Dishonored

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dishonored
Logo hry
Logo hry
Vývojář Arkane Studios
Vydavatel Bethesda Softworks (e)
Distributor Bethesda Softworks
Distributor v ČR Cenega Czech
Design Harvey Smith[1]
Skladatel Daniel Licht (e)
Engine Unreal Engine 3 (e)
Platformy Microsoft Windows, Xbox 360, PS3
Datum vydání 12. říjen 2012
Žánr stealth akce
Módy hra jednoho hráče (e)
Systémové
požadavky
OS: Windows Vista / Windows 7
Procesor: 3.0 GHz dual core nebo lepší
Operační paměť: 4 GB RAM
Volné místo: 9 GB
Grafická karta: DirectX 9 kompatibilní s 512 MB video RAM nebo lepší (NVIDIA GeForce GTX 460 / ATI Radeon HD 5850)[2]
Ovládání klávesnice + myš
gamepad
Z (pouze od 18 let) Mature 17+ PEGI 18 USK 18
Webové stránky dishonored.com
Data mohou pocházet z datové položky.

Dishonored je akční stealth steampunková počítačová hra vytvořená společností Arkane Studios pro PC, Xbox 360 a PS3 a distribuovaná firmou Bethesda Softworks.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavní protagonista hry se jmenuje Corvo Attano, osobní strážce císařovny. Corvo se právě vrací z neúspěšné zahraniční cesty domů, do císařského města Dunwall. Corvo měl za úkol získat pomoc ostatních ostrovních států v boji proti krysímu moru. Po svém návratu je přijat u císařovny Jessamine Caldwin, která je následně zavražděna a její dcera Emily, dědička trůnu, je unesena. Corvo je obviněn šéfem císařské špionáže Hiramem Burrowsem z její vraždy a zatčen. Půl roku je mučen ve vězení, aby se k vraždě přiznal. Vraždu totiž zosnoval právě Burrows, který se následně prohlásil lordem regentem, a přiznání by se mu mohlo hodit.

Corvovi se však díky pomoci zvenčí podaří z věznice uprchnout před jeho plánovanou popravou. Skrze místní stoky se dostane k Samueli Beechworthovi, který ho přepraví ke skupince, kteří si říkají loyalisté. Skupinu vede vysloužilý admirál Farley Havelock, který se po císařovnině smrti snažil ovládnout armádu. Po jeho boku stojí Treavor Pendleton, dunwallský šlechtic. Tito vědí, že vraždu nechal objednat Burrows, a také ho chtějí svrhnout. Rekrutují Corva jako zabijáka, jehož cílem je odstranit hlavní pilíře Burrowsovy moci a nakonec lorda regenta samého. Corvovi je k dispozici Piero Joplin, zneuznaný vědec a vynálezce, autor jednoho ze dvou léků na krysí mor, který ho opatří specifickou maskou.

Corvo tak prvně musí odstranit Thaddeuse Campbella, nejvyššího dozorce Opatství všech (Abbey of Everyman) a pravou ruku lorda regenta, přičemž osvobodí třetího člena loyalistického triumvirátu Teague Martina. Poté zlikviduje dvojčata Morgana a Custise Pendletonovi, Treavorovy bratry a hlavní opory režimu v parlamentu. Při jejich likvidaci také zachrání mladou Emily. Následně se mu podaří unést císařského lékaře Antona Sokolova, vynálezce druhé verze léku na krysí mor. Díky Campbellovu deníku, skrývajícímu choulostivé informace, dosadí loyalisté Martina jako nového nejvyššího dozorce. Také zjistí, že Burrows má milenku z rodu Boyleových, která regentství podporuje finančně.

Poté, co lord regent ztratil církevní, parlamentní i finanční podporu, infiltroval Corvo Dunwallskou věž, regentovo sídlo, s cílem regenta odstranit. Po pádu režimu je však Corvo loyalisty otráven, jejich služebníci povražděni a Emily opět unesena. Corvo se zachrání jen díky tomu, že mu sympatizující Samuel nedá plnou dávku jedu. Jeho bezvědomé tělo je puštěno v loďce na vodu a nakonec nalezeno nájemnými vrahy v Zaplavené čtvrti. Zabijáci Corva zajmou a uvězní. Attanovi se však opět podaří uprchnout a zlikvidovat vůdce zabijáků Dauda, který zavraždil císařovnu.

Při svém návratu do bývalé centrály loyalistů zjistí, že se Havelock prohlásil novým lordem regentem. Podaří se mu zachránit Sokolova a Joplina a zjistit polohu triumvirátu. Ti se skrývají na ostrově Kingsparrow ve zdejší pevnosti na vrcholku majáku. Corvovi se podaří infiltrovat pevnost i maják a zneškodnit zrádnou trojici. Následuje jedno ze tří možných zakončení podle akcí spáchaných během hry:

1. Dobrý konec (s nízkým počtem zabití): Emily se stane císařovnou, všichni bujaře slaví a na mor je nalezen lék.

2. Neutrální konec (s vysokým počtem zabití a zachráněnou Emily): Emily se sice stane císařovnou, ale občané jsou neslušní a mor nadále likviduje město.

3. Špatný konec (s vysokým počtem zabití a mrtvou Emily): Emily, kvůli smrti společně s Havelockem, se nestala císařovnou. Občané jsou neslušní a mor nadále likviduje město.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní protagonisté
 • Corvo Attano – Ústřední protagonista, císařský osobní strážce. Pochází ze Serkonosu.
 • Jessamine Caldwin – Císařovna, která byla zavražděna po Corvově návratu.
 • Emily Caldwin – Dcera Jessamine, dědička císařského trůnu. Kresba, kterou Emily v průběhu hry nakreslí, a poznámka v Havelockově deníku z konce hry naznačují, že je Attanovou dcerou.
Cíle
 • Thaddeus Campbell – První cíl hry. Nejvyšší dozorce Opatství každého, tedy nejvyšší církevní osoba Dunwallu. Pravá ruka lorda regenta Burrowse. Svou moc v čele Opatství využívá k likvidaci nepohodlných osob, které označí za kacíře a nechá je odstranit. Má slabost pro alkohol a ženy, ve své tajné místnosti v Opatství často přijímal prostitutky z místního nevěstince Zlatá kočka. Neměl příliš v lásce kapitána Curnowa a pokusí se ho otrávit čemuž máte v rámci vedlejšího úkolu zabránit.
Nenásilná likvidace: Corvo najde ve stanovách Opatství klauzuli o rituálu označování kacířů. Poté musí najít kacířský cejch, omráčit Campbella, odvést ho do výslechové místnosti a označkovat ho oním cejchem. Campbell je tak označen jako kacíř a vyhnán z řádu. Pokud toto hráč učiní, je Campbell později ve hře k naleznutí jako weeper.
 • Custis a Morgan Pendletonovi
 • Anton Sokolov
 • Hiram Burrows – Na začátku hry šéf špionáže. Zavlekl do Dunwallu krysí mor ve snaze potlačit místní chudobu. Poté, co se mor začal šířit i mezi vyšší vrstvy společnosti, požadoval přísnou karanténu a odsun veškerých nakažených do Zaplavené čtvrti, kde by byli ponecháni svému osudu, případně rovnou zavražděni. Jelikož císařovna Jessamine se proti tomuto plánu postavila, zosnoval její vraždu a unesl její dceru a nástupkyni Emily, kteréžto činy pak hodil na Corva. Následně se prohlásil lordem regentem a začal uskutečňovat své plány. Zavedl tuhý vojenský režim.
Nenásilná likvidace: Corvo zajistí v Burrowsově trezoru nahrávku, ve které se přiznává k rozšíření moru a zabití císařovny. Tu pak přehraje ve vysílací stanici, odkud se vysílá propaganda po celém městě. Burrows je pak svržen rozzuřeným lidem.
 • Lady Boyle - Jedna z nejkrásnějších žen v Dunwallu.
 • Daud – Vůdce zabijáků známých jako Velrybáři. Pochází ze Serkonosu, stejně jako Corvo. I jemu propůjčil Outsider magické schopnosti, které nějakým způsobem zčásti přenesl na členy svého gangu. To on zabil císařovnu Jessamine, ačkoliv toho později litoval. Do hry vstupuje poté, co je Corvo otráven a poslán na loďce po toku vody. Velrybáři ho zajmou a Daud ho nabídne Havelockovi za odměnu. Corvo však uteče a Dauda zlikviduje.
Nenásilná likvidace: Corvovi stačí na nenásilnou likvidaci pouze Dauda omráčit a vzít mu jeho peněženku. Není vyžadován žádný extra postup. Omráčení se může projevit jako trochu obtížnější, neboť Daud je imunní vůči uspávacím šipkám a schopnost Bend Time na něj nepůsobí. Je tedy potřeba dostat se za jeho záda a omráčit ho škrcením.
Loyalisté
 • Farley Havelock – Vůdce loyalistů, vysloužilý admirál a válečný veterán. Po zavraždění císařovny se pokusil získat vliv nad armádou, ale selhal a byl Burrowsem odstraněn. Založil skupinu loyalistů pro boj proti režimu, jejichž sídlo je jím vlastněná hospoda Hound Pits Pub. Je to on, kdo zadává Corvovi jednotlivé mise. Po odstranění lorda regenta Burrowse nechá Corva otrávit a osobně povraždí nižší členy loyalistického spiknutí, aby poté, co se chopí moci, nemohli vyzradit jejich činy. Stane se lordem regentem a usídlí se na majáku na ostrově Kingsparrow. Jeho osud se liší podle míry chaosu, kterou hráč nastřádal během hry. Pokud je nízká, Havelock otráví své dva spojence (Pendletona a Martina) a podle útržků z řeči k sobě samému propadl do stavu paranoie. Corvo ho pak může buď zabít, nebo jen omráčit. Pokud je hodnota chaosu vysoká, drží Havelock na vrcholku majáku Emily jako rukojmí. Pokud Corvo nezasáhne, spáchá admirál sebevraždu a vezme sebou i Emily, pokud ho Corvo zraní, spadne z majáku dolů.
 • Treavor Pendleton
 • Teague Martin
 • Piero Joplin
 • Samuel Beechworth
 • Callista Curnow
Ostatní
 • The Outsider – Jedná se o mocnou magickou postavu, boha. Outsider není charakterizován jako dobrý či zlý bůh, pouze propůjčuje své magické schopnosti zajímavým lidem a poté nechá na nich, jak s nimi naloží. Takto dal schopnosti Daudovi a Corvovi. Vypadá jako muž kolem 30 let s krátkými hnědými vlasy, oblečen je prostě a stroze. Lidé ho uctívají pomocí run či amulety vyřezaných z velrybích kostí. Někdy se u takovýchto lidí může vyvinout až posedlost. Jeho svatyně jsou prosté, pouze hrubý dřevěný stolek s ozdobami, na kterém leží runa. Opatství každého považuje lidi, uctívající Outsidera, za heretiky a celý jeho kult se snaží potlačit.
 • Slackjaw – Vůdce pouličního gangu Bottle Street Gang. Ve staré destilerce vyrábí ze Sokolovových elixírů vlastní nápoj. Podle srdce je nemanželským synem prostitutky a prince. Slackjawovi členové gangu ovládají druhou polovinu města a jsou hlavní nepřátelé městské stráže.Corvo potká Slackjawa v druhé misi. Ten mu zadá vedlejší úkol s cílem získat zprávy od jeho nejlepšího muže, který měl za cíl vyzvídat u doktora Galvaniho. Poté, co hráč najde jeho mrtvolu se zvukovým záznamem poblíž, Slackjaw mu za odměnu dá klíče k opuštěnému hotelu, což usnadní hráči přístup k cílovému bordelu Zlatá kočka. Slackjaw ve stejné misi zadá i druhý úkol. Pokud Corvo získá kombinaci k sejfu od překupníka s uměním, Slackjaw se postará o odstranění dvojčat Pendletonových. Nechá jim vyříznout jazyky, oholit je a poslat do jednoho z jejich vlastních dolů jako otroky.
 • Granny Rags, vlastním jménem Vera Moray
 • Dr. Galvanni - Doktor Galvanni je doktor žijící ve velkém domě na Cleavering bulvar. Jedná se o třetího člověka v Dunwallu, který se pokouší vyléčit mor. Na rozdíl od Sokolova a Piera ovšem nevyrábí elixír a pokouší se jenom zjistit proč jsou krysy agresivní. Ve svém domě má vlastní laboratoř kde pitvá krysy. Má také vlastní hejno krys, na kterých zkoumá jejich chování. Jeho velkým vzorem je Anton Sokolov.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Hra je viděna z pohledu vlastních očí. Hráč postupuje příběhem na základě plnění misí. V každé misi má pevně daný úkol, který je třeba splnit. Vyskytují se i postranní nepovinné úkoly. Hlavní úkol, pokud se jedná o likvidaci nějakého cíle, se dá splnit buď násilnou nebo alternativní cestou. Hráč je v každé misi přenesen do určité lokace, kde plní cíle. V lokacích narazí na nepřátele i civilisty. Průchody lokacemi mohou být variabilní a k cíli vede několik cest. Hráč může zvolit také několik typů hraní, může hrát agresivně a zabíjet nepřátele v otevřeném boji, může je zabíjet skrytě či je jen omráčit, popřípadě se jim může zcela vyhnout. Pokud hráč zvolí agresivní postup, hra generuje v následných misích více nepřátel. S (ne)agresivním postupem také souvisí míra chaosu, kterou hráč svým jednáním (zabíjením nepřítel) přímo ovlivňuje. Pokud je míra chaosu vysoká (agresivní postup), pak je konec hry temnější (mor nadále ničí město), pokud je nízká (mírumilovný přístup), pak je konec jasnější (Emily moudrá císařovna, mor zcela vyléčen).

Hráč využívá obě ruce postavy, v pravé je defaultně umístěn nůž, který slouží jako útočná i obranná zbraň, do levé ruky si může nastavit pomocnou schopnost či předmět. Mezi předměty patří (upravitelná) pistole, minikuše s různými šípy (normální, uspávací, zápalné), granáty, výbušné pasti a zařízení na úpravu elektrických obranných prostředků (jako jsou bleskové oblouky či světelné zdi), které pak zraňují nepřátele místo hráče. Speciálním předmětem je pak srdce, které ukazuje hráči umístění run a kostěných talismanů. Schopnosti (kouzla) může hráč využívat až po útěku z vězení, patří sem Blink (okamžitý přesun na krátké vzdálenosti), Dark Vision (vidění nepřátel a předmětů skrze zdi), Possession (schopnost posednout zvířata a lidi), Bend Time (schopnost zpomalit či zastavit čas), Devouring Swarm (přivolá roj krys, které napadnou nepřítele) a Windblast (vyvolá větrné víry). Každá schopnost má dva stupně, které se odemykají za sebrané runy. Za runy také můžete koupit pasivní dovednosti (opět ve dvou stupních): Vitality (více života a rychlejší regenerace), Agility (delší skok a vyšší rychlost pohybu), Blood Thirsty (schopnost stavu zvýšeného adrenalinu) a Shadow Kill (zabitý nepřítel se rozplyne).

Svět Dishonored[editovat | editovat zdroj]

Svět Dishonored je vyobrazen jako temná verze steampunku spojeného s magií. Nachází se zrovna v době průmyslové revoluce, která byla umožněna párou a energií získanou z velrybího oleje. Kvůli tomu prakticky celá říše závisí na lovu velryb.

Civilizovaný svět, nacházející se na severozápadních Ostrovech (The Isles), je rozdělen na čtyři ostrovní monarchie - Gristol, Serkonos, Tyvia a Morley. Ačkoliv jsou celkem široce autonomní, spojuje je osoba císařovny a říše, do které všechny čtyři monarchie spadají.

Tyvia - Nejsevernější ostrov a monarchie. Je velkou část roku pokryta ledem a má silně nepřátelský ekosystém. Její hlavní profit spočívá v lovu velryb. Mimo jiné se zde připravují kvalitní vína a těžba železné rudy.

Morley - Ostrov a monarchie nacházející se východně mezi Tyvií a Gristolem. Pod vedením krále, ostrov má sice ponurou atmosféru, ale zato lid je vytrvalý, kreativní a temperamentní. Morley má bohatou historii na umělce a hudebníky. Krátce tu trvalo povstání proti Gristolu a říši, které vedlo k námořním bitvám. Nakonec bylo povstání zažehnáno, avšak mělo to na Morley negativní dopad, a to hladomor.

Gristol - Největší ostrov ze všech čtyřech. Nachází se jižně od Tyvie a Morley. Tato monarchie je zřejmě ta nejschopnější. V Gristolu je hlavní město říše jménem Dunwall, ve kterém žije císařovna. Gristol má nejsilnější námořnictvo.

Dunwall je vyobrazen jako temné místo, tvrdě zasažené krysím morem. Na ulici se válejí mrtvoly připravené k vyexpedování a hlídkuje Městská hlídka. V částech města, kvůli úpadku moci státu v důsledku chaosu šířeného morem, vládnou pouliční gangy. Podle vývojářů byl předobrazem Dunwallu Londýn během velké morové rány. V Dunwallu se odehrává děj Dishonored.

Serkonos - Nejjižnější ostrov a monarchie, které vládne kníže. Serkonos je známý jako „Klenot jihu", díky svému teplému klima a dlouhým plážím. Díky tomu je často navštěvován obyvateli z ostatních ostrovů. Kvůli časté lodní dopravě bývá Serkonos obklopen piráty. Serkonos je také znám svými pokrmy. Většina energie na Serkonosu pochází z větrníků, jelikož je ostrov často bičován silnými větry. Na tomto ostrově se bude odehrávat Dishonored 2.

Na východ od Ostrovů se nachází obrovský kontinent Pandyssia. Tento kontinent je prakticky neobydlený a téměř neprozkoumaný. Je pokryt džunglemi a na některých místech i pouštěmi. Byl cílem mnoha výzkumných expedicích, díky nichž byla objevena nová, bizardní zvířata. Nacházejí se zde lidé, ale jsou primitivní a o civilizaci na Ostrovech nic neví. Z Pandyssie byl do Dunwallu převezen krysí mor.

DLC[editovat | editovat zdroj]

Po vydání hry bylo oznámeno, že bude vydáno placené DLC Dunwall City Trials, které do hry přidá 10 map, ve kterých hráč bude plnit různé úkoly typu odolávání vlnám nepřátel či kradmé zabíjení na čas. Výsledky jednotlivých map se pak budou započítávat do mezinárodního žebříčku. Přibudou také nové achievementy. Vyjít by mělo v prosinci 2012. Dále by hru měla rozšířit i dvě další DLC. Jedno z nich bude obsahovat příběhové mise točící se okolo postavy Dauda a jeho gangu Velrybářů The Knife of Dunwall. Do hry přidá nové lokace, předměty a schopnosti. Třetí DLC by také mělo být příběhové The Brigmore Witches.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Dishonored vyjde letos v říjnu na Hrej.cz
 2. Známe požadavky akce Dishonored na Hrej.cz
 3. Dishonored Dunwall City Trials DLC Revealed na IGN.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]