Dinosauří provinční park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dinosauří provinční park

Dinosauří provinční park (v orig. Dinosaur Provincial Park) je velké chráněné území, zapsané na seznamu památek UNESCO. Rozkládá se asi dvě a půl hodiny jízdy jihovýchodně od města Calgary v kanadské provincii Alberta. Nachází se v údolí řeky Red Deer River a jeho reliéf je složen z typického vlnitého terénu Badlands. Rozloha tvoří 73,7 km², park byl oficiálně vyhlášen roku 1955.

Paleontologický význam[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o významnou oblast pro paleontologické výzkumy, zejména pro výzkum dinosaurů z období svrchní křídy. Bylo zde objeveno přes 40 druhů dinosaurů a mnoho zkamenělin dalších organismů z doby před asi 76,9 až 75,8 miliony let (geologický stupeň kampán).[1] Geologické souvrství bylo pojmenováno po této oblasti jako Dinosaur Park.

Výzkumy dokládají, že ačkoliv se zde vyskytovalo velmi mnoho druhů dinosaurů z různých skupin (Ceratopsidae, Ankylosauridae, Nodosauridae, Hadrosauridae, Tyrannosauridae, Troodontidae, Dromaeosauridae ad.), jejich ekologická struktura byla dobře rozdělena a uzpůsobena v rámci dostupných potravních zdrojů a trofických sítí.[2]

Seznam popsaných druhů dinosaurů[editovat | editovat zdroj]

Ceratopsia

Hadrosauridae

Ankylosauria

Hypsilophodontidae

Pachycephalosauria

Tyrannosauridae

Daspletosaurus torosus, jeden z velkých teropodů ze souvrství Dinosaur Park.

Ornithomimidae

Caenagnathidae

Dromaeosauridae

Troodontidae

Nejistá klasifikace

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fowler, D. (2016). A new correlation of the Cretaceous formations of the Western Interior of the United States, I: Santonian-Maastrichtian formations and dinosaur biostratigraphy. Peer J Preprints.
  2. Jordan C. Mallon (2019). Competition structured a Late Cretaceous megaherbivorous dinosaur assemblage. Scientific Reports, 9, Article number: 15447. doi: https://doi.org/10.1038/s41598-019-51709-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]