Dictablanda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pojem dictablanda je používán politology k popisu diktatury, ve které jsou občanské svobody údajně více zachovalé nežli potlačené. Slovo dictablanda vzniklo kontaminací španělských slov dictadura ("diktatura") a blanda ("lehký"). Ve výrazu je užit kalambúr. Slovo blanda nahrazuje slovo dura, které ve španělštině znamená tvrdý.

Termín byl poprvé použit ve Španělsku v roce 1930, kdy Dámaso Berenguer nahradil Miguele Primo de Rivera y Orbaneja v čele vládnoucí vojenské junty a následně se pokoušel snížit napětí v zemi pomocí rušení některých tvrdých opatření, která byla dříve zavedena. Pojem byl také používán ve spojitosti s posledními roky režimu Francisca Franca a hegemonickou sedmdesát let trvající vládou Institucionální revoluční strany v Mexiku.

Termín "dictablanda" může kontrastovat s termínem "demokratura", který bývá v této souvislosti používán místo pojmu "neliberální demokracie" - systém, v němž vláda a její představitelé jsou voleni, země ale přesto trpí nedostatkem občanských svobod. Jedním příkladem je období vlády Parvíze Mušarafa mezi léty 1999 a 2004 v Pákistánu. Mušarafa se k moci dostal nekrvavým pučem 12. října 1999. Ústavně se stal prezidentem po vítězství s 56% hlasů v pákistánské volební koleji. Dalším příkladem je potvrzení Augusta Pinocheta jako prezidenta v chilském národním hlasování v roce 1980.