Dientzenhofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dientzenhofer nebo Dienzenhofer je příjmení rodiny významných barokních architektů bavorského původu, kteří působili v 18. století v Čechách. V první umělecké generaci Dientzenhoferů se setkáváme s pěticí významných architektů, bratry Georgem, Wolfgangem, Kryštofem, Leonhardem a Johannem. Nejprve působili v Pasově při přestavbě tamního dómu a po roce 1678 se s nimi již setkáváme v Praze, kde působili na zdejších stavbách. V Praze však nakonec zůstal jen Kryštof, neboť Georg a Wolfgang zakotvili v Horní Falci, zatímco Leonhard a Johann se umělecky realizovali ve Francích. Společným východiskem tvorby všech bratrů bylo skvělé zvládnutí konstrukčního typu Wandpfeilerhalle, jejíž klenby nenesou stěny, ale k vnitřnímu líci stěn přiložené pilíře. Tato konstrukce umožňovala velkou prostorovou variabilitu, a právě mimořádná vynalézavost v uspořádání prostoru stavby se stala nejvýznamnějším přínosem Dientzenhoferů pro středoevropskou barokní architekturu.[1] Ve druhé generaci pak vynikl především příslušník pražské větve rodiny, Kilián Ignác Dientzenhofer.

Poznámka: způsob zápisu příjmení se různí, Dientzenhofer je ale nejčastější. Zápis se lišil i v dobových dokumentech týkajících se příslušníků tohoto rodu. Např. Biografický slovník českých zemí[2] zmiňuje i další tvary (Dienzenhofer, Dienstehower, Dienstenhofer, Dienzenhover, Dienzehoffer, Dintzenhofer a jiné).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HORYNA, Mojmír; KUČERA, Jaroslav. Dientzenhoferové. Praha: Nakladatelství Akropolis, 1998. 
  2. DIENTZENHOFER Kilián Ignác 1.9.1689-18.12.1751 – Personal. biography.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2019-01-09]. Dostupné online.