Přeskočit na obsah

Dianická Wicca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Dianická wicca (též Dianické čarodějnictví) je novopohanská náboženská tradice, odnož wiccy, zaměřená na uctívání Bohyně. Za její zakladatelku je považována Zsuzsanna Budapest. Tradice je praktikovaná ve skupinkách žen.

Principy tradice[editovat | editovat zdroj]

Dianická wicca je obvykle orientovaná pouze na uctívání Bohyně s poukázáním na to, že ona je zdrojem všeho života a vše s ní souvisí. Patří do skupiny náboženských tradic orientovaných na Zemi. Základními kameny tradice je tzv. Pět mystérií krve - zrození, menstruace, porod dítěte, přechod a smrt.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dianické čarodějnictví navazuje na rodinnou čarodějnickou a léčitelskou tradici její zakladatelky Zsuzsanny E. Budapest, která se stala zakladatelkou tohoto hnutí po vydání své knihy The Holy Book of Women's Mysteries (1973).

Rozdíly mezi Dianickou wiccou a ostatními wiccanskými tradicemi[editovat | editovat zdroj]

Stejně jako ostatní wiccané, i dianičky se sdružují v covenech a slaví osm hlavních svátků na Kole roku, úplňky a přechodové rituály. Jsou používány i podobné rituální pomůcky a struktura samotných rituálů.

Hlavním rozdílem je, že Dianické rituály jsou vyhrazeny pouze ženám (byť existují i Dianické workshopy připouštějící účast obou pohlaví) a namísto obvyklé duality (mužský a ženský princip, Bůh a Bohyně) je uctívána pouze Bohyně. Dianické sezónní rituály nejsou založeny na cyklu plodnosti (narození syna, jeho dospívání, následné spojení s bohyní a posléze smrt a znovuzrození), ale na životních cyklech ženy - zrození, smrti a znovuzrození.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]