Dionigi Tettamanzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dionigi Tettamanzi
Cardinal tettamanzi in lodi jan 19th 2001.jpg
Narození 14. března 1934 (83 let)
Renate
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dionigi kardinál Tettamanzi (14. března 1934 Renate) je italský římskokatolický kněz, bývalý arcibiskup Milána a Janova, kardinál.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dionigi kardinál Tettamanzi

Kněžské svěcení přijal 28. června 1957 z rukou tehdejšího milánského arcibiskupa kardinála Montiniho (pozdějšího papeže Pavla VI.). Na Papežské univerzitě Gregoriana obhájil doktorát z teologie. Působil v milánské arcidiecézi, přednášel v seminářích, koordinoval činnost organizací katolických lékařů a plnil funkci rektora Lombardského pontifikálního semináře. V červenci 1989 byl jmenován biskupem diecéze Ancona-Osimo, biskupské svěcení přijal 23. září téhož roku. V dubnu 1991 rezignoval na řízení diecéze a začal vykonávat funkci generálního sekretáře Italské biskupské konference. V květnu 1995 se stal arcibiskupem v Janově, v červenci 2002 pak arcibiskupem Milána jako nástupce kardinála Martiniho.

Coat of arms of Dionigi Tettamanzi.svg

Při konzistoři 21. února 1998 ho papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. Při konkláve v roce 2005 byl v médiích zmiňován jako papabile (možný nástupce Jana Pavla II.). V březnu 2009 podal rezignaci na svoje funkce vzhledem k dovršení kanonického věku, papež Benedikt XVI. ho požádal o další výkon funkcí. Na odpočinek odešel 28. června 2011, jeho nástupcem se stal kardinál Angelo Scola.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dionigi Tettamanzi na polské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]