známý jako Gambrinus nebo také první vévoda, čili Primus. --Luděk 17:20, 21. 10. 2005 (UTC)

A kde je teda problém?! Samozřejmě, že tu bude článek obecné nejvšíí fotbalové soutěži a jednotlivé ročníky pod svými názvy, zatím je tu jenom tenhle, který je o 1. GL, a přesouvat ho někam jinam v tom dělá jenom bordel. Ty ostatní časem já (nebo někdo jiný) dodělám. A Gambrinus je tu samozřejmě přívlastek a není na tom IMHO nic zvláštního. HonzaQ3 (Zanatic) 17:26, 21. 10. 2005 (UTC)


Mně se ten „přívlastek“ taky hrubě nelíbí. Nebudeme přece všude psát Velká pardubická České pojišťovny, bude prostě článek Velká pardubická a bude pojednávat o tom závodu jak před sponzorstvím ČP tak během něj tak po něm. Zaplacená reklamní nálepka není závazná pro encyklopedii. Není důvod, aby encyklopedie při psaní o fotbalu dělala reklamu firmě Gambrinus. Kromě možného odstavce o financování. --Egg 19:30, 3. 12. 2005 (UTC)

Kdyby existoval tradiční název pro nejvyšší fotbalovou ligu, tak prosím, ale ten neexistuje. Ani nevím, jak jinak normálně by se to dalo nazvat. Zanatic (HonzaQ3) 19:33, 3. 12. 2005 (UTC)

První fotbalová liga nebo 1. fotbalová liga, případně První liga ve fotbale, 1. liga ve fotbale. Fotbaloví fanoušci říkají odjakživa prostě první liga a rozumějí si. Na stránce 1. liga pro ně může být rozcestník na jiné ligové sporty. --Egg 19:40, 3. 12. 2005 (UTC)

tak to je jeste vetsi blbost, napiste kaprliga a kazdy hned vi... --Genius920308 17:29, 29. 3. 2008 (UTC)

off-topic: přívlastek[editovat zdroj]

Je-li slovo Gambrinus přívlastek a nemá se skloňovat, tak jde zřejmě o zvláštní druh přívlastku zvaný nominativ jmenovací (zdroj [1]), ale v tom případě by měl být správný název ligy "1. liga Gambrinus" (vzor: "hlavní město Praha"). Správné (z hlediska češtiny) by tedy měly být názvy

 • 1. liga Gambrinus
 • 1. Gambrinova liga
 • 1. liga Gambrina

Zřejmě současný styl pojmenování přivandroval z angličtiny. --Luděk 17:45, 21. 10. 2005 (UTC)

Když to budem vnímat jako adjektivum, je to stejné jako blond chlapec nebo fajn holka. HonzaQ3 (Zanatic) 17:48, 21. 10. 2005 (UTC)
Jak by tedy vypadalo adjektivum (jde o přídavné jméno, že?), kdyby to nebyl Gambrinus, ale Petr? Byla by to 1. Petr liga? --Luděk 17:53, 21. 10. 2005 (UTC)

Bývalé týmy[editovat zdroj]

Žádám o vysvětlení smazání bývalých týmů. Tvrzení "minulých týmu je potenciálně nesčetný množství" nechápu, stejně jako šablona ukazuje aktuální složení, v bývalých týmech jsou aktuální bývalé týmy. --Jklamo 23:33, 4. 10. 2006 (UTC)

Bývalost je relativní. Jsou týmy, který pravidelně padaj a zase vracej. Budem to každej rok předělávat. Navíc v tom seznamu na můj první pohled chybělo Uh. Hradiště, další jsem nezkoumal, tak mi ten seznam připadal trochu nespolehlivej (já vim, že se sloučili se Slováckem, ale to zas ukazuje tu relativitu, co tam ještě zařadit a co ne) Redpoint.svg Zanatic ʡ 10:58, 5. 10. 2006 (UTC)
Stejne se to bude po kazde sezone predelavat kvuli pridani viteze, tak proc pri te prilezitosti i neaktualizovat seznam byvalych tymu. Zatim tam neni tolik obsahu, aby neco smysluplneho navic vadilo. Co se tyce spolehlivosti, pripadnou chybu muze kdokoliv opravit. Uh. Hradiste tam nebylo prave kvuli Slovacku, neni problem to tam pridat. Nejasnosti ohledne ruznych nazvu tymu v ruznych sezonach se daji elegantne resit redirecty. --Jklamo 21:49, 5. 10. 2006 (UTC)

Sloučení s článkem 1. fotbalová liga[editovat zdroj]

Zahajuji tímto diskusi k návrhu sloučení tohoto článku se článkem 1. fotbalová liga. Oba články pojednávají o jedné lize, která se od sezóny 96/97 jmenuje podle sponzora. Tedy proč nemít jen jeden článek mně lhostejno pod jakým názvem a z druhého názvu udělat redirect? --Jklamo 23:42, 4. 10. 2006 (UTC)

Rozhodně jsem pro sloučení s článkem 1. fotbalová liga a s ponecháním tohoto názvu. V tomto článku je hned v druhé větě napsáno o tom, že se od sezony 97/98 nejvyšší liga jmenuje podle sponzora. Článek 1. Gambrinus liga bych redirectoval právě do článku 1. fotbalová liga. Dále bych navrhoval, pro větší přehlednost uvádět do tabulky vítězů přesný název ligy (je jedno jestli před ročník nebo za něj). Xronin 18:45, 6. 11. 2006 (UTC)
Články jsem sloučil. Odkazy opraví robot. Přesný název ligy do tabulky jsem nedoplnil, protože ve starsich sponzorech se nejak neorientuji. At to udela nekdo znalejsi. --Jklamo 18:16, 10. 11. 2006 (UTC)
OK, přesné názvy ligy doplním podle Atlasu českého fotbalu (od R.Jelínka a M.Jenšíka) Xronin 19:30, 13. 11. 2006 (UTC)
Co kam chcete doplňovat? 93–97 1. liga, od r. 97 1. Gambrinus liga. Redpoint.svg Zanatic ʡ 19:34, 13. 11. 2006 (UTC)

Znovu se ptám: Jakej význam tam má kolonka oficiální název? Podle mě tam nemá vůbec co dělat. Redpoint.svg Zanatic ʡ 19:45, 13. 11. 2006 (UTC)

Postupující týmy[editovat zdroj]

bylo by fajn přidat sem i postupující kluby, ale mě se do toho moc nechce --Genius920308 14:31, 28. 2. 2008 (UTC)

vlajka Sparty[editovat zdroj]

Kdybych to uměl hned to udělám, ale v tomhle bojužel nejsem zdatnej...šla by prosím upravit vlajka Sparty do správnýho formátu? Tady je totiž uvedenej děsnej kočkopes, nemající nic společnýho s realitou. Správná vlajka Sparty je: tři vodorovné pruhy, nahoře modrá, uprostřed žlutá, dole červená.

Dík,

Lukáš N. -- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 90.178.83.86 (diskuse)

Hotovo. --Hellooo 7. 8. 2011, 19:41 (UTC)

Rekordy[editovat zdroj]

Bylo by dobrý, kdyby tam byly ňáký rekordy. Např.:

Nejdelší období bez obdržené branky: Vendelín Koloušek 56 minut.

Je to kravina to byl jenom příklad. Ale já na tohle nejsem zrovna expert, takže by to musel udělat někdo jinej. --89.176.11.117 20. 6. 2011, 18:14 (UTC)Adam Novák 20.6.2011

teda dokázal bych to ale ty rekordy nevim když je sem někdo napíše tak to udělám

--46.13.52.120 17. 7. 2011, 13:56 (UTC)Adam Novák

Rekonstrukce stránky[editovat zdroj]

Po několika týdnech jsem dokončil svou práci s celkovým „přetvořením“ této stránky. Impulsem k tomu byl podle mě článek nedůstojný této soutěži.

Doufám, že má práce nebude nikoho pohoršovat, a že ušetřím práci některým dalším kolegům wikipedistům. Veškeré opravy a redukce můžete se mnou konzultovat.-- Jenis 16. 8. 2011, 15:48 (UTC)

Jestliže jste přiznali 6 titulů s Dukloiu Praha trenéru Vejvodovi, měli byste přiznat 6 titulů trenéru Václavu Ježkovi se Spartou Praha. Určitě by si to zasloužil!

WP:Q[editovat zdroj]

AnoAno Reference až za interpunkcí.
AnoAno Opraven tag small.--Jenis 29. 11. 2011, 19:51 (UTC)

II
Největším problémem asi budou standardně reference. Zatím vidím:

 • AnoAnočást Přehled vítězů jednotlivých ročníků
U: Díky za reference, jen jsem je přesunul, aby nebyly v nadpisu. Pak by se na něj odkazovalo hrozně špatně.
 • AnoAnotabulka Kluby
J:Použil jsem stejné reference jako u přehledu vítězů - informace to dokazuje
 • AnoAno část Problémy a aféry - texty typu „Pan AA měl u sebe BB korun, byl obviněn z korupce.“ bez reference by měly být doloženy nebo mazány (ty udělej co nejdřív). Zvlášť, když se jedná o žijící osoby.
J: Vše je zreferováno. Referenční body pouze nejsou zařazeny hned za informací, ale na konci věta. Ta ovšem je nedílnou součástí informace, takže podle mě je to v pořádku ..
U: Podle mne není. Například Korupční aféra z roku 2004, prvních sedm vět (od Asi nejstinnější po Kaprliga) má v sobě 2 reference. To na „stoprocentní pokrytí referencemi“ moc nevypadá.
J: Celý tento text je vlatně výtah z článku označeného pod číslem 62 (ref.). Nevím o žádné informaci touto referncí nedokázané. Pokud tam taková informace je - pokusím se referenci doplnit. Například: Datum 2004. Hastík - 175 tisíc atd
J: info o Kaprlize jsem nepsal já, ale někdo z mých předchůdců - to by se dalo smazat--Jenis 30. 11. 2011, 18:52 (UTC)
U: Koukni na Grímsvötn. Tam jsem taky napsal celou jednu část podle jediného zdroje, použil jsem Poznámky. --30. 11. 2011, 18:58 (UTC), Utar
J: Už jsem to zkusil trochu s použitím stávajících referencí.--Jenis 30. 11. 2011, 19:01 (UTC)
J: Našel jsem ještě jeden článek, ve kterým se dost dobře popisuje situace kolem odposlechů s odstupem času. Přidal jsem ho mezi reference, tak doufám, že teď už je to dobře oreferováno. Díky--Jenis 2. 12. 2011, 23:08 (UTC)
 • AnoAno část Sponzoři - hemží se milionovými částkami, taky nereferovaně. Navíc nespadají takovéhle informace (ale když najdeme zdroj, tak asi ne) pod obchodní tajemství? --29. 11. 2011, 21:16 (UTC), Utar
J: Jsou to všeobecně známé informace, o ketrých už nevím, kde jsem se o nich dočet. Reference jsem dodal, ale nevím jestli jsou to ty původní články s informacemi.
J: U prvních dvou bodů nevím, jak by sis reference představoval. Zaprvé, tabulky jsem nevytvářel já a za druhé je to pouhá matematika. Někdo si dal tu práci a sečetl zápasy, body atd. u jednotlivých klubů v doposud odehraných ročnících soutěže ... Popřemýšlej o tom. Na zbytek se podívám.--Jenis 30. 11. 2011, 17:52 (UTC)
U: Musel ale mít co sčítat. Viděl bych tam rád odkaz na nějakou oficiální tabulku výsledků, třeba pro jednotlivé ročníky. Určitě něco takového existuje. (po EK, hotovo) Je v podstatě jedno, odkud ty informace pocházejí, jen když budou mít u sebe odpovídající zdroje. --30. 11. 2011, 18:30 (UTC), Utar

Heslo na první pohled nevypadá zle. Po prvním zběžném prohlédnutí jen dvě věci:

 • Pokud se nepletu, tak název ligy prošel po rozdělení určitým vývojem. Také jsem kdysi četl, že lingvisté ho nepovažují za gramaticky správný. Pokud by se k tomu našli zdroje, název by si určitě zasloužil samostatnou sekci.
 • Pod některými novinovými články, na něž se odkazuje v referencích, jsou podepsáni konkrétní autoři (např. Liga má nového partnera, mistr dostane opět 15 milionů). Chtělo by to je uvést.

Zatím tedy tolik. Ještě se k heslu vrátím. Jan.Kamenicek 19. 12. 2011, 08:11 (UTC)

Abych to upřesnil, vrátím se, pokud na hesle stále ještě někdo pracuje. Jan.Kamenicek 5. 1. 2012, 21:32 (UTC)

Název stránky II[editovat zdroj]

Tak je opět čas vrátit se k názvu.

Od příštího ročníku (2014/15) to už nebude Gambrinus liga, ale (nejspíše) Synot liga - viz [2]. Článek tedy bude nutno přesunout. Oblíbená otázka: Kam? Na nový název, abysme to za pár let zase přesouvali? Nebo na univerzální název, například 1. česká fotbalová liga, a ze sponzorského názvu jen přesměrovat? A co s články o jednotlivých ročnících (jak minulých, tak budoucích)? --Vachovec1 (diskuse) 28. 5. 2014, 09:24 (UTC)

Článek určitě přesunout na obecný název (ostatně nepojednává jen o Gambrinus lize, ale i o dřívějších ročnících, které tento název nenesly). Jednotlivé ročníky bych spíše nechal pojmenované způsobem, jakým se opravdu jmenovaly (takže třeba Gambrinus liga 2010/11, Synot liga 2014/15). --Mormegil 28. 5. 2014, 09:46 (UTC)
Souhlasím s Mormegilem. Jinak totéž platí i pro Slovensko - současný název Corgoň liga se po sezoně 2013/14 mění na Fortuna liga. Takže názvy článků 1. česká fotbalová liga a 1. slovenská fotbalová liga plus přesměrování Synot liga resp. Fortuna liga. P.S.: A měly by se přejmenovat i všechny šablony s těmito názvy.--Chalim Kenabru (diskuse) 30. 5. 2014, 18:30 (UTC)
+1; hlavní heslo na obecný název, ročníky pak na jedinečná sponzorská jména.--Kacir 30. 5. 2014, 18:43 (UTC)

Historie fotbalu v Čechách[editovat zdroj]

Myslím, že v odstavci o historii českého fotbalu je několik nepřesností.

 1. Chybí zde zmínka o nejstarším českém fotbalovém klubu FK Loučeň (viz článek FK Loučeň 1893) - Loučeň chybí i na mapce nejstarších klubů!
 2. Za nejstarší český klub je označena SK Slavia, v roce 1892 přitom vznikl sportovní oddíl SK Slávia, fotbalový oddíl vznikl až později.
 3. Podle řady zdrojů je pořadí nejstarších fotbalových klubů následující: 1. FK Loučeň 2.AC Sparta 3. SK Plzeň

Bylo by dobré sekci o historii upravit podle ověřených zdrojů! – Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel 204.155.110.25 (diskusepříspěvky)

Děkujeme Vám, že se snažíte Wikipedii pomoci. Pokud máte dojem, že článek je potřeba vylepšit, nebojte se učinit v něm libovolné změny, které považujete za vhodné. Nováčci jsou vždy vítáni! --Mormegil 24. 4. 2015, 16:35 (CEST)

Nechce někdo do té mapy nejstarších klubů přidat Loučeň?-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) 46.33.96.57 (diskuse)

Externí odkazy či reference byly změněny (srpen 2018)[editovat zdroj]

Dobrý den,

právě jsem se pokusil opravit 2 externí odkazy či reference na stránce 1. česká fotbalová liga. Prosím, zkontrolujte moje editace. Pokud máte nějaké otázky, potřebujete, abych tyto odkazy nebo dokonce celou tuto stránku ignoroval, prosím vizte seznam často kladených otázek pro další informaci. Provedl jsem následující změny:

. Udělal-li jsem chybu, vizte seznam často kladených otázek.

Děkuji.—InternetArchiveBot (Nahlásit chybu) 21. 8. 2018, 04:12 (CEST)