Diktatura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Diktátor)
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Diktátor. Tento článek je o autoritativní formě vlády. Další významy jsou uvedeny na stránce Diktátor (rozcestník).

Diktatura je autoritativní (nedemokratická) forma vlády, ve které je politická moc je držena diktátorem nebo politickou skupinou.[1]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny diktatury.

Původem pojem diktatury pochází ze starověkého Říma, kde v případě mimořádných situací byl na půl roku senátem volen diktátor s neomezenými pravomocemi. Původně nebyla diktatura vnímána negativně, neboť již ve starém Římě byla zavedena funkce zvaná dictator, což byl úřad, jehož kompetence byly výlučně vojenského charakteru. Pozitivní smysl tohoto pojmu byl zachován až do 19. století – ještě Garibaldi se v roce 1860 prohlásil za diktátora. Za typ státního uspořádání pak začala být diktatura chápána až po zrození nástupu fašistů k moci v Evropě.[2]

Za posledního diktátora v Evropě bývá označován současný běloruský prezident Alexandr Lukašenko[3]; mimo Evropu je pak známý např. bývalý kubánský vůdce Fidel Castro.

Beletrie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Margaret Power(2008)."Dictatorship and Single-Party States",in Bonnie G. Smith: The Oxford Encyclopedia of Women in World History: 4 Volume Set. Oxford University Press, 1–. ISBN 978-0-19-514890-9. Ověřeno k 14 December 2013. 
  2. Kubát, M. (2004): Teorie a praxe totalitních a autoritativních režimů., Praha, Dokořán, s.r.o.
  3. http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief-cover/520521-posledni-evropsky-diktator-muci-sve-odpurce

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]