Dimitrij Rostovskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Dimitrij Rostovskij
metropolita Rostovský
Dimitrij Rostovskij
Dimitrij Rostovskij
MetropoleRostov na Donu
ArcidiecézeEparchie
Jmenování4. ledna 1702
Pontifikát začal1701
Pontifikát skončil1709
Zasvěcený život
Noviciát1682
Svěcení
Biskupské svěcení4. ledna 1702
světitel Joasaf Lazarovič
1. spolusvětitel Dosifej Glebov
Osobní údaje
Rodné jméno
(Данило Савич Туптало)
ZeměŠablona:UKRhet
Datum narození21. prosince 1651
Místo narozeníMakariv
RuskoRusko Rusko
Datum úmrtí28. října 1709
Místo úmrtíRostov na Donu
RuskoRusko Rusko
Místo pohřbeníRostov na Donu
Národnostukrajinská
Denominacepravoslavná
Povolánímetropolita rostovský
Svatořečení
Kanonizace27. dubna 1757
Moskva, Rusko
kanonizoval synoda pravoslavné církve
Svátek22. duben
Uctíván církvemipravoslavná církev
Místo úctyRusko, Ukrajina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Dimitrij Rostovskij, vlastním jménem Danila Savvyč Tuptalo , také Daniil Savič Tuptalo (23. prosince 1651, Makariv28. října 1709) byl ukrajinský pravoslavný mnich, archimandrita, v letech 17011709 metropolita ruské pravoslavné církve, z toho v letech 17011702 eparchie tobolské a celé Sibiře a v letech 17021709 metropolita rostovské a jaroslavské eparchie. Dále působil jako pedagog, kazatel a spisovatel teologických a hagiografických spisů, zejména nového Synaxaria. Také skládal hudbu. Roku 1757 byl svatořečen. Je uctíván jako světec ukrajinské a ruské pravoslavné církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Portrét svatořečeného Dimitrije Rostovského–Tuptala, 2. polovina 18. století, Muzeum Kyjev

Narodil se v rodině setníka kyjevského pluku Savvy Grigorjeviče Tuptala–Savyče a jeho ženy Marie Michailovny v ukrajinském městečku Makarov. Roku 1660 se rodina přestěhovala do Kyjeva, kde Danila roku 1662 vstoupil do klášterní školy. 9. července 1668 složil věčné sliby a přijal řeholní jméno Dimitrij.

Dále absolvoval Kyjevsko-moghylanskou akademii, která měla statut univerzity. Založil gymnázium v Rostově na Donu, kde zavedl výuku církevně slovanského jazyka, starořečtiny a latiny, dále tam jako pedagog vyučoval filozofii, rétoriku a básnictví. Roku 1680 byl jmenován igumenem kyjevského kláštera sv. Cyrila. Roku 1681 přešel do Maksakyvského kláštera Spaso-Preobraženského a za půl roku jako igumen do Baturinského Krupického Mikolajevského kláštera. V roce 1684 na pozvání Varlaama Jasinského odešel do Kyjeva, kde se stal kazatelem Kyjevskopečerské lávry. Ve Spasojakovlevském klášteře v Rostově byl povýšen do funkce archimandrity nad všemi kláštery, v tamním chrámu je pohřben.

Na sklonku života roku 1701 jej ruský car Petr I. jmenoval metropolitou tobolské a sibiřské eparchie, o rok později metropolitou eparchie rostovské a jaroslavské. Byl známým ctitelem Vladimirské bohorodičky, která měla zajistit vítězství národa nad Tatary.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Byl významným teologem, kazatelem, hagiografem, spisovatelem, také hudebníkem. Napsal dvě desítky spisů a sestavil nové pravoslavné Synaxarion s doplněním ruských světců[1] Jako hudební skladatel bývá někdy považován za autora první ruské opery Ruská mystéria z roku 1702, což zůstává předmětem diskusí[2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]